MICHELIN Guide 2021: letošní hvězdy v Hongkongu a Macau

MICHELIN Guide 2021: letošní hvězdy v Hongkongu a Macau

autor: Red. foto: Archiv restaurace

Sedm nových jednohvězd, dvě restaurace poskočily na dvě hvězdy a restaurace Roganic má zelenou hvězdu. Jaká je letošní story Michelin Guide pro Hongkong a Macao?

Navzdory tomu, že Hongkong nadále bojuje různými restrikcemi s pandemií, postupuje gastronomický svět stále kupředu. V loňském roce mnoho tamních restaurací přizpůsobilo své nabídky této situaci, další pokračují ve své dosavadní práci a postupně mění místní kulinářskou scénu, což i letos ocenil prestižní průvodce MICHELIN Guide.

Třinácté předávání ocenění pro Hongkong a Macao následovalo svým konceptem ceremonie v jiných zemích, konalo se tedy online. A také se kromě kvality produktů, chutí, technik, samotné osobnosti šéfkuchaře a ceny jídel posuzovala další disciplína – udržitelnost. Tu nově průvodce oceňuje tzv. zelenou hvězdou, tedy Michelin Green Star. Neplýtvat surovinami, dbát na lokálnost, recyklovat, získávat suroviny dle etických pravidel – tak nějak by mohla znít kritéria pro její získání.

V Hongkongu bylo dohromady vyhlášeno sedm nových přírůstků s jednou hvězdou – včetně Ando, za níž stojí argentinský šéfkuchař Agustin Balbi, který kombinuje svou vlastní kulinářskou vizi s dovednostmi, které se naučil v Japonsku, aby nakonec na talíři vyprávěl svůj vlastní příběh.

Nově má jednu hvězdu také čínská restaurace Yè Shanghai v Tsim Sha Tsui a to díky své pozoruhodné regionální kuchyni zahrnující Šanghaj, Jiangsu a Zhejiang, stejně jako restaurace The Chairman, reprezentovaná především Danny Yipem a jeho působivými kantonskými pokrmy. Pro hvězdu si tentokrát přišla i klasická kantonská JW Marriott Man Ho. I japonské restaurace letos vystoupaly po řebříčku nahoru. Zazvonilo to ve skvělé sushi restauraci Edomae šéfkuchaře Mitsuhiro Araki a bez hvězdy neodešla ani Zuicho. Pokud byste si chtěli dát nejlepší yakitori, zajděte do Yardbird. Ta za tento tradiční japonský pokrm a svůj koncept dostala také jednu hvězdu.

Na level druhé hvězdy se nově dostal koncept Tate. Vede jej ke snoubení francouzské a čínské kuchyně šéfkuchařka Vicky Lau. Druhé nové dvojhvězdě, L´Envol, šéfuje Oliver Elzer a zaměřuje se především a francouzskou gastronomii. Obě restaurace jsou vehementně oslavované a oblíbené, a to především pro své kulinářské dovednosti. Toho si všimnul i prestižní průvodce a přehodnotil své loňské rozhodnutí o jedné hvězdě.

Simon Rogan, britská kuchařská star a provozovatel takových krásných konceptů, jako Aulis London, L'Enclume nebo Rogan & Co, otevřel jednu svou pobočku Roganic i v Hongkongu. A právě za ni letos od MICHELIN Guide získal zelenou hvězdu. Od místních farmářů vykupuje pro svůj koncept drůbež a zeleninu, pěstuje vlastní bylinky, mikrozeleninu, přičemž pro minimalizování odpadu využívá naprosto vše. Roganic pořádá také přednášky a workshopy pro místní, studenty či organizace a školí managery pohostinství přímo v Macau.

Do průvodce MICHELIN Guide Hong Kong and Macau 2021 je tedy všeho všudy letos zapsaných 87 restaurací v Hongkongu (69) a Macau (18).

Milovníci ovocných destilátů a vyznavači tradičního řemesla mají důvod k oslavě. Společnost RUDOLF JELÍNEK právě uvedla na trh hned čtyři nové limitované sadařské produkty. Ovoce, použité pro jejich...
Dvoudenní akce se ve slovenských Piešťanoch uskuteční už za pár dní. Na pódiu se objeví slovenská kuchařská špička, ale třeba i Rastislav Kasár, vítěz loňského finále londýnské Coffee Masters a...
Mixéry se řadí k základním kamenům každého baru, jsou totiž nedílnou součástí koktejlových hitů i léty ověřených klasik. A proto je vždy vybírejte poctivě a zaměřte se na kvalitu. Tu nabídne třeba...
Pojem pravý český česnek dostává nový rozměr. Velkoobchod makro ČR pro své zákazníky z řad českých restaurací zařadil do sortimentu v rámci Iniciativy České pole novinku.
Většina Italů si užívá výhled na moře s ginem a tonikem s přidáním plátku čerstvě utrženého citronu, pomeranče nebo grapefruitu. Super-prémiové giny Malfy jsou ztělesněním té pravé Itálie. Právě...
Brunche jsou všeobecně osvědčená záležitost. V pražské restauraci The Artisan bude na hosty čekat vždy více než 45 chodů a suroviny českých farmářů.
Oblíbený gin přímo ze srdce naší země se nově představuje v unikátní příchuti kopřivy. Novinka je zároveň limitkou, je to originalita v každém loku. Voňavý a chutný Bohemian svět v krásné lahvi.
Flor de Caña, proslulý rum z Nikaraguy, se těší celosvětové oblibě. Jeho milovníci z oboru se nyní mohou zúčastnit soutěže, během které budou mít jedinečnou příležitost: zaregistrovat do konce léta...
Plzeňský Prazdroj výrazně akceleroval svůj program Fresh Outlet zaměřený na vylepšování exteriérů hospod a restaurací, do kterých dodává pivo. V posledním roce s ním zamířil i do menších měst a na...