Terminál 1 na frankfurtském letišti slaví 50. výročí. Byl navržen pro 30 milionů lidí ročně. Toto číslo už dávno překonal

Terminál 1 na frankfurtském letišti slaví 50. výročí. Byl navržen pro 30 milionů lidí ročně. Toto číslo už dávno překonal

autor: Red. foto: se svolením Frankfurt Airport

Známé frankfurtské letiště slaví 50. výročí otevření Terminálu 1, který spojil všechny procesy odbavování cestujících pod jednu střechu a zavedl intermodální dopravu na letišti.

Objekt, známý jako centrální terminál, byl slavnostně otevřen 14. března 1972 a původně byl navržen pro odbavení 30 milionů cestujících ročně. Toto číslo bylo překonáno v roce 1992 a v roce 2019 před pandemií letiště přivítalo přibližně 70 milionů cestujících, přičemž 80 % z nich prošlo rozšířeným Terminálem 1.

Na více než rok mezi březnem 2020 a červnem 2021 se Terminál 1 opět stal jediným provozním terminálem letiště, přičemž Terminál 2 byl dočasně uzavřen kvůli pandemii Covid-19.

Generální ředitel společnosti Fraport Dr. Stefan Schulte uvedl, že projektanti Terminálu 1 „měli dlouhodobou vizi", přičemž otevření regionálního vlakového nádraží v rámci terminálu „je základem pro úspěšné intermodální dopravní spojení".

„Ještě v roce 1974 jezdilo na letiště 100 vlaků denně," řekl Schulte. „Nyní tu máme více než 500 regionálních a dálkových spojů. A zůstáváme průkopníkem integrované dopravy. Žádné jiné německé letiště nemá lepší přístup k železniční síti."

Navzdory dostavbě Terminálu 2 v roce 1994 a připravovanému Terminálu 3 se Terminál 1 nadále vylepšuje. V roce 2027 bude otevřeno 16 nových bezpečnostních pásů a také zrekonstruovaná tržnice v části mola B.

„Slavnostní otevření Terminálu 1 znamenalo pro kulturu létání novou éru," řekl Schulte. „Větší letadla, rychlé přestupy, systém odbavování zavazadel, který byl první na světě, a nejmodernější infrastruktura. To vše upevnilo pozici našeho letiště jako předního dopravního uzlu v Německu. A ve spolupráci s našimi partnery jsme v uplynulém půlstoletí pokračovali ve vývoji letiště. Letecký průmysl prošel za posledních 50 let řadou velkých krizí. A my se stále nacházíme uprostřed té nejvážnější krize ze všech. Přesto jsem přesvědčen, že v dlouhodobém horizontu objem letecké dopravy opět poroste. Výstavba Terminálu 3 znamená, že budeme dobře připraveni a položili jsme základy pro budoucí růst. Proaktivně také řešíme výzvy, jako jsou změna klimatu, další kontrola hluku a digitální transformace. Píšeme tedy další kapitoly našeho úspěšného příběhu. Naše investice jsou přínosem pro frankfurtský region a národní hospodářství, stejně jako pro naše zákazníky a zaměstnance v německé bráně do světa," dodává Stefan Schulte, Generální ředitel společnosti Fraport.

Zdroj: businesstraveller.com

Přihlásit se k odběru newsletteru

Chcete dostávat pravidelně exkluzivní obsah přímo do vaší emailové schránky?
Odesláním formuláře souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů.

Prosím, povolte javascriptu odeslat tento formulář