Obavy o budoucnost restaurací sílí, ¾ lidí se strachují o osud svých oblíbených podniků

Obavy o budoucnost restaurací sílí, ¾ lidí se strachují o osud svých oblíbených podniků

autor: Red. foto: Archiv společnosti

Několikanásobné letošní uzavření restaurací zesílilo obavy Čechů o budoucnost jejich oblíbených gastronomických podniků.

O osud restaurací se nyní strachuje 75 % lidí. Oproti tomu pouze 4 % si myslí, že restaurace zvládnou současnou situaci bez potíží. Vyplývá to z nového průzkumu společnosti Up Česká republika mezi více než 500 respondenty.

Po měsíci a půl se restaurace mohly opět alespoň částečně otevřít svým hostům. Další týdny nouzového režimu však znamenaly pro většinu podniků silnější ránu než na jaře. To si uvědomují i restaurační hosté, když se o budoucnost svých oblíbených podniků obávají ¾ z nich. Jen 4 % lidí si myslí, že restaurace nebudou mít problémy a 7 % lidí je to jedno. Zbylých 14 % dotázaných žádnou oblíbenou restauraci nemá.

„Podpora restaurací ze strany státu je dlouhodobě naprosto nedostatečná. Pomáhají naštěstí sami lidé, různé organizace i firmy, které se v gastronomii pohybují,“ říká Stéphane Nicoletti, generální ředitel společnosti Up Česká republika, která zareagovala na tíživou situaci restaurací radikálním opatřením, když se do konce roku vzdala svých provizí v gastrosektoru ve prospěch restaurací. Odpuštění poplatků, které se vztahuje na platby v restauracích skrze eStravenku i papírové stravenky Chèque Déjeuner, platí do konce kalendářního roku.  

Podzim horší jara

Podobné iniciativy jsou nyní ještě důležitější než na jaře. Vážnější situaci restaurací potvrzuje i porovnání výsledků aktuálního průzkumu s průzkumem z konce prvního nouzového stavu na jaře. Problémy restaurací tehdy připouštělo 35 % lidí, nyní už je o nich přesvědčeno 53 % lidí. Zatímco třetina lidí si ještě na jaře myslela, že dobré a kvalitní restaurace situaci i přes drobné problémy zvládnou, dnes je o tomtéž přesvědčeno už jen 22 % lidí.

„Přežití restaurací bude totiž záviset především na návratu hostů, plánovaný stravovací paušál by ale podle nezávislých průzkumů znamenal naopak jejich odliv,“ popisuje Nicoletti.

Slevy a odměny na podporu restaurací

Návrat hostů přímo do restaurací může být přitom problematický, a to nejen s ohledem na různá omezení provozu kvůli koronaviru. Průzkum totiž také ukázal, že 22 % lidí bude do restaurací po jejich otevření chodit méně než dříve. A čtvrtina lidí také v restauracích omezí svou běžnou útratu. Oba tyto trendy jsou přitom nyní silnější než na jaře.  

Pomoci by tak restauracím mohly i různé formy věrnostních a slevových programů, které se po vzoru maloobchodu začaly objevovat i v gastronomii. Do největšího z nich pod názvem Up Club je zapojeno přes 10 000 restauračních zařízení a hosté jsou v něm odměňováni za útraty v restauracích. V rámci programu už bylo takto „rozdáno“ více než 16 500 obědů na podporu restaurací. 

Up Česká republika s.r.o., která zahájila své působení na českém trhu v roce 1995 pod názvem LeChèqueDéjeuner, je součástí mezinárodní skupiny Up, která dnes působí v 29 zemích celého světa. Up ČR se specializuje na zaměstnanecké benefity, ale nabízí rovněž inovativní řešení v oblasti marketingu a strategického rozvoje firem. Schopnost analyzovat aktuální situaci klientů a navrhovat a uvádět do praxe efektivní benefitní systémy a věrnostní programy, řadí společnost Up ČR k lídrům trhu určujícím trend v této oblasti. Více informací o společnosti na www.upcz.cz.

Přihlásit se k odběru newsletteru

Chcete dostávat pravidelně exkluzivní obsah přímo do vaší emailové schránky?
Odesláním formuláře souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů.

Prosím, povolte javascriptu odeslat tento formulář