Michelin Guide Hungary 2022: inspektoři vzali poprvé v potaz celé Maďarsko

Michelin Guide Hungary 2022: inspektoři vzali poprvé v potaz celé Maďarsko

autor: Red. foto: se svolením restaurací

Budapešť má svého průvodce Michelin dobrých dvacet let, ale letos poprvé vyšel průvodce pro celou zemi. Zahrnuje 33 měst, městeček a vesnic po celém Maďarsku. S ním přichází třeba i dvě nové dvojhvězdy. Zde je kompletní seznam restaurací oceněných hvězdou v rámci Michelin Guide.

Maďarsko dle inspektorů Michelin Guide nabízí dynamickou gastronomickou scénu, od útulných sklípků, hostinců a zemědělských usedlostí až po vinařství a elegantní moderní podniky ve městech, stejně jako velké bohatství domácích produktů, sýrů a vína. Je známé i jako Mekka masných specialit. Třeba slavné vepřové maso mangalica doslova láká gurmány vydat se mimo hlavní město k poznávání různých místních kulinářských specialit.

Letos se Budapešť může pyšnit novou dvouhvězdičkovou restaurací Stand, kde šéfkuchaři Tamás Széll (který získal zlato na Bocuse d'Or) a Szabina Szulló hájí své maďarské dědictví a z prosklené, transparentní kuchyně podávají hostům parádní elegantní pokrmy.

Mimo hlavní město, ve sklepeních pod hradbami hradu Tata, byl šéfkuchař István Pesti za svou komorní restauraci Platán Gourmet rovněž oceněn dvěma michelinskými hvězdami a zapsal tím toto malé barokní městečko na kulinářskou mapu. Šéfkuchař Pesti a jeho tým nabízejí hostům sofistikované kulinářské zážitky přímo z otevřené kuchyně. Zajímavé také je, že tato špičková maďarská restaurace přes média ke svým hostům promlouvá maďarsky, anglicky a slovensky.

Zpět do Budapešti. Právě zde je totiž nová jednohvězdičková restaurace s názvem Rumour, ve které se po návratu z restaurace Taian Table v Šanghaji usadil šéfkuchař Jenő Rácz. Hostům se podává hravé degustační menu o jedenácti chodech, které se servíruje u chef´s table. Díky němu mají hosté relativně dobrý výhled přímo do otevřené kuchyně.

Další maďarská kuchařská hvězda, Ádám Barna, opustil hlavní město Maďarska a restauraci St Andrea a otevřel si restauraci 42 v moderní budově v Ostřihomi na severu země, odkud už rozhodně vysílá významné gastronomické signály, protože toto jeho kuchařské umění bylo letos také oceněno první michelinskou hvězdou.

Two Michelin Stars

Platán Gourmet, Tata - NOVĚ

Stand, Budapest – NOVĚ

One Michelin Star

42, Esztergom – NOVĚ

Rumour, Budapest – NOVĚ

Babel, Budapest

Borkonyha Winekitchen, Budapest

Costes, Budapest

essência, Budapest

Salt, Budapest

Zdroj: guide.michelin.com

Milovníci ovocných destilátů a vyznavači tradičního řemesla mají důvod k oslavě. Společnost RUDOLF JELÍNEK právě uvedla na trh hned čtyři nové limitované sadařské produkty. Ovoce, použité pro jejich...
Dvoudenní akce se ve slovenských Piešťanoch uskuteční už za pár dní. Na pódiu se objeví slovenská kuchařská špička, ale třeba i Rastislav Kasár, vítěz loňského finále londýnské Coffee Masters a...
Mixéry se řadí k základním kamenům každého baru, jsou totiž nedílnou součástí koktejlových hitů i léty ověřených klasik. A proto je vždy vybírejte poctivě a zaměřte se na kvalitu. Tu nabídne třeba...
Pojem pravý český česnek dostává nový rozměr. Velkoobchod makro ČR pro své zákazníky z řad českých restaurací zařadil do sortimentu v rámci Iniciativy České pole novinku.
Většina Italů si užívá výhled na moře s ginem a tonikem s přidáním plátku čerstvě utrženého citronu, pomeranče nebo grapefruitu. Super-prémiové giny Malfy jsou ztělesněním té pravé Itálie. Právě...
Brunche jsou všeobecně osvědčená záležitost. V pražské restauraci The Artisan bude na hosty čekat vždy více než 45 chodů a suroviny českých farmářů.
Oblíbený gin přímo ze srdce naší země se nově představuje v unikátní příchuti kopřivy. Novinka je zároveň limitkou, je to originalita v každém loku. Voňavý a chutný Bohemian svět v krásné lahvi.
Flor de Caña, proslulý rum z Nikaraguy, se těší celosvětové oblibě. Jeho milovníci z oboru se nyní mohou zúčastnit soutěže, během které budou mít jedinečnou příležitost: zaregistrovat do konce léta...
Plzeňský Prazdroj výrazně akceleroval svůj program Fresh Outlet zaměřený na vylepšování exteriérů hospod a restaurací, do kterých dodává pivo. V posledním roce s ním zamířil i do menších měst a na...