Koronavirus zavařil producentům šampaňských vín

Koronavirus zavařil producentům šampaňských vín

autor: Red. foto: Archiv redakce

Ve vinicích Champagne se mluví o výjimečném roce. Počasí bylo téměř dokonalé. Podmínky ale i tak zůstávají špatné.

Spousta sluníčka a srážky ve správnou dobu – ideální kombinace pro zralost, plnost a vhodnou cukernatost hroznů, ze kterých se bude po sklizni vyrábět jedno z nejprestižnějších vín na světě, šampaňské.

Navzdory tomu mnoho lidí nepamatuje, že by tržní podmínky byly někdy tak špatné jako právě letos. Říká se, že ve vinných sklepech nejbáječnější vinařské oblasti na světě neplánovaně leží statisíce lahví, které tam nemají co dělat. Dávno měly být prodané a třeba i vypité.

Nestalo se. Vzhledem ke koroně a všem omezením se rušily svatby i firemní akce. Komu by se chtělo slavit, když hrozí, že na vás na okraji skleničky číhá virus?

Champagne je unikátní oblastí i v tom smyslu, že se všichni producenti, spadající pod tuto oblast, shodnou na tom, jaký bude v daném roce maximální výnos, tedy limit množství hroznů na hektar, který nepřekročí. Všichni do jednoho toto číslo respektují. Letos se o výši zmíněného limitu rozhodne 18. srpna. Zbytek vypěstovaných hroznů se využije pro rezervu, nebo shnije na poli.

Přihlásit se k odběru newsletteru

Chcete dostávat pravidelně exkluzivní obsah přímo do vaší emailové schránky?
Odesláním formuláře souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů.

Prosím, povolte javascriptu odeslat tento formulář