Není to bohapustá kalba

Není to bohapustá kalba

autor: Ján Chovanec foto: Archiv redakce

Jsme někde uprostřed Ginového léta, které s redakcí VisitChef jede naplno, a přijímáme pozvání obrážet bary. A to máme fakt rádi.

Všude drink, dva a jde se do dalšího podniku. Kdo z vás to nezažil? Jede drink za drinkem, ubíhají hodiny. Kilometry ovšem ne, protože skvělých barů je na Praze 1 (a samozřejmě, nejen tam) skutečně dostatečné množství i pro tento druh zábavy.

Uvědomují si to velmi dobře i bratři Kaštánkovi. Díky jejich SPIRITed TOURs se necháme provést bary. A klíčem bude gin. Všude si s průvodcem dáme drink, ochutnáme i samotný destilát, navíc ale máme k dispozici krásné množství informací o ginu, které nám tu a tam nevtíravě podsouvá průvodce. Ať už narazíte na Eduarda Ondráčka nebo Sandru Švecovou jako průvodce, neprohloupíte. Oba zkušení barmani nezakolísají u jediné otázky.

A protože je před takovou tour potřeba něco na zub, začínáme ve Špejli. Skvělý nápad. Prostor je vzdušný, světlý, příjemný, a než se vnoříme do bezčasí a útrob pravověrných barů, je fajn se ještě jednou nadechnout.

Vyberete si, co chcete, netrvá to dlouho, vše je lákavé a ready. V průběhu seznámení a nasycení na to jde průvodce pěkně od píky, tedy od Bobby`s Jenever. Tento destilát se snaží být co nejblíže původnímu nizozemskému jeneveru, tedy předchůdci dnešních ginů. Kontrastně k němu před vás v zápětí postaví druhou láhev Bobby´s, ovšem ve stylu dry, čímž se dostáváme do našich časů. Samozřejmostí je pro začátek náš první gin&tonic. Máte-li snězené špejle, jdeme dál.

Svou zlatavou barvou nás vítá salonek-trezor v zadní části Banker´s baru a s ním další unikátní gin, Plymouth, na jehož bázi nám barmani vyladí drink Bříza. Pořád jsme vlastně na začátku, a tím pádem je chuťově jemný, vybalancovaný drink logickým druhým krokem. Toto je jeden z momentů, kdy oceňujeme, že scénář tour pro zájemce vystavěli zkušení barmani. Je to jako správně naplánovaná degustační večeře, kdy máte odlehčená jídla i vína na začátku a finišujete výraznými, koncentrovanými chutěmi.

Každý bar by si snad přál mít tak příjemnou a od okolního světa skvěle oddělenou zahrádku, jakou mají v AnonymouS baru. A pokud patříte k těm, kteří do tohoto baru nezavítají, protože je pokaždé plný turistů, tamní barmani vás svou hospitality stoprocentně přesvědčí o tom, že jste zde více, než vítáni. A přidají i něco navíc – svou show. Naše pití voní po hroznech, kytičkách, citrusech a kardamonu. Ochutnáváme v drinku i v čisté formě G´Vine gin, čímž se definitivně přesouváme do současnosti, k moderním ginům, kterých je právě G´Vine skvělým reprezentantem. Mágové z AnonymouS nám na cestu mávají svou maskou, náš tah pokračuje.

Ne, že by snad AnonymouS nebyl dostatečně známý a oblíbený podnik i mimo Českou republiku, ale teď to přijde. Tretter’s New York Bar – legendární, dvacet let otevřený podnik klasického střihu je pro znalce posvátným místem, putovní štací, a v podstatě je radostí i povinností si tam občas zaskočit na drink či dva.

O co větší je pak radost, když na nás pánové barmani vytáhnou úžasný Tanqueray No. Ten! Čtyři byliny z Tanqueray London Dry, ke kterým přidávají ještě květ heřmánku, čerstvý bílý grep, pomeranč a limetu – úžasný, unikátní, okouzlující drink. Pro mnohé, nebo snad pro všechny, kteří s námi tuto tour jdou. Nálada stoupá a my máme krásnou příležitost na bázi Tanqueray No. Ten ochutnat koktejl, který začnou v Tretter’s nabízet až v rámci nového menu anoncovaného na podzim. Děkujeme!

Ginová tour by nebyla pro mnohé z nás kompletní, kdybychom opomněli OMG, gin hvězdného moravského paliče Martina Žufánka. My navštívíme poslední destinaci - DRINK "more than wine & coffee" a právě zde se s žufánkovým destilátem potkáme jak v čisté formě, tak i drinku, který nám míchá osobně spolumajitel podniku, David Andrle. Zmíněný podnik celkem často pracuje s destiláty ze žufánkova portfolia, takže volba vychutnat si jej zrovna tady byla zřejmá.

Mixologicky se posouváme dál a barmani nám servírují klarifikovaný Basil Smash, což je kombinace ginu, citrónu, cukru a bazalky. Popularita Martinova ginu je logická – lokální, dobře pitelný a míchatelný gin je přesně tím, na co by mohl být krajan pyšný. A barman také. Mimo sezonnosti máme i dobu lokálnosti, takže až se cizinec zeptá… Znám spousty barmanů na Starém městě, kteří v takové chvíli hrdě sahají právě po OMG. A práce týmu kolem Davida Andrleho tento fenomén svými drinky jenom umocňuje.

Pokud jste si kromě seznamu barů a ginů odnesli z tohoto textu i dalších pár informací, tak vězte, že na Ceste za GINem jich dostanete mnohem více. Ne, nezavalí vás stohy historických faktů, vizuálů, chuťových profilů, případně „výjimek z ginových pravidel“. Tour je to navýsost elegantní, sofistikovaná, má vlastní vnitřní balanc a bez problémů je vhodná pro dámy, kterým gin či příjemná společenská zábava vyhovuje a oslovuje je. Není potřeba se bát. Ne, není to ani zdaleka bohapustá kalba ani nic podobného.

Přihlásit se k odběru newsletteru

Chcete dostávat pravidelně exkluzivní obsah přímo do vaší emailové schránky?
Odesláním formuláře souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů.

Prosím, povolte javascriptu odeslat tento formulář