Jak neobyčejně využít obyčejnou cibuli

Jak neobyčejně využít obyčejnou cibuli

autor: Red. foto: Archiv společnosti

Cibule v hlavní roli. Netradičně, chutně, zajímavě.

Cibule patří ve středozemních kuchyních ke stálicím. Obejde se bez ní jen málokterý recept a z toho důvodu ji většinou máme ve spíži nemalou zásobu. Nespornou výhodou cibule je, že neslouží pouze k ochucení vašeho oblíbeného jídla, ale přináší vám také řadu benefitů, ze kterých lze těžit zejména v chladnějším období, kdy nejsou k dispozici lokální čerstvé suroviny. Čím může přispět cibule zrovna vám?

Podobně jako česnek i cibule obsahuje allicin, který má na svědomí štiplavé aroma, ale zároveň působí jako přírodní antibiotikum. Skvěle působí při zánětu horních dýchacích cest. V tomto případě je nejlepší připravit si cibulový čaj nebo šťávu z cibule smíchanou s medem. Lépe se vám bude vykašlávat hlen a zlepší se vám celkově dýchání.

Pokud trpíte potížemi s kornatěním cév a špatným krevním tlakem, má cibule samá pozitiva i pro vás. Brání vytváření usazenin uvnitř cév a tím zamezuje jejich ucpávání. Snižuje hladinu cholesterolu a zároveň zlepšuje funkci buněčných membrán. Díky tomu přispívá cibule k prevenci před vznikem infarktu a mrtvice.

S pomocí cibule můžete také ušetřit za drahé detoxikační programy na pročištění zažívacího traktu. Cibule vám pročistí střeva a zároveň pozitivně ovlivní střevní mikroflóru. To se vám může hodit také při a po užívání antibiotik. Navíc je prokázáno, že podporuje činnost jater a slinivky.

Zejména v letních měsících a u rybníků oceníte, že cibule pomáhá ulevit od otoků a svědění, které vám způsobí hmyz, například vosy nebo komáři. Stačí si kousek cibule přiložit na zasažené místo. Cibule podobně působí také na pohmožděniny a výrony. Připravte si obklad z na jemno nakrájené cibule a přiložte je na postižené místo.

Pokud nejste příznivci polykání prášků, ale přesto přemýšlíte, jak posílit svou imunitu, pak vás potěší, že cibule obsahuje vitamíny C, D, E, B6, B12, karoten, thiamin, riboflavin a niacin. Doplní vám také zásoby železa, zinku, hořčíku, draslíku, vápníku, sodíku a jódu. Cibule tak skvěle zastoupí výživové doplňky z lékárny a obchodů.

V obchodech Tesco naleznete cibuli od českých farmářů, kterou pečlivě vybírá a dodává společnost Blanická.

Zde několik netradičních receptů s cibulí v hlavní roli:

Jak na Francouzskou cibulačku se sýrem gruyére najdete ZDE

nebo

si připravte Cibulovo-slaninové koule plněné mletým masem podle postupu ZDE

zkuste podle Tesca také:

Poctivý hovězí guláš ZDE

Zdroj: Tisková zpráva

Přihlásit se k odběru newsletteru

Chcete dostávat pravidelně exkluzivní obsah přímo do vaší emailové schránky?
Odesláním formuláře souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů.

Prosím, povolte javascriptu odeslat tento formulář