Umělá inteligence pro vás vymyslí koktejl. Dáte si?

Umělá inteligence pro vás vymyslí koktejl. Dáte si?

autor: Red. foto: Oldřich Hrb

Čtyři variace na oblíbený gin tonik dle receptur sestavených barmany. Vedle nich čtyři gin toniky vytvořené umělou inteligencí. A hlasování hostů o tom, která cesta vede k lepšímu výsledku. Takovou podobu má letošní koktejlové menu na venkovní zahrádce Baru, který neexistuje.

„Jde vlastně o lehký experiment. Gin tonik v různých variantách byl v posledních letech jasným favoritem hostů letní barové zahrádky. Využili jsme tentokrát umělou inteligenci, aby vymyslela nějaké sofistikovanější obměny našich receptur. Mnohokrát jsme při tom zašli do slepé uličky a dočkali se nezajímavých výsledků, nakonec se ale čtveřici kreativních a použitelných receptur vygenerovat podařilo,“ přibližuje proces práce s technologií GPT-4 spoluzakladatel gastronomické skupiny Lidi z Baru Honza Vlachynský.

Barmani při zadávání vybízeli aplikaci k tvorbě nápaditých receptur, jako by v tom soutěžila s těmi nejlepšími z oboru. Dané byly čtyři konkrétní variace na gin tonik – citrusová, jahodová, olivová a okurková. V citrusové variantě přidala AI k základním ingrediencím Campari, ibišek a grep. V jahodové kardamom a růžovou vodu, v olivové bezinku a vermut a v okurkové kmínovou pálenku akvavit a kopr. Vizuály k jednotlivým drinkům vygenerovala aplikace Midjourney.

Hosté barové zahrádky mohou po ochutnání drinků prostřednictvím QR kódu hlasovat, zda jim více chutnal koktejl vymyšlený člověkem nebo umělou inteligencí. Výsledek hlasování bude známý koncem léta, prozatím vede AI.

Umělá inteligence se ukázala být barmanům obrovským pomocníkem v kreativním pracovním procesu, zvláště pak na jeho samotném začátku, kdy je výhodou mít vymyšleno několik různých možností budoucího vývoje a mezi nimi si následně vybírat.

„Věřím, že AI nám ušetří strašně moc práce, a to i v tak konzervativním oboru, jakým gastronomie je. Napříč naší organizací ji k různým úkolům využívají už prakticky všichni. Milujeme totiž dělat věci, kterým na začátku příliš nerozumíme, což umělá inteligence do puntíku splňuje,“ směje se Honza Vlachynský.

Podle něj je už nyní jasné, že v příštím koktejlovém menu Baru, který neexistuje, bude hrát umělá inteligence ještě zásadnější roli.

Zdroj: Tisková zpráva gastronomické skupiny Lidi z Baru

Milovníci ovocných destilátů a vyznavači tradičního řemesla mají důvod k oslavě. Společnost RUDOLF JELÍNEK právě uvedla na trh hned čtyři nové limitované sadařské produkty. Ovoce, použité pro jejich...
Dvoudenní akce se ve slovenských Piešťanoch uskuteční už za pár dní. Na pódiu se objeví slovenská kuchařská špička, ale třeba i Rastislav Kasár, vítěz loňského finále londýnské Coffee Masters a...
Mixéry se řadí k základním kamenům každého baru, jsou totiž nedílnou součástí koktejlových hitů i léty ověřených klasik. A proto je vždy vybírejte poctivě a zaměřte se na kvalitu. Tu nabídne třeba...
Pojem pravý český česnek dostává nový rozměr. Velkoobchod makro ČR pro své zákazníky z řad českých restaurací zařadil do sortimentu v rámci Iniciativy České pole novinku.
Většina Italů si užívá výhled na moře s ginem a tonikem s přidáním plátku čerstvě utrženého citronu, pomeranče nebo grapefruitu. Super-prémiové giny Malfy jsou ztělesněním té pravé Itálie. Právě...
Brunche jsou všeobecně osvědčená záležitost. V pražské restauraci The Artisan bude na hosty čekat vždy více než 45 chodů a suroviny českých farmářů.
Oblíbený gin přímo ze srdce naší země se nově představuje v unikátní příchuti kopřivy. Novinka je zároveň limitkou, je to originalita v každém loku. Voňavý a chutný Bohemian svět v krásné lahvi.
Flor de Caña, proslulý rum z Nikaraguy, se těší celosvětové oblibě. Jeho milovníci z oboru se nyní mohou zúčastnit soutěže, během které budou mít jedinečnou příležitost: zaregistrovat do konce léta...
Plzeňský Prazdroj výrazně akceleroval svůj program Fresh Outlet zaměřený na vylepšování exteriérů hospod a restaurací, do kterých dodává pivo. V posledním roce s ním zamířil i do menších měst a na...