Co mají společného bio-sušenky a plzeňské pivo? Aneb cirkulární ekonomika v praxi

Co mají společného bio-sušenky a plzeňské pivo? Aneb cirkulární ekonomika v praxi

Redakce Redakce foto: Biopekárna Zemanka

Nejlepší odpad je ten, který nevznikne – to je heslo cirkulární ekonomiky.

Jejím cílem je maximální využití přírodních zdrojů a princip je jednoduchý – snaha využít nepotřebný materiál nebo odpad jako zdroj dalšího zpracování.

V tomto spolupracují dvě zavedené české firmy: Biopekárna Zemanka a Plzeňský Prazdroj. Biopekárna Zemanka vyrábí sušenky a krekry, které podléhají velmi přísné certifikaci bio kvality, Plzeňský Prazdroj je symbolem českého pivovarnictví a opírá se o tradiční ryze české technologické postupy a kvalitu použitých surovin.

Co je na krekrech tak zvláštního? Jsou vyrobené v podstatě z odpadu. Ale z toho nejkvalitnějšího – jsou z plzeňského mláta. Mláto vzniká v pivovaru při výrobě piva a má skvělé vlastnosti. Obsahuje méně sacharidů než běžná mouka a je velmi bohaté na vlákninu, bílkoviny i vitamín E. A když si je do práce vezme pekárna, která si zakládá na těch nejkvalitnějších BIO surovinách, vlastním know-how a úctě k zákazníkovi, vzniknou jedinečné mlátové krekry, které se skvěle hodí k pivu, čaji i jen tak k zakousnutí.

Základem je kvalitní mláto mistrů sládků Prazdroje, kteří ve své sladovně promění kvalitní sladovnický ječmen na slad. Ten smíchají s vyhlášenou měkkou vodou z plzeňských pivovarských studní a po uvaření a scezení jim zbyde mláto. A zatímco pivo následně kvasí a leží, mláto putuje do Zemanky, kde z něj pekaři připraví jedinečné slané, sýrové nebo česnekové krekry. „Chceme ukázat, že taková věc je ekonomicky smysluplná, což je v cirkulárních projektech klíčové,“ říká Jan Zeman. „Cílem je kvalitní produkt, který chutná. Proto například v krekrech je podíl mláta čtvrtina. Ve větším množství totiž dělá mláto nahořklou, obilnou pachuť“, dodává.

A můžeme se těšit dál. Další velký projekt se rýsuje ve spolupráci s Ikeou. Zemanka chce zpracovávat kávovou sedlinu z jejích restaurací. Obdobně běží testy na krekry a sušenky ze zeleninových a ovocných výlisků, které zbývají v restauracích UGO po odšťavnění.

Cílem cirkulární ekonomiky není uspokojit touhu lidí zachránit odpad za každou cenu a koupit výrobek jen kvůli dobrému pocitu, že se něco nevyhodilo. A v tomto případě ani to, že výsledný produkt bude prodávaný na návštěvnických centrech Prazdroje, Ikey, Uga nebo Zemanky. Jde o to, aby o něj byl zájem v běžné prodejní síti - díky jeho chuti a vlastnostem.  A také to, aby byl ekonomicky smysluplný.

Nadace Tales of The Cocktail v minulém týdnu představila bary zařazené do letošní Spirited Awards® 2024 Regional Top 10 Honorees. Vyhledávaný bratislavský bar opět dokázal, že patří mezi evropskou...
Už tento týden - 23. dubna máte jedinečnou příležitost ochutnat nejslavnější a pro mnohé i nejlepší vinařství apelace Cornas ze severní Rhony, Thierry Allemand. Ačkoliv Thierry Allemand je ve světě...
Pokiaľ milujete kávu, a radi objavujete jej chute a vône, poteší vás široká škála kávových vystavovateľov z celého Slovenska. Na koho sa môžete tešiť?
Milovníci bublinek se mohou těšit na blížící se Mezinárodní den cavy, který připadá na 23. dubna. A jak lépe oslavit takový den než s novinkou od ikonické značky katalánských šumivých vín Codorníu,...
Cenu převzal ředitel nákupu makro ČR Jan Jindra, který stál u zrodu celého projektu. „České pole má za cíl rozvíjet pěstování a chov tradičních kvalitních produktů českého zemědělství a podporovat...
Skvělá volba pro přicházející teplé měsíce se výborně kombinuje s citronovou limonádou nebo tonikem a nabízí tak ideální základ pro osvěžující koktejly nadcházející sezóny.
Až do 19. června 2024 se mohou mladí kuchaři, včetně zástupců z Česka, přihlásit do celosvětové renomované soutěže S. Pellegrino Young Chef Academy a představit pokrm, který vyjadřuje jejich...
Nepřehlédnutelná proměna obalů, v nichž káva míří za zákazníky, a také rozhodnutí podělit se o cenné know-how v unikátním online kurzu Kavárenská akademie. Právě tyto dárky provázejí aktuální 10....
Restaurace Triton zve na vzrušující cestu časem a v rámci jarního menu představuje s největší pravděpodobností první pokrm v Praze vytvořený s pomocí umělé inteligence.