Co mají společného bio-sušenky a plzeňské pivo? Aneb cirkulární ekonomika v praxi

Co mají společného bio-sušenky a plzeňské pivo? Aneb cirkulární ekonomika v praxi

autor: Red. foto: Biopekárna Zemanka

Nejlepší odpad je ten, který nevznikne – to je heslo cirkulární ekonomiky.

Jejím cílem je maximální využití přírodních zdrojů a princip je jednoduchý – snaha využít nepotřebný materiál nebo odpad jako zdroj dalšího zpracování.

V tomto spolupracují dvě zavedené české firmy: Biopekárna Zemanka a Plzeňský Prazdroj. Biopekárna Zemanka vyrábí sušenky a krekry, které podléhají velmi přísné certifikaci bio kvality, Plzeňský Prazdroj je symbolem českého pivovarnictví a opírá se o tradiční ryze české technologické postupy a kvalitu použitých surovin.

Co je na krekrech tak zvláštního? Jsou vyrobené v podstatě z odpadu. Ale z toho nejkvalitnějšího – jsou z plzeňského mláta. Mláto vzniká v pivovaru při výrobě piva a má skvělé vlastnosti. Obsahuje méně sacharidů než běžná mouka a je velmi bohaté na vlákninu, bílkoviny i vitamín E. A když si je do práce vezme pekárna, která si zakládá na těch nejkvalitnějších BIO surovinách, vlastním know-how a úctě k zákazníkovi, vzniknou jedinečné mlátové krekry, které se skvěle hodí k pivu, čaji i jen tak k zakousnutí.

Základem je kvalitní mláto mistrů sládků Prazdroje, kteří ve své sladovně promění kvalitní sladovnický ječmen na slad. Ten smíchají s vyhlášenou měkkou vodou z plzeňských pivovarských studní a po uvaření a scezení jim zbyde mláto. A zatímco pivo následně kvasí a leží, mláto putuje do Zemanky, kde z něj pekaři připraví jedinečné slané, sýrové nebo česnekové krekry. „Chceme ukázat, že taková věc je ekonomicky smysluplná, což je v cirkulárních projektech klíčové,“ říká Jan Zeman. „Cílem je kvalitní produkt, který chutná. Proto například v krekrech je podíl mláta čtvrtina. Ve větším množství totiž dělá mláto nahořklou, obilnou pachuť“, dodává.

A můžeme se těšit dál. Další velký projekt se rýsuje ve spolupráci s Ikeou. Zemanka chce zpracovávat kávovou sedlinu z jejích restaurací. Obdobně běží testy na krekry a sušenky ze zeleninových a ovocných výlisků, které zbývají v restauracích UGO po odšťavnění.

Cílem cirkulární ekonomiky není uspokojit touhu lidí zachránit odpad za každou cenu a koupit výrobek jen kvůli dobrému pocitu, že se něco nevyhodilo. A v tomto případě ani to, že výsledný produkt bude prodávaný na návštěvnických centrech Prazdroje, Ikey, Uga nebo Zemanky. Jde o to, aby o něj byl zájem v běžné prodejní síti - díky jeho chuti a vlastnostem.  A také to, aby byl ekonomicky smysluplný.

Nejlepší skotské whisky se spojily a vytvořily vzácné sběratelské portfolio inspirované zeměmi z celého světa. Vzniklé portfolio potěší nejen sběratele a milovníky kvalitních whisky, ale i všechny...
Prestižní žebříček byl vyhlášen na akci v Paříži 12. listopadu. Jmenovány byly bary ze 122 měst v 53 různých zemích světa. Austrálie zamíchala kartami, výborně si vede asijská metropole Hongkong.
Během celého prosince a také kolem Vánoc čekají na hosty hotelu Prague Marriott a restaurace The Artisan nabité brunche s lokálními produkty, slavnostní večeře i party na konci roku.
The Artisan Bar představuje novou knihu signature koktejlů, která chce hosty vzít na nevšední cestu po chuťových zákoutích Česka. Přírodou inspirovaný koncept se má stát ojedinělým zážitkem.
Na konceptu značky se mimo jiné podílel Zdeněk Kaštánek, výrazná osobnost české i světové barmanské scény.
Poháněna vášní pěti generací Maestros Roneros a více než 135 lety mistrovství ve výrobě rumu, dominikánská značka ultra-prémiových rumů Brugal nyní představuje první edici limitované série rumů,...
Známý slovenský šéfkuchař, Head Chef vídeňského podniku Das LOFT Restaurant, Bar & Lounge a vítěz slovenského kola Bocuse d’Or 2021, Peter Duranský, bude hostovat v piešťanské pětihvězdě.
Česká centrála cestovního ruchu – CzechTourism mění vedení. Novým ředitelem bude od 1. listopadu 2023 na základě výběrového řízení dosavadní ředitel marketingu a zahraničních zastoupení František...
V interiéru nejrozkvetlejší restaurace PRU58 v pražských Holešovicích představila své nové večerní menu. Stojí za ním executive chef a majitel v jedné osobě Štěpán Návrat a tamní nový šéfkuchař...