Švestku pálíme

Švestku pálíme

Ján Chovanec Ján Chovanec foto: Archiv společnosti

Pořád je tu teplo sálající z kvasných tanků, ve kterých leží rozemleté švestky a pomalu, velmi pomalu směřují k vytouženému produktu – slivovici.

Na čem prokvašení závisí a kdy k němu dojde? Jsme opět ve Vizovicích, v areálu likérky RUDOLF JELÍNEK, v hale, která je do posledního místa vyplněná kvasnými tanky.

„Čím více je cukru v ovoci, tím rychleji dochází k proměně na alkohol. A pak je tu druhá důležitá proměnná, kterou je okolní teplota. Při nižších teplotách probíhá kvašení pomaleji a pod deset stupňů Celsia je už pomalé příliš,“ říká náš průvodce Miroslav Motyčka. „Mráz samozřejmě kvašení znemožňuje,“ dodává.

Vyjádřeno ještě konkrétněji, v létě kvasí ovoce řádově jeden až tři týdny, v říjnu už to bude minimálně pět týdnů. A to v tancích o velikosti od 80 do 160 hl.

Kvašení vidíte, kvašení měříte

Měníme cukr obsažený v ovoci na alkohol, magie. Jsou zde obsažené ale i další látky, které jsou nezkvasitelné – nezkvasitelné cukry, minerály, oleje a další. Jak se vůbec pozná, že už je vykvašeno? „Je to v okamžiku, kdy nám zbytkový cukr zůstává na hodnotě nízkých jednotek procent a oproti nule procent alkoholu ze začátku se zde už alkohol dá naměřit, v hodnotě kolem 5 – 8 %. Navíc, je samotné kvašení také vidět. V průběhu dochází k uvolňování oxidu uhličitého a povrch kvasu bublá,“ vysvětluje Miroslav Motyčka pouhým okem viditelný stav věcí. Ano, už je to skutečně homogenní hmota.

Tento na první pohled ne moc líbivý objekt našeho dnešního zájmu v likérce RUDOLF JELÍNEK promíchají a zahřejí v homogenizačním tanku a následně přesunou do destilační kolony. Nádherné a majestátně působící zařízení Arnold Holstein se leskne mědí. Je to špička svého oboru, tyto kolony využívají nejlepší palírny světa. Na první pohled zařízení vyznívá velmi kraftově, vyzařuje z něj řemeslo a poctivost, ostatně stejně jako zatím ze všeho, co jsme měli možnost ve vizovické likérce vidět.

Úkap, srdce a dokap

Samotný destilační proces trvá 4 – 8 hodin.

Je říjen a pálenice jede 24/7. „Směs se postupně zahřívá a my využíváme různých bodů varu u látek, které jsou zde obsaženy. Důležitý je pro nás alkohol, který se odpařuje. Následně jej ochladíme a zkondenzovaná kapalina stéká do jímacích nádob.“ Slivovici u Jelínka pálí natřikrát, zmíněný destilační proces se třikrát zopakuje a při druhé a třetí destilaci se oddělují jednotlivé frakce destilátu.

Výsledek první destilace, tedy lutr, stále obsahuje nežádoucí látky, kterých je potřeba se zbavit. Při druhé destilaci se lutr zahřeje a destilatér začne oddělovat jednotlivé frakce – úkap ze začátku a ocas, tedy dokap na konci. Mezitím je jádro neboli srdce, o které jde. Jak ale poznat správný moment, kdy s oddělováním začít? „Tady už je to především o zkušenostech, kterých jsme za více než sto dvacet let nasbírali dost,“ konstatuje Miroslav Motyčka. „Úkap oddělujeme podle druhu ovoce a množství alkoholu v kvasu po určitém čase v rozmezí minut. Poté je jímáno jádro destilátu a to končí nikoli v závislosti na čase, ale na obsahu alkoholu protékajícího přes epruvetu, neboli lihové měřidlo. Ve chvíli, kdy se dostává pod 30 %, nastává otázka, jestli jímat dále, nebo oddělit ocas. Existuje na to řada různých názorů a také je to specifické dle různých krajů, kde má pálení slivovice tradici. Například já jsem z kraje na Slovácku, kde se pod 30 % alkoholu zpravidla dál nejímá, naopak například na Frýdecko-Místecku taháte do 15 %. Rozdíl je pak nebetyčný. Slivovice ze Slovácka je hodně cítit po mandlích a peckách, kdežto Severní Morava má pálenku hodně ovocnou a současně až kyselou. To proto, že ty konce bývají doprovázené nejenom ovocnými, ale i kyselými látkami.“

Síla, pod kterou nejdete

Tak silná slivovice se samozřejmě nikde neprodává. Těch 75 procent je výhodných proto, že při vyšší koncentraci alkohol lépe dozrává a samozřejmě při skladování zabere méně místa. „Před stáčením, destilát ředíme demineralizovanou vodou. Pak už jenom záleží na požadavcích, na jakou sílu slivovici stáčet. U nás, v likérce RUDOLF JELÍNEK, stáčíme slivovici zpravidla na 45 % nebo 50 % alkoholu. Záleží, kterou právě vyrábíme. Například naše Vizovická slivovice je stáčená vždy v síle 50 % alkoholu,“ komentuje náš průvodce. Tyto hodnoty jsou zrcadlem tradičního pálení destilátů v Čechách, na Moravě i na Slovensku, kde běžně najdete v pálenkách hodnoty kolem 51 % či 52 %.

„Upřímně řečeno, přes 50 % nechceme jít. Nedává nám to smysl. To je pro nás hodnota, která by měla být přímo úměrná tomu, jak moc jste nebo nejste schopen si nápoj vychutnat. Alkohol v podstatě paralyzuje vaše chuťové pohárky. Když se napijete ovocné pálenky, která má 70 %, tak vás jednoduše jenom pálí jazyk. Cílem je, aby člověk pil něco, co je charakteristickým přenosem původní matérie do trvalé hodnoty. Rozdíl mezi ovocem a slivovicí je, že čerstvé švestky se zkazí, kdežto slivovice ne. Ta je věčná,“ dodává Miroslav Motyčka a do skleniček nalévá průzračnou, vyzrálou a příjemně vonící slivovici.

„Každý den se rum v sudu zvětšuje a zase smršťuje jako srdce. Až dokud není v perfektní kondici pro rumové znalce,“ popisuje staření destilátu Gabriela Ayala, master blender unikátního brandu. Rum...
Jako malý poskakoval kolem maminky v kuchyni, koukal jí pod ruce, ale nikdy se vaření nevěnoval. Kuchařské ambice neměl ani na vysoké škole, ale bavily ho burgery. Nyní je Petr Pavlů alias Pedro se...
Místní legenda praví, že obyvatelé vesnice v regionu La Palma jednoho dne objevili terejovo hnízdo s překvapivým obsahem. Místo vajec se v něm nacházela lahev s nejlepším rumem, jaký kdy pili. Díky...
Je to místo, které si dáte za odměnu. Zrekonstruovaná budova Kuszmannova bazaru v Tatranské Lomnici je podnikem, kde kolemjdoucím rozhodně nebude nic chybět. My jsme si sem návštěvu přímo naplánovali.
Kdysi spíše nenápadná whisky z Japonska dnes zdobí nejprestižnější bary světa. Zlatavá jantarová barva a naprosto unikátní chuťový profil, ale i jedinečný příběh jejího vzniku z ní dělají prvotřídní...
Již brzy osmdesátiletý béčkový herec Danny Trejo expanduje se svými populárními restauracemi do Evropy, první se usadila na Portobello Road v Londýně.
Diskuze o postavení žen v gastronomii se dá vyřešit snadno – začněme tím, že ji nebudou řídit muži.
Vedení české části světově nejproslulejší barmanské soutěže světa, World Class, odtajnilo jména dvanácti barmanů postupujících do finále. Jeden z nich by měl, jakožto vítěz českého kola,...
Šéfkuchař restaurace, která se nachází v krásném tatranském Hotelu Lomnica, Patrik Pokrývka sbíral zkušenosti ve světoznámých severských podnicích, jakými jsou Noma či Maemo. Dnes je uplatňuje se...