MICHELIN Guide 2021: letošní hvězdy v Hongkongu a Macau

MICHELIN Guide 2021: letošní hvězdy v Hongkongu a Macau

Redakce Redakce foto: Archiv restaurace

Sedm nových jednohvězd, dvě restaurace poskočily na dvě hvězdy a restaurace Roganic má zelenou hvězdu. Jaká je letošní story Michelin Guide pro Hongkong a Macao?

Navzdory tomu, že Hongkong nadále bojuje různými restrikcemi s pandemií, postupuje gastronomický svět stále kupředu. V loňském roce mnoho tamních restaurací přizpůsobilo své nabídky této situaci, další pokračují ve své dosavadní práci a postupně mění místní kulinářskou scénu, což i letos ocenil prestižní průvodce MICHELIN Guide.

Třinácté předávání ocenění pro Hongkong a Macao následovalo svým konceptem ceremonie v jiných zemích, konalo se tedy online. A také se kromě kvality produktů, chutí, technik, samotné osobnosti šéfkuchaře a ceny jídel posuzovala další disciplína – udržitelnost. Tu nově průvodce oceňuje tzv. zelenou hvězdou, tedy Michelin Green Star. Neplýtvat surovinami, dbát na lokálnost, recyklovat, získávat suroviny dle etických pravidel – tak nějak by mohla znít kritéria pro její získání.

V Hongkongu bylo dohromady vyhlášeno sedm nových přírůstků s jednou hvězdou – včetně Ando, za níž stojí argentinský šéfkuchař Agustin Balbi, který kombinuje svou vlastní kulinářskou vizi s dovednostmi, které se naučil v Japonsku, aby nakonec na talíři vyprávěl svůj vlastní příběh.

Nově má jednu hvězdu také čínská restaurace Yè Shanghai v Tsim Sha Tsui a to díky své pozoruhodné regionální kuchyni zahrnující Šanghaj, Jiangsu a Zhejiang, stejně jako restaurace The Chairman, reprezentovaná především Danny Yipem a jeho působivými kantonskými pokrmy. Pro hvězdu si tentokrát přišla i klasická kantonská JW Marriott Man Ho. I japonské restaurace letos vystoupaly po řebříčku nahoru. Zazvonilo to ve skvělé sushi restauraci Edomae šéfkuchaře Mitsuhiro Araki a bez hvězdy neodešla ani Zuicho. Pokud byste si chtěli dát nejlepší yakitori, zajděte do Yardbird. Ta za tento tradiční japonský pokrm a svůj koncept dostala také jednu hvězdu.

Na level druhé hvězdy se nově dostal koncept Tate. Vede jej ke snoubení francouzské a čínské kuchyně šéfkuchařka Vicky Lau. Druhé nové dvojhvězdě, L´Envol, šéfuje Oliver Elzer a zaměřuje se především a francouzskou gastronomii. Obě restaurace jsou vehementně oslavované a oblíbené, a to především pro své kulinářské dovednosti. Toho si všimnul i prestižní průvodce a přehodnotil své loňské rozhodnutí o jedné hvězdě.

Simon Rogan, britská kuchařská star a provozovatel takových krásných konceptů, jako Aulis London, L'Enclume nebo Rogan & Co, otevřel jednu svou pobočku Roganic i v Hongkongu. A právě za ni letos od MICHELIN Guide získal zelenou hvězdu. Od místních farmářů vykupuje pro svůj koncept drůbež a zeleninu, pěstuje vlastní bylinky, mikrozeleninu, přičemž pro minimalizování odpadu využívá naprosto vše. Roganic pořádá také přednášky a workshopy pro místní, studenty či organizace a školí managery pohostinství přímo v Macau.

Do průvodce MICHELIN Guide Hong Kong and Macau 2021 je tedy všeho všudy letos zapsaných 87 restaurací v Hongkongu (69) a Macau (18).

Blízký východ se připravuje na výjimečný rok v oblasti pohostinství a pozornost se obrací k řadě velkolepých projektů, které budou otevřeny v tomto roce.
Kubánská značka rumu uvádí na trh svůj exkluzivní 20letý rum Extra Añejo, který je výsledkem výběru pouze z malého množství sudů v jedné z nejstarších výroben na Kubě. Pro Česko bylo uvolněno pouze...
Berlínská restaurace Rutz Marca Müllera se poprvé umístila na prvním místě v žebříčku nejlepších německých restaurací - Marco Müller je nejlepším šéfkuchařem v Německu
Maxime Frédéric at Louis Vuitton – tak se jmenuje pařížský podnik, který díky těmto dvěma jménům před několika měsíci rozvířil hladinu nejen světové cukrářské scény. V těchto dnech francouzský módní...
Všechno má svůj čas a ty nejlepší věci musí pořádně dozrát, řekli si ve společnosti Stock Plzeň-Božkov. Ten správný čas právě nadešel pro novou českou whisky. Jmenuje se Prádlo a Stock ji nově...
Více než 80 vzácných lahví zmizelo ze sklepa vítěze Grand Award zřejmě během nedávné rekonstrukce.
Představte si hořkosladké tóny výběrové kávy v likéru Gloria v kombinaci s osvěžujícím charakterem prémiového Fever-Tree Indian Tonic, který vás pohltí v každém doušku. Nechte se unášet harmonií...
Máme za sebou jeden z nejočekávanějších michelinských večerů letošního roku. Gastronomický trh Velké Británie totiž patří spolu s Francií a nordickými zeměmi k tomu nejrespektovanějšímu, co se na...
Společnosti Coca-Cola Company a Pernod Ricard oznámily globální spolupráci, díky které bude v roce 2024 uveden na trh koktejl Absolut Vodka & Sprite.