Dejte si Nocheluna Sotol s Lenny Kravitzem

Dejte si Nocheluna Sotol s Lenny Kravitzem

autor: Red. foto: se svolením Nocheluna Sotol

Prodej tequily a mezcalu prudce vzrostl a říká se, že do konce roku 2023 bude tequila nejprodávanější kategorií lihovin v USA. Odvrácenou stranou je však skutečnost, že odvětví čelí nedostatku agáve, a to některé výrobce přimělo k hledání náhradních surovin. Jednou z nich je i sotol, destilovaný z keře zvaného "pouštní lžíce", kterému se daří v Chihuahua v severním Mexiku.

Sotol sice není agáve, ale produkuje destilát s botanickými, minerálními a zemitými tóny připomínající mezcal. Právě tyto vlastnosti nejprve zaujaly Lennyho Kravitze, který sotol poprvé ochutnal v Dominikánské republice při natáčení filmu Shotgun Wedding s Jennifer Lopezovou. "Okamžitě mě nadchla jeho elegantní kouřovost. Ať už jde o jídlo, kadidlo, vůni nebo destilát, miluji prvek kouře. Poté jsem navštívil Chihuahuu, abych se vzdělal, a vydal se do pouště a pak do palírny. Chuť, složitost a také to, že jsem se dozvěděl tolik informací o tématu, o kterém jsem neměl tušení, mě nadchly", říká Kravitz.

 

"Mnoho exportovaných sotolů má tóny sladkosti čerstvě posečené trávy a tropického ovoce," říká Ivy Mix, majitelka baru Leyenda, který má jednu z nejširších nabídek mexických lihovin v New Yorku. "Můžete se také nechat unést funkem hub a teplými tóny mokré terakoty. U sotolu víc než u jiných destilátů cítím skutečnou chuť půdy." U hostů jejího podniku je oblíbený i Sotoleros Mario y Cesar. "Má tu klasickou eukalyptovou a mentolovou příchuť, ale také čerstvě nařezané dřevo, březové pivo a barniard." Vyzdvihuje také La Remilgosa Sotol Texanum Ancestral z Duranga pro jeho "krémovou konzistenci a zemitost lesní půdy, vařené kořenové zeleniny a pečených ořechů".

Ať už jde o hlavní hvězdu, nebo undergroundový hit, letos je čas zařadit sotol do svého playlistu.

 

Přihlásit se k odběru newsletteru

Chcete dostávat pravidelně exkluzivní obsah přímo do vaší emailové schránky?
Odesláním formuláře souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů.

Prosím, povolte javascriptu odeslat tento formulář