Jan Martiník: Casa Eminente je krásný rumový pop-up

Jan Martiník: Casa Eminente je krásný rumový pop-up

autor: Ján Chovanec foto: Archiv společnosti

„Chtěli jsme přenést Kubu do Prahy. Když už si máte vychutnat kubánský rum, ať to stojí za to. Proto jsme postavili Casa Eminente,“ říká zbrusu nový ambasador rumu Eminente, Jan Martiník.

Z rušné pražské ulice vstoupíte do dvora, který v patrech lemuje podloubí. Krásný, původní barák má patinu a ta záměru postavit zde místo pro milovníky dobrého rumu nejenom vyhovuje, ona s ním i ladí. Původně tu měl stát pop-up do konce roku. Už je ale zařízeno, ze zřejmých důvodů, že Casa Eminente bude svým účelům sloužit o rok déle.

To podloubí je využité náramně a projeví se to především od jara do podzimu. Spousta rostlin, nábytek v koloniálním stylu a ty oblouky… Není pochyb, zadavatelé i realizátoři pop-upu si náramně vyhráli. Opět – ta patina sem sedí stejně dobře, jako zadnice na barevný polštář v proutěném křesle. Hlavní vizi pro interiér Casa Eminente přinesla architekta Ingrid Vurm Lermen, která u realizace stála. Původem Brazilka chytře využila proporce nevelkého baru. Baru???

„Casa Eminente se nikdy neotevře veřejnosti jako normální bar s normálním otvíracím časem. Není to podnik, kde byste si koupil panáka rumu nebo koktejl. Jediným suvenýrem, co si odsud odnesete, může být láhev rumu Eminente,“ říká nedávno jmenovaný ambasador rumu Eminente pro Českou republiku, Jan Martiník. Casa Eminente je tu primárně pro privátní akce, degustace a školení barmanů.

Sedíme uvnitř, v tyrkysových, historických křeslech, boty ťukají o dřevěnou, bílou barvou natřenou podlahu. Honza Martiník nalévá do skleniček první degustační vzorek rumu. Je to sedmiletý Eminente Reserva. Sedmička na láhvi znamená, že zrál minimálně tolik let v sudech po whisk(e)y. Má krásnou, jantarovou barvu a hodně komplexní chuť. Najdete v něm kouřové tóny, kávu, vanilku, zázvor i pepř, pokud budete chtít. Nese sebou vůni pečených mandlí a kakaa. Ať už jste milovníkem sušších rumů, nebo rumů s nasládlými charakterovými prvky, tento pro vás bude naprosto v pořádku.

Mladíčkem oproti němu je zlatavý, tříletý Eminente Ámbar Claro – taková pohoda! Ze začátku chuť plná, kulatá, ale nenechte se ošálit! Na konci vás dostane krásně suchým a dlouhým dozněním. Voní po ovoci a heřmánku. Oproti Reservě má na konzumenta menší nároky, o to víc ale překvapí. Tento rum zrál minimálně tři roky v sudech po whiskey a je určen pouze pro gastronomii a Casa Eminente.

Eminente jsou rumy přesně pro Českou republiku, kde se rumům všeobecně hodně daří. A to víme. Dle Honzy ale nebude Eminente v každém baru a restauraci. Společnost Moët Hennessy, pod jehož distribuci tento brand spadá, z důvodu omezeného počtu zatím dostupných lahví selektuje podniky po celé republice, kde bude možnost rum ochutnat. A slibují další překvapení. I proto je moc fajn podržet si k mání luxusní místo, kam můžete zajít na takové rumové dýchánky.

Casa Eminente pro nás tedy zůstává vzdušnou pražskou oázou. Je Karibikem v metropoli. Prostorem, kam se budete chtít vrátit a budete chtít, ať vám opět Jan Martiník povykládá o rumu, případně nalije do degustační skleničky nebo umíchá koktejl. Takových míst, jakým se „Casa“ stala, po Praze mnoho není. Je štěstím v neštěstí, že nám tu zůstane do konce roku 2021.

Přihlásit se k odběru newsletteru

Chcete dostávat pravidelně exkluzivní obsah přímo do vaší emailové schránky?
Odesláním formuláře souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů.

Prosím, povolte javascriptu odeslat tento formulář