David Thompson se po dlouhých letech v Asii vrací do Londýna

David Thompson se po dlouhých letech v Asii vrací do Londýna

autor: Red. foto: Christopher Kennedy

Šéfkuchař známý tím, že povýšil thajskou kuchyni na špičkovou gastronomii, se deset let po odchodu z Londýna do britské metropole vrací s novým konceptem. Pro gurmány z celé Evropy je to megazpráva!

David Thompson původně pochází z Austrálie a patří do té skupiny šéfkuchařů, kvůli nimž jsou gurmáni ochotni cestovat na druhou stranu planety… Tedy před pandemií. Pokud jste se ke sledování gastronovinek dostali teprve nedávno, tak vám možná jeho jméno nic moc neříká. Díky jeho stěhování zpět do Londýna budete mít konečně možnost ochutnat jeho kuchyni a pochopit, proč je nejen britský tisk z jeho návratu tak nadšený. David Thompson se sice narodil v Sydney, ale svou pověst si vybudoval tím, že z thajské kuchyně udělal skutečně světově uznávanou gastronomickou záležitost.

Thompson vždy v kuchyni pracoval se zeleným kari a dalšími chutěmi převzatými z thajské kultury. A právě v Londýně poprvé získal díky svému přístupu uznání. Jeho restaurace Nahm své dveře pro hosty poprvé otevřela v roce 2001, a to konkrétně v hotelu Halkin v Mayfair. Během šesti měsíců si Australan získal přízeň kritiků a okamžitě získal taky hvězdu MICHELIN Guide. Bylo to poprvé v Evropě, kdy byla hvězda udělena restauraci zaměřené na thajskou kuchyni. A to stačilo k tomu, aby se stal velvyslancem asijské kuchyně pro západní svět. Již v roce 2002 se šéfkuchař přihlásil k lásce k této kuchyni knihou obsahující více než 300 receptů.

Nahm Bangkok

Následně přidal australský šéfkuchař do svého portfolia druhou adresu, tentokrát v zemi jemu zaslíbené, v Bangkoku. Thompson udržoval svou hvězdnou londýnskou restauraci na výsluní celých deset let, než se nakonec rozhodl soustředit na úspěch své druhé restaurace v thajském hlavním městě a s Londýnem se rozloučit. Jakmile se komisaři MICHELIN Guide rozhodli vytvořit edici věnovanou thajské gastronomii, David Thompson si hvězdičku vysloužil i zde. To se psal rok 2017. Thompsonův talent už ale několik let oslavoval jiný prestižní průvodce, a to World’s 50 Best Restaurants. Britský časopis Restaurant tam Thomsonovu restauraci navrhnul už v roce 2012. Nahm pak v roce 2014 zažil raketový vzestup a vyšplhal se až na 13. místo. O několik let později pověsil v Nahmu zástěru na hřebík a vedení přenechal novému šéfovi. Aktuálně jí vede Pim Techamuanvivit.

Z Hongkongu do Londýna

David Thompson poté otevřel novou restauraci, tentokrát v Hongkongu. A kořeněné voňavé chutě, které přispívají k úspěchu thajské kuchyně, zůstávají jeho DNA i v restaurantu Aaharn, jak se tento projekt jmenuje. V jednom rozhovoru se australský šéfkuchař svěřil, že při sestavování menu pro toto nové kulinářské dobrodružství listoval ve svých archivech z dob, kdy ještě působil v Londýně. A opět slaví úspěch. V roce 2020 dostal Aaharn jednu hvězdičku MICHELIN Guide a byl tak zapsán do červeného průvodce vyhrazeném pro Hongkong a Macao. A tuto hvězdu má dodnes.

Mezitím David Thompson nezapomněl vrstvit a rozšiřovat svou kuchyni a rozjel řetězec thajských restaurací pod názvem Long Chim, což v thajštině znamená „přijď a ochutnej". Uvedl na trh menu založené na pečeném vepřovém a kachním mase, zelenině okořeněné thajskými bylinkami nebo chilli omáčkou, a nezapomněl ani na klasický Pad Thai a jasmínovou rýži. Jako důkaz svého odhodlání propagovat thajskou kuchyni Thompson v současné době hostí návštěvníky dubajské světové výstavy Expo (až do 22. března) touto pro něj charakteristickou kuchyní.

A právě tento kulinářský koncept by měl být letos otevřen i v londýnské čtvrti Chinatown. Od doby, kdy se David Thompson stal celosvětově respektovanou referencí tohoto kuchařského stylu, nebyl jeho talent Evropanům nikdy tak přístupný jako v blízké budoucnosti, kdy se vrátí do Londýna.

Zdroj: prestigeonline.com

Přihlásit se k odběru newsletteru

Chcete dostávat pravidelně exkluzivní obsah přímo do vaší emailové schránky?
Odesláním formuláře souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů.

Prosím, povolte javascriptu odeslat tento formulář