MICHELIN Guide Malta 2021 – na méně obyvatel více hvězd

MICHELIN Guide Malta 2021 – na méně obyvatel více hvězd

autor: Red. foto: Archiv restaurace

Šuškanda říkala, že Malta bude ohledně hvězd letos informována už 9. března. Nakonec to ale není pravda a nové hvězdy MICHELIN Guide se odevzdávaly jenom před několika málo dny, v první polovině dubna. Jak to dopadlo?

Pro začátek si pojďme říct, že tento ostrov má jen něco málo přes 450 000 obyvatel. Michelinské hvězdy se zde udělovaly poprvé v roce 2020, tedy vloni, a Malta si tehdy odnesla tři jednohvězdy, tři ocenění BIB Gourmands a rovných 20 restaurací se do průvodce dostalo s označením Michelin Plate. Za první rok to tedy čítá na malý počet obyvatel rovných 26 podniků, které komisařům stály za to, aby je do „červené bible“ zapsali.

Letos už je jednohvězd 5. Šéfkuchař Andrew Borg zajistil hvězdu pro nově otevřený podnik ION – The Harbour ve Vallettě. Samotná restaurace se nachází ve čtvrtém patře hotelu na pobřeží (to na Maltě není problém) a působí stylově, ovšem neformálně. Od některých stolů host dokonce vidí až do kuchyně. Komisaři ocenili špičkový servis, včetně vynikajícího doporučení vín ze strany sommelierů. Jídlo popisují jako „klenot v koruně restaurace“.

Aktuální menu je vždy opřené o sezonní suroviny od místních farmářů a rybářů; samotná filozofie kuchyně je postavena na klasických základech s kombinací středomořských a moderních vlivů.

A pak je tu druhá nová jednohvězda, tu získal šéfkuchař Tyron Mizzi a jeho tým v podniku Bahia v malé vesnici Lija. Najdete jí naopak uprostřed ostrova. Bahia je spíše okouzlujícím bistrem než restaurací a najdete ji v klikatých uličkách ospalé vesničky nesoucí své jméno podle pomerančů, kterými je právě tato oblast známá. Bistro se nachází ve třech místnostech, ovšem jednotného, jednoduchého a působivého stylu se skvělým osvětlením, které si zapamatujete.

Na rozdíl od vybavení interiéru je kuchyně Bahia hodně moderní a inovativní, s důrazem na detail. Šéfkuchař zde rád experimentuje s kvalitními regionálními surovinami, což v tomto případě znamená, že se menu podniku hodně často mění. Zástupci MICHELIN Guide ocenili i plating, který se sice zdá jednouchý, ovšem nakonec na talíři hosté odkryjí skvělé kombinace a výrazné chutě pokrmů. Bahia je tím typem restaurace, kterou by – dle inspektorů – „chtěl mít nakonec každý kuchař“.

Takže tu máme pět jedniček

Zmíněná Bahia a restaurace ION – The Harbour se tedy letos připojily ke stávajícím jednohvězdám De Mondion, Noni a Under Grain, které si udržely svoji hvězdu již druhý rok.

Gwendal Poullennec, International Director MICHELIN Guides, při udělování uvedl, že minulý rok se stal pro pohostinství po celém světě obrovskou výzvou. „Naše srdce patří všem, kteří v těchto těžkých dobách čelí potížím. Naši inspektoři, stejně jako samotné restaurace, se museli přizpůsobit, ale jsme velmi rádi, že jsme mohli trávit čas na ostrovech (Malta a Gozo, pozn. red.) a najít dvě nové kulinářské hvězdy a pět nových restaurací pro označení Michelin Plate.“

Plate tedy nově mají restaurace The Fork and Cork (Rabat), Chophouse, Fernandõ Gastrotheque (obě Sliema), Zest (St Julian’s) a Mezzodi (Valletta).

Novou „Zelenou“ hvězdu letos dostalo celkem pět restaurací. Inspektoři tak ocenili jejich inspirativní přístup k udržitelnosti v gastronomii, který by měl motivovat kolegy z jiných podniků ke stejnému cíli.

Historicky druhé vydání tedy dohromady obsahuje 31 restaurací napříč ostrovy Malta a Gozo.

Milovníci ovocných destilátů a vyznavači tradičního řemesla mají důvod k oslavě. Společnost RUDOLF JELÍNEK právě uvedla na trh hned čtyři nové limitované sadařské produkty. Ovoce, použité pro jejich...
Dvoudenní akce se ve slovenských Piešťanoch uskuteční už za pár dní. Na pódiu se objeví slovenská kuchařská špička, ale třeba i Rastislav Kasár, vítěz loňského finále londýnské Coffee Masters a...
Mixéry se řadí k základním kamenům každého baru, jsou totiž nedílnou součástí koktejlových hitů i léty ověřených klasik. A proto je vždy vybírejte poctivě a zaměřte se na kvalitu. Tu nabídne třeba...
Pojem pravý český česnek dostává nový rozměr. Velkoobchod makro ČR pro své zákazníky z řad českých restaurací zařadil do sortimentu v rámci Iniciativy České pole novinku.
Většina Italů si užívá výhled na moře s ginem a tonikem s přidáním plátku čerstvě utrženého citronu, pomeranče nebo grapefruitu. Super-prémiové giny Malfy jsou ztělesněním té pravé Itálie. Právě...
Brunche jsou všeobecně osvědčená záležitost. V pražské restauraci The Artisan bude na hosty čekat vždy více než 45 chodů a suroviny českých farmářů.
Oblíbený gin přímo ze srdce naší země se nově představuje v unikátní příchuti kopřivy. Novinka je zároveň limitkou, je to originalita v každém loku. Voňavý a chutný Bohemian svět v krásné lahvi.
Flor de Caña, proslulý rum z Nikaraguy, se těší celosvětové oblibě. Jeho milovníci z oboru se nyní mohou zúčastnit soutěže, během které budou mít jedinečnou příležitost: zaregistrovat do konce léta...
Plzeňský Prazdroj výrazně akceleroval svůj program Fresh Outlet zaměřený na vylepšování exteriérů hospod a restaurací, do kterých dodává pivo. V posledním roce s ním zamířil i do menších měst a na...