Vareniky, holubce, mlynci i vyhlášený kyjevský kotlet. Ve Vranově nad Dyjí otevřela restaurace Buď Laska

Vareniky, holubce, mlynci i vyhlášený kyjevský kotlet. Ve Vranově nad Dyjí otevřela restaurace Buď Laska

Redakce Redakce foto: se svolením skupiny Lidi z Baru

Prsty v tom má gastronomická skupina Lidi z Baru, stojící za populárními brněnskými podniky v čele s Barem, který neexistuje. Restaurace v prostorách Grandhotelu Sluchátko, stojícího nedaleko vranovského zámku, otevřela na konci května.

Jste zvědaví na autentickou ukrajinskou kuchyni? Objednejte si k ní třeba fermentovaný chlebový kvas, ovocný nápoj uzvar nebo domácí medový likér z vodky. Nabídka podniku Buď Laska pro našince znamená nevšední gastronomický exkurz na východ Evropy. A to včetně dorozumívacího jazyka.

Personál restaurace totiž tvoří 22 žen, které do oblíbeného jihomoravského letoviska dorazily v polovině března z Ukrajiny. Hosté však v komunikaci nebudou tápat – součástí menu je česko-ukrajinský slovníček, s jehož pomocí si každý dokáže bezproblémově objednat.

Provozovat ve Vranově nad Dyjí restauraci Buď Laska se Lidi z Baru rozhodli jen pár dní poté, co se Grandhotel Sluchátko naplnil celkem 74 Ukrajinci, z nichž více než polovinu tvoří děti. „Ženy si po příjezdu začaly v kolektivu spontánně vařit jejich typická jídla. Šlo jim to výborně, založení restaurace se proto vyloženě nabízelo. Dokonce samy sestavily základ jídelní nabídky. Jen jsme museli pospíšit, abychom stihli otevřít na začátku letní sezony,“ popisuje vznik a rychlou realizaci nápadu provozní Grandhotelu Sluchátko Tomáš Miška.

Hosté si v rámci obědového menu mohou vybírat ze dvou polévek, sedmi hlavních jídel a tří dezertů. Odpoledně-večerní menu pak zahrnuje pokrmy k pivu jako smažené šproty, bramboráčky nebo sušené kalamáry.

„Ukrajinská kuchyně je obecně poměrně masitá a chuťově podobná té české. Některé dámy se divily, že potřebujeme do menu zařadit i vegetariánské pokrmy. Stěžejními surovinami jsou tedy vepřové a kuřecí maso, dále brambory, cibule, zelí, řepa, petrželka a kopr,“ dodává Tomáš Miška s tím, že se s týmem snažil pojmout tradiční ukrajinská jídla v duchu moderních gastronomických trendů.

Čtveřici vybraných receptů navíc doladili známí šéfkuchaři, a to Ron Winkler z food trucku Eggo, Šárka Divácká z cukrárny Sorry – Pečeme jinak, Hugo Hromas a Jiří Zajíček. Restaurace bude prozatím otevřena o víkendech, na celotýdenní provoz přejde v polovině června.

Zdroj: Tisková zpráva gastronomické skupiny Lidi z Baru

 

V kalendářích i v menu Trezoru Marka Fichtnera v pražské restauraci Červený Jelen neochvějně vládne jaro.
Odrůda Riesling je ve světě vína opravdovým pojmem. A právem! V Monarchu se 14. května v rámci řízené degustace zaměří na oblast Mosel.
Mattoni Grand Drink 2024 již zná svého vítěze, po jedenácti letech se jím opět stal český reprezentant. Martin Vogeltanz s koktejlem Nature před mezinárodní odbornou porotou vybojoval vítězství nad...
V pražském baru Pruts nedávno proběhlo české finále Grahamʼs Blend Series Cocktail Competition. Osm finalistů připravilo svůj originální koktejl, jehož dominantní složkou byl Grahamʼs Blend Nº5...
Více než 60 slovinských vinařů dostalo v pondělí 22. dubna jedinečnou příležitost prezentovat svá prémiová vína. Na neformálním setkání v Kaiserštejnském paláci, které se konalo pod záštitou...
Ve významné mezinárodní soutěži kvality výrobků Monde Selection Quality Awards potvrdila pálenka Baron Hildprandt Ze zralých hrušek vysokou úroveň českých ovocných destilátů i um zkušeného mistra...
Ako môže vyzerať podujatie, kde sa stretnú nadšenci kávy, kávoví odborníci a umelci na jednom mieste? V piatok 10. a v sobotu 11. mája sa otvoria brány bratislavskej Novej Cvernovky, kde sa už po...
20 ostrovních restaurací bylo nově oceněno tzv. „Bibem“ za nabídku kvalitní a cenově výhodné kuchyně.
Kávy od české pražírny výběrové kávy doubleshot dostaly nové obaly, které lépe odrážejí to, jak značka přemýšlí o své kávě.