Michelin Guide Hungary 2022: inspektoři vzali poprvé v potaz celé Maďarsko

Michelin Guide Hungary 2022: inspektoři vzali poprvé v potaz celé Maďarsko

Redakce Redakce foto: se svolením restaurací

Budapešť má svého průvodce Michelin dobrých dvacet let, ale letos poprvé vyšel průvodce pro celou zemi. Zahrnuje 33 měst, městeček a vesnic po celém Maďarsku. S ním přichází třeba i dvě nové dvojhvězdy. Zde je kompletní seznam restaurací oceněných hvězdou v rámci Michelin Guide.

Maďarsko dle inspektorů Michelin Guide nabízí dynamickou gastronomickou scénu, od útulných sklípků, hostinců a zemědělských usedlostí až po vinařství a elegantní moderní podniky ve městech, stejně jako velké bohatství domácích produktů, sýrů a vína. Je známé i jako Mekka masných specialit. Třeba slavné vepřové maso mangalica doslova láká gurmány vydat se mimo hlavní město k poznávání různých místních kulinářských specialit.

Letos se Budapešť může pyšnit novou dvouhvězdičkovou restaurací Stand, kde šéfkuchaři Tamás Széll (který získal zlato na Bocuse d'Or) a Szabina Szulló hájí své maďarské dědictví a z prosklené, transparentní kuchyně podávají hostům parádní elegantní pokrmy.

Mimo hlavní město, ve sklepeních pod hradbami hradu Tata, byl šéfkuchař István Pesti za svou komorní restauraci Platán Gourmet rovněž oceněn dvěma michelinskými hvězdami a zapsal tím toto malé barokní městečko na kulinářskou mapu. Šéfkuchař Pesti a jeho tým nabízejí hostům sofistikované kulinářské zážitky přímo z otevřené kuchyně. Zajímavé také je, že tato špičková maďarská restaurace přes média ke svým hostům promlouvá maďarsky, anglicky a slovensky.

Zpět do Budapešti. Právě zde je totiž nová jednohvězdičková restaurace s názvem Rumour, ve které se po návratu z restaurace Taian Table v Šanghaji usadil šéfkuchař Jenő Rácz. Hostům se podává hravé degustační menu o jedenácti chodech, které se servíruje u chef´s table. Díky němu mají hosté relativně dobrý výhled přímo do otevřené kuchyně.

Další maďarská kuchařská hvězda, Ádám Barna, opustil hlavní město Maďarska a restauraci St Andrea a otevřel si restauraci 42 v moderní budově v Ostřihomi na severu země, odkud už rozhodně vysílá významné gastronomické signály, protože toto jeho kuchařské umění bylo letos také oceněno první michelinskou hvězdou.

Two Michelin Stars

Platán Gourmet, Tata - NOVĚ

Stand, Budapest – NOVĚ

One Michelin Star

42, Esztergom – NOVĚ

Rumour, Budapest – NOVĚ

Babel, Budapest

Borkonyha Winekitchen, Budapest

Costes, Budapest

essência, Budapest

Salt, Budapest

Zdroj: guide.michelin.com

Nadace Tales of The Cocktail v minulém týdnu představila bary zařazené do letošní Spirited Awards® 2024 Regional Top 10 Honorees. Vyhledávaný bratislavský bar opět dokázal, že patří mezi evropskou...
Už tento týden - 23. dubna máte jedinečnou příležitost ochutnat nejslavnější a pro mnohé i nejlepší vinařství apelace Cornas ze severní Rhony, Thierry Allemand. Ačkoliv Thierry Allemand je ve světě...
Pokiaľ milujete kávu, a radi objavujete jej chute a vône, poteší vás široká škála kávových vystavovateľov z celého Slovenska. Na koho sa môžete tešiť?
Milovníci bublinek se mohou těšit na blížící se Mezinárodní den cavy, který připadá na 23. dubna. A jak lépe oslavit takový den než s novinkou od ikonické značky katalánských šumivých vín Codorníu,...
Cenu převzal ředitel nákupu makro ČR Jan Jindra, který stál u zrodu celého projektu. „České pole má za cíl rozvíjet pěstování a chov tradičních kvalitních produktů českého zemědělství a podporovat...
Skvělá volba pro přicházející teplé měsíce se výborně kombinuje s citronovou limonádou nebo tonikem a nabízí tak ideální základ pro osvěžující koktejly nadcházející sezóny.
Až do 19. června 2024 se mohou mladí kuchaři, včetně zástupců z Česka, přihlásit do celosvětové renomované soutěže S. Pellegrino Young Chef Academy a představit pokrm, který vyjadřuje jejich...
Nepřehlédnutelná proměna obalů, v nichž káva míří za zákazníky, a také rozhodnutí podělit se o cenné know-how v unikátním online kurzu Kavárenská akademie. Právě tyto dárky provázejí aktuální 10....
Restaurace Triton zve na vzrušující cestu časem a v rámci jarního menu představuje s největší pravděpodobností první pokrm v Praze vytvořený s pomocí umělé inteligence.