Kam na jídlo a pití v Brně podle průvodce? Gourmet Brno a Jižní Morava vyhlásili letošní doporučení

Kam na jídlo a pití v Brně podle průvodce? Gourmet Brno a Jižní Morava vyhlásili letošní doporučení

Redakce Redakce foto: VisitChef.com, Gourmet Jižní Morava

Nový ročník Gourmet Brno 2023 i jeho mladšího bratra Gourmet Jižní Morava 2023 se vyhlašoval v pátek 20. října na brněnském výstavišti, kde představil ta nejlepší místa letošního roku. 

Gourmet Brno je po 7 letech své existence zavedenou značkou kvality. Za zážitkem a skvělou gastronomií mohou lidé už pět let cestovat také podle průvodce Gourmet Jižní Morava, který na Gourmet Brno navázal, a od roku 2019 fungují oba projekty vedle sebe.

„Mám radost, že značka Gourmet Brno nadále roste a nabývá na známosti. Letos jsme zaznamenali rekordní počet podniků, v Brně se jich zapojilo hned 61. O spolupráci je zájem a my podnikům poskytujeme řadu možností prezentace, ať již v rámci významného prostoru na oficiálním turistickém webu gotobrno.cz či v rámci námi organizovaných press tripů nebo akcí. Také letos Gourmet Brno najdete například na Brněnských Vánocích, ale v úplně nové podobě, těšte se!” říká Jana Janulíková, ředitelka TIC BRNO, tvůrce konceptu Gourmet Brno.

 

Ze značky Gourmet Brno postupně vyrostla značka Gourmet Jižní Morava, která láká na gastronomické výletní cíle po celém Jihomoravském kraji. „Gastroturistika se stala naprosto přirozenou součástí cestování. Na jižní Moravě máme jedinečná výletní místa, která se dají propojit s návštěvou vybraného bistra, kavárny, restaurace nebo food trucku a průvodce Gourmet Jižní Morava je takové vodítko, kde rozhodně stojí za to, se zastavit,“ doplňuje k projektu ředitelka Centrály cestovního ruchu – Jižní Morava Martina Grůzová.

Tipy na svá oblíbená místa mohli pro oba gurmánské bedekry dávat lidé ze široké veřejnosti. V případě Gourmet Brno nominovali své oblíbené podniky brněnští patrioti a také lidé na sociálních sítích TIC BRNO a Gourmet Brno. Nominace do Gourmet Jižní Morava posílali lidé přes speciální formulář. Dohromady se sešlo více než 700 návrhů na skvělé podniky z Brna i kraje. Podniky, které byly jmenovány vícekrát, se zařadily do finálního hodnocení nezávislou porotou. 

Oba letošní Gourmety se oproti minulému ročníku trochu proměnily. Gourmet Brno v průvodci nastavil nové kategorie hodnocených podniků. „Celoročně se s účastníky bavíme a připomínky reflektujeme do našeho průvodce. Jedním z těchto výstupů je změna rozdělení kategorií. Sloučili jsme totiž restaurace a bistra do jedné, kterou jsme zároveň rozdělili do dvou cenových hladin – dle toho, zda si večeři i s dezertem a sklenicí vína užijete pod nebo nad 500 Kč. Cílem je neustálé zvyšování uživatelské přívětivosti průvodce pro jeho uživatele,” dodává ředitelka TIC BRNO Jana Janulíková. Orientaci usnadní série piktogramů.

Centrála cestovního ruchu – Jižní Morava dala pátému průvodci Gourmet Jižní Morava samostatnou vizuální podobu. „Naznali jsme, že po pěti letech už Gourmet Jižní Morava trochu dospěl, aby se od svého staršího sourozence mohl vizuálně odpoutat. Nové ilustrace podle nás lépe korespondují s tím, jak barvitá a různorodá je gastronomie jižní Moravy,” vysvětluje ředitelka Centrály cestovního ruchu – Jižní Morava Martina Grůzová. Letošní vizuální podobu si vzala na starost grafička a animátorka Petra Sekerková. „Gourmet Jižní Morava nevnímám jen jako soutěž gastro podniků, ale především jako možnost objevovat nová místa a příběhy. Rozhodla jsem se proto radost z poznávání tradičních i zcela nových chutí jižní Moravy zpracovat zábavným způsobem koláží. Mnohovrstevnatost obrazů u každé kategorie láká k bližšímu prozkoumání našich zaběhlých asociací spojených s jídlem,” vysvětluje výtvarnice.

Profesionálové i influenceři se zkušenostmi od nás i ze zahraničí hodnotili brněnské podniky v 6 kategoriích – RESTAURACE A BISTRA, CUKRÁRNY, KAVÁRNY, PIVNICE, BARY, VINÁRNY. Sedmá kategorie S SEBOU zůstala pro svou různorodost bez hodnocení. Do finálního výběru se dostalo 61 podniků. Gourmet Jižní Morava prezentuje 45 podniků v pěti kategoriích – RESTAURACE, BISTRA, KAVÁRNY A CUKRÁRNY, VINAŘSTVÍ A VINNÉ GALERIE, PIVNICE A PIVOVARY. Doplňkem bez pořadí jsou podniky na kolečkách a jeden speciální tip na závěr. Hodnotitelé jihomoravských gastro provozů byli především nezávislí odborníci, kteří dali zástupcům oceněných podniků také jedinečný feedback před samotným slavnostním vyhlašováním.

Pro novou brožuru Gourmet Brno 2023 i Gourmet Jižní Morava 2023 v českém, anglickém i německém jazyce si můžete zajít do infocenter TIC BRNO nebo si ji stáhnout online na webových stránkách gourmetbrno.cz a gourmetjiznimorava.cz.

Zdroj: Tisková zpráva Gourmet Jižní Morava

Na světě je čerstvě uzavřená čtyřletá globální licenční dohoda, která posílí stávající partnerství obou společností ve Spojeném království a zahájí prodej ve Spojených státech, přičemž další světové...
Campari oslavuje filmovou vášeň v Karlových Varech již potřetí v řadě, a i letos jako oficiální drink festivalu. Toto prestižní partnerství odráží hluboké spojení Campari s filmovým světem a...
V nejnovějším vydání prestižního průvodce světem šampaňského od renomovaného kritika vín Tysona Stelzera získalo populární Champagne Deutz vysoké hodnocení a upevňuje svou pozici na špičce šumivých...
Na slavnostním předávání cen v hotelu Wynn Las Vegas byla španělská modernistická restaurace Disfrutar vyhlášena nejlepší restaurací na světě. Druhé místo míří letos opět do Španělska, do kuchyně...
Společnosti Pernod Ricard a ecoSPIRITS oznámily uzavření pětileté globální dohody, která umožní distribuci značek lihovin Pernod Ricard v cirkulárních obalech ecoSPIRITS na prodejních místech po...
Oblíbená značka rumu Flor de Caña po roce opět vyhlašuje progresivní soutěž. Pokud je míchání drinků vaším koníčkem i obživou, máte skvělou možnost předvést svůj um a změřit své dovednosti s...
Nejen kuřata, ale i tempeh z vlastní laboratoře nebo koprovka. Věděli jste, že bistra KRO mají v nabídce vždy alespoň tři bezmasé variace? Ochutnejte, budou vás bavit!
Legendární značka whisky, která chce překračovat hranice běžného, hledat výjimečné a vytvářet bezkonkurenční jednosladové whisky, slaví své výročí příběhem a třemi unikátními destiláty.
Značka Bohemian, která reprezentuje českou přírodu zhmotněnou v chuti a vůni, rozšiřuje svoji nabídku hned o dvě novinky: Bohemian Bitter a Bohemian Spicer. Tyto nové přírůstky představují dokonalou...