Pivo vyrobené z odpadních vod, a to včetně moči

Pivo vyrobené z odpadních vod, a to včetně moči

autor: Red. foto: se svolením Brewerkz

Voda je základem života i piva! V Singapuru však jeden pivovar přistupuje k získávání této suroviny o něco ekologičtěji, než si chcete představit. Používá k tomu odpadní vodu, která před úpravou obsahovala (mimo jiné) moč místních obyvatel - a nyní si ji můžete vychutnat v plechovce piva NEWBrew.

Když se řekne výroba piva, jako první se vám vybaví chmel, slad a kvasnice. Pivo však nelze vyrobit bez jedné zásadní věci: vody. Pivovarníci dbají na výběr specifických vod, aby dosáhli požadovaného výsledku. Například pro výrobu silného piva se upřednostňuje tvrdá voda.

V Singapuru byl nalezen nový a zodpovědnější způsob vaření piva pomocí filtrace odpadní vody. Od roku 2003 se v rámci programu nazvaného NEWater vyvíjí systém čištění, který obnovuje vodu spotřebovanou obyvatelstvem. Tekutina, která logicky obsahuje i moč, prochází různými stupni čištění, včetně mikrofiltrace a dezinfekce ultrafialovým zářením. Tento proces odstraňuje bakterie, viry a další částice.

Toto neobvyklé pivo, které pivovar Brewerkz uvádí na trh v balení po třech kusech, je navíc připraveno z německých ječných sladů, amerického chmele a kmene kvasnic z Norska. Toto pivo s názvem NEWBrew si můžete vychutnat jako "tropický světlý Ale" s "jemnou praženou a medovou dochutí".

Myšlenka zpracování moči pro použití k výrobě piva vlastně není až tak nová. V roce 2016 vyvinuli vědci z belgické univerzity v Gentu stroj poháněný sluneční energií, který dokázal oddělit různé složky moči tak, aby se dala pít. Cílem bylo zpracovat tuto surovinu pro použití v novém pivu.

Pivo NEWBrew je již k dostání ve vybraných supermarketech v Singapuru a také v restauracích a e-shopu společnosti Brewerkz. Kdo by to byl řekl, že dát si jedno vychlazené pivo může být ekologické a zároveň se tak zapojíte do cirkulární ekonomiky?

Zdroj: AFP Relaxnews

Přihlásit se k odběru newsletteru

Chcete dostávat pravidelně exkluzivní obsah přímo do vaší emailové schránky?
Odesláním formuláře souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů.

Prosím, povolte javascriptu odeslat tento formulář