MICHELIN Guide Malta 2021 – na méně obyvatel více hvězd

MICHELIN Guide Malta 2021 – na méně obyvatel více hvězd

Redakce Redakce foto: Archiv restaurace

Šuškanda říkala, že Malta bude ohledně hvězd letos informována už 9. března. Nakonec to ale není pravda a nové hvězdy MICHELIN Guide se odevzdávaly jenom před několika málo dny, v první polovině dubna. Jak to dopadlo?

Pro začátek si pojďme říct, že tento ostrov má jen něco málo přes 450 000 obyvatel. Michelinské hvězdy se zde udělovaly poprvé v roce 2020, tedy vloni, a Malta si tehdy odnesla tři jednohvězdy, tři ocenění BIB Gourmands a rovných 20 restaurací se do průvodce dostalo s označením Michelin Plate. Za první rok to tedy čítá na malý počet obyvatel rovných 26 podniků, které komisařům stály za to, aby je do „červené bible“ zapsali.

Letos už je jednohvězd 5. Šéfkuchař Andrew Borg zajistil hvězdu pro nově otevřený podnik ION – The Harbour ve Vallettě. Samotná restaurace se nachází ve čtvrtém patře hotelu na pobřeží (to na Maltě není problém) a působí stylově, ovšem neformálně. Od některých stolů host dokonce vidí až do kuchyně. Komisaři ocenili špičkový servis, včetně vynikajícího doporučení vín ze strany sommelierů. Jídlo popisují jako „klenot v koruně restaurace“.

Aktuální menu je vždy opřené o sezonní suroviny od místních farmářů a rybářů; samotná filozofie kuchyně je postavena na klasických základech s kombinací středomořských a moderních vlivů.

A pak je tu druhá nová jednohvězda, tu získal šéfkuchař Tyron Mizzi a jeho tým v podniku Bahia v malé vesnici Lija. Najdete jí naopak uprostřed ostrova. Bahia je spíše okouzlujícím bistrem než restaurací a najdete ji v klikatých uličkách ospalé vesničky nesoucí své jméno podle pomerančů, kterými je právě tato oblast známá. Bistro se nachází ve třech místnostech, ovšem jednotného, jednoduchého a působivého stylu se skvělým osvětlením, které si zapamatujete.

Na rozdíl od vybavení interiéru je kuchyně Bahia hodně moderní a inovativní, s důrazem na detail. Šéfkuchař zde rád experimentuje s kvalitními regionálními surovinami, což v tomto případě znamená, že se menu podniku hodně často mění. Zástupci MICHELIN Guide ocenili i plating, který se sice zdá jednouchý, ovšem nakonec na talíři hosté odkryjí skvělé kombinace a výrazné chutě pokrmů. Bahia je tím typem restaurace, kterou by – dle inspektorů – „chtěl mít nakonec každý kuchař“.

Takže tu máme pět jedniček

Zmíněná Bahia a restaurace ION – The Harbour se tedy letos připojily ke stávajícím jednohvězdám De Mondion, Noni a Under Grain, které si udržely svoji hvězdu již druhý rok.

Gwendal Poullennec, International Director MICHELIN Guides, při udělování uvedl, že minulý rok se stal pro pohostinství po celém světě obrovskou výzvou. „Naše srdce patří všem, kteří v těchto těžkých dobách čelí potížím. Naši inspektoři, stejně jako samotné restaurace, se museli přizpůsobit, ale jsme velmi rádi, že jsme mohli trávit čas na ostrovech (Malta a Gozo, pozn. red.) a najít dvě nové kulinářské hvězdy a pět nových restaurací pro označení Michelin Plate.“

Plate tedy nově mají restaurace The Fork and Cork (Rabat), Chophouse, Fernandõ Gastrotheque (obě Sliema), Zest (St Julian’s) a Mezzodi (Valletta).

Novou „Zelenou“ hvězdu letos dostalo celkem pět restaurací. Inspektoři tak ocenili jejich inspirativní přístup k udržitelnosti v gastronomii, který by měl motivovat kolegy z jiných podniků ke stejnému cíli.

Historicky druhé vydání tedy dohromady obsahuje 31 restaurací napříč ostrovy Malta a Gozo.

Blízký východ se připravuje na výjimečný rok v oblasti pohostinství a pozornost se obrací k řadě velkolepých projektů, které budou otevřeny v tomto roce.
Kubánská značka rumu uvádí na trh svůj exkluzivní 20letý rum Extra Añejo, který je výsledkem výběru pouze z malého množství sudů v jedné z nejstarších výroben na Kubě. Pro Česko bylo uvolněno pouze...
Berlínská restaurace Rutz Marca Müllera se poprvé umístila na prvním místě v žebříčku nejlepších německých restaurací - Marco Müller je nejlepším šéfkuchařem v Německu
Maxime Frédéric at Louis Vuitton – tak se jmenuje pařížský podnik, který díky těmto dvěma jménům před několika měsíci rozvířil hladinu nejen světové cukrářské scény. V těchto dnech francouzský módní...
Všechno má svůj čas a ty nejlepší věci musí pořádně dozrát, řekli si ve společnosti Stock Plzeň-Božkov. Ten správný čas právě nadešel pro novou českou whisky. Jmenuje se Prádlo a Stock ji nově...
Více než 80 vzácných lahví zmizelo ze sklepa vítěze Grand Award zřejmě během nedávné rekonstrukce.
Představte si hořkosladké tóny výběrové kávy v likéru Gloria v kombinaci s osvěžujícím charakterem prémiového Fever-Tree Indian Tonic, který vás pohltí v každém doušku. Nechte se unášet harmonií...
Máme za sebou jeden z nejočekávanějších michelinských večerů letošního roku. Gastronomický trh Velké Británie totiž patří spolu s Francií a nordickými zeměmi k tomu nejrespektovanějšímu, co se na...
Společnosti Coca-Cola Company a Pernod Ricard oznámily globální spolupráci, díky které bude v roce 2024 uveden na trh koktejl Absolut Vodka & Sprite.