Britská štědrovečerní večeře v ohrožení

Britská štědrovečerní večeře v ohrožení

autor: Red. foto: Shutterstock

Do Vánoc zbývá necelý měsíc a načasování epidemie ptačí chřipky v Británii nese známky ostrovního humoru. Klidně se totiž může stát, že sváteční krocan se štědrovečerní večeře účastnit nebude.

Vánoce ve světě nevypadají stejně jako u nás, zejména pokud jde o jídlo na štědrovečerním stole. Krocan je v Americe i ve Velké Británii základem, ale tradiční britská večeře se liší tím, že zahrnuje pečený pastinák, párek v listovém těstě, červené zelí, chlebovou omáčku, růžičkovou kapustu a vařenou zeleninu. V září vypukla ve Velké Británii epidemie bakterie E. coli, která během jednoho měsíce postihla 200 lidí, naštěstí však nezpůsobila žádné úmrtí. Po dvou měsících se zdá, že si Británie nemůže oddechnout, protože ptačí chřipka je zpátky.

Společnost Sainsbury's by mohla svátky zachránit

Podle agentury Reuters se Spojené království v současné době nachází uprostřed dosud největšího ohniska ptačí chřipky. Chovatelé byli vyzváni, aby drůbež a další ptactvo drželi v uzavřených prostorách, protože britská vláda považuje ohrožení venkovních ptáků za "velmi vysoké". Přestože riziko šíření na veřejnost je nízké, CNBC upozorňuje, že existuje vysoká pravděpodobnost, že letošní Vánoce nebudou vypadat stejně. Vzhledem k tomu, že v roce 2022 bylo zabito 50 milionů ptáků, je šance získat krocana na Vánoce velmi nejistá. Druhý největší supermarket v Británii, Sainsbury's, však nepřetržitě pracuje na nalezení řešení. Společnost prý letos objednala více krůt, než kolik se jich prodalo loni, v naději, že jejich počet převýší poptávku.

Přihlásit se k odběru newsletteru

Chcete dostávat pravidelně exkluzivní obsah přímo do vaší emailové schránky?
Odesláním formuláře souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů.

Prosím, povolte javascriptu odeslat tento formulář