Realita: Takto vypadá 3D tištěný úhoř, který je k nerozeznání od ryby

Realita: Takto vypadá 3D tištěný úhoř, který je k nerozeznání od ryby

Redakce Redakce foto: se svolením Steakholder Foods

Steakholder Foods, izraelský startup zabývající se 3D tiskem, kultivovaným masem a mořskými plody, který vznikl pod názvem MeaTech, představil prototyp na rostlinné bázi 3D tištěného úhoře. Využívá přesné vrstvení a jedinečnou směs materiálů k dosažení komplexní struktury k nerozeznání od ryby.

Výrobce debutoval několik měsíců poté, co spolu se singapurským výrobcem kultivovaného masa Umami Meats představil první kultivovanou rybu na světě. Stalo se tak díky grantu ve výši jednoho milionu dolarů od singapursko-izraelské nadace Singapore-Israel Industrial R&D Foundation.

Zatím na rostlinné bázi, ale brzy hybridní

Proces 3D bioprintingu společnosti Steakholder Foods nazvaný DropJet umožňuje výrazně snížit počet složek ve veganském úhoři, čímž vychází vstříc rostoucí poptávce spotřebitelů po transparentních recepturách. Globální průzkum společnosti Ingredion v roce 2020 ukázal, že více než polovina respondentů považuje za důležité, aby výrobky měly krátký a čitelný seznam položek. Nejnovější průzkumy zjistily, že 78 procent respondentů by utratilo více peněz za výrobky s označením „přírodní" nebo „zcela přírodní“.

A protože se nový 3D úhoř v současné době skládá pouze z rostlinných složek, nepřekvapí, že společnost Steakholder Foods, vyrábějící kultivované maso, hodlá v pozdější fázi zařadit do tohoto výrobku kultivované buňky úhoře.

Alternativy jsou nutností

V Japonsku, kde se spotřebuje více než 70 procent veškerého světového výlovu úhoře, si tato ryba vždy udržovala status luxusní ryby, jejíž velkoobchodní ceny dosahují až 40 dolarů za kilogram. Trh v hodnotě 4,3 miliardy dolarů má ale problém. V posledních dvou desetiletích klesl výlov z přibližně 160 000 tun v roce 2000 na něco málo přes 60 000 tun v roce 2021. A tento pokles se neomezuje pouze na Japonsko. V Evropské unii se populace úhoře dramaticky zmenšila, od roku 1980 poklesla o 98 procent, což vedlo v roce 2010 k zákazu vývozu úhoře.

Úhoři, kteří jsou kriticky ohroženým druhem, se do tohoto stavu dostali kvůli nadměrnému rybolovu, pytláctví, obchodování na černém trhu a problémům s chovem. V této situaci je tedy mnoho důvodů pro hledání alternativy k divokému úhoři, včetně rostlinných a kultivovaných variant. Společnosti jako newyorská Ocean Hugger Foods a japonský gigant Nissin již mají na trhu veganské úhoře z lilků a sójových bílkovin. V současné době izraelská společnost Forsea Foods pracuje na kultivovaném úhoři, kterého chce uvést na trh do roku 2025.

Inovace společnosti Steakholder Foods vyniká technologií 3D tisku a potenciálem hybridního mořského produktu, což vedení firmy označuje za klíčový moment v byznysu mořských plodů: „Taková všestrannost by mohla výrazně zvýšit ziskovost potravinářských společností a vést k posunu směrem k efektivnějším a udržitelnějším postupům. 3D tištěný úhoř je dobrým příkladem širších možností, které nabízí moderní technologie," uzavírá vedení Steakholder Foods.

Zdroj: greenqueen.com.hk

Blízký východ se připravuje na výjimečný rok v oblasti pohostinství a pozornost se obrací k řadě velkolepých projektů, které budou otevřeny v tomto roce.
Kubánská značka rumu uvádí na trh svůj exkluzivní 20letý rum Extra Añejo, který je výsledkem výběru pouze z malého množství sudů v jedné z nejstarších výroben na Kubě. Pro Česko bylo uvolněno pouze...
Berlínská restaurace Rutz Marca Müllera se poprvé umístila na prvním místě v žebříčku nejlepších německých restaurací - Marco Müller je nejlepším šéfkuchařem v Německu
Maxime Frédéric at Louis Vuitton – tak se jmenuje pařížský podnik, který díky těmto dvěma jménům před několika měsíci rozvířil hladinu nejen světové cukrářské scény. V těchto dnech francouzský módní...
Všechno má svůj čas a ty nejlepší věci musí pořádně dozrát, řekli si ve společnosti Stock Plzeň-Božkov. Ten správný čas právě nadešel pro novou českou whisky. Jmenuje se Prádlo a Stock ji nově...
Více než 80 vzácných lahví zmizelo ze sklepa vítěze Grand Award zřejmě během nedávné rekonstrukce.
Představte si hořkosladké tóny výběrové kávy v likéru Gloria v kombinaci s osvěžujícím charakterem prémiového Fever-Tree Indian Tonic, který vás pohltí v každém doušku. Nechte se unášet harmonií...
Máme za sebou jeden z nejočekávanějších michelinských večerů letošního roku. Gastronomický trh Velké Británie totiž patří spolu s Francií a nordickými zeměmi k tomu nejrespektovanějšímu, co se na...
Společnosti Coca-Cola Company a Pernod Ricard oznámily globální spolupráci, díky které bude v roce 2024 uveden na trh koktejl Absolut Vodka & Sprite.