MICHELIN Guide Budapest 2021: Totální novinka a překvapení

MICHELIN Guide Budapest 2021: Totální novinka a překvapení

Redakce Redakce foto: Archiv restaurace Salt

Maďarské hlavní město se dočkalo vlastního průvodce. Je to dobře? Kdo dostal hvězdu a za co?

Dvě restaurace v hlavním městě Maďarska mají nově jednu hvězdu od prestižního průvodce MICHELIN Guide. Jedná se o restaurace Essência a Salt, díky kterým se celkový počet místních jednohvězd zvýšil na sedm.

Dvě nové jedničky

Restauraci Essência provozují Portugalec - šéfkuchař Tiago a jeho maďarský protějšek Éva. Z toho vychází i jejich nabídka, můžete si vybrat jak portugalské, tak maďarské menu. Dle komisařů je restaurace stylová, vedená emocemi a srdcem, oslavuje obě národnosti, každou po svém. Nejlepší je objednat si degustační menu, které kombinuje obě varianty v řadě elegantních pokrmů. Pokud se usadíte v přední části restaurace, budete mít o satisfakci navíc, uvidíte totiž kuchařům přímo pod ruce. Zástupci michelinského průvodce ocenili sebevědomost jídel, jejich chuťovou vyváženost, stejně tak profesionální a pozornou obsluhu.

Druhým nováčkem v rámci budapešťských jednohvězd je restaurace Salt. Sofistikovaná restaurace se nachází v butikovém hotelu, kde se její otevřená kuchyně stala nedílnou součástí příjemně osvětleného prostoru. Šéfkuchař Szilárd Tóth podává chytře vystavěné a skvěle připravené pokrmy, z nichž mnohé jsou moderní verzí klasických maďarských receptů. Zdejší kuchaři hojně využívají techniky fermentace a nakládání, preferují bylinky a rostliny, které prý většinou sbírá šéfkuchař osobně. Restaurace se prezentuje také akcentem na udržitelnost, což průvodce hodně oceňuje.

"Obě tyto restaurace jsou skvělým příkladem dynamické budapešťské gastronomické scény. Nejenže nabízejí fantastické jídlo a dělají něco tak trochu jinak, ale zároveň respektují maďarské kulinářské tradice," komentoval nová ocenění Gwendal Poullennec, International Director Michelin Guides.

MICHELIN Plate a digitalizace

Dalších šest budapešťských restaurací bylo zařazeno do průvodce s označením The MICHELIN Plate, konkrétně Hoppá! Bistro, Felix, Stand25 Bisztró, Spago by Wolgang Puck, Rumour, a moderní Pasztell.

"Budapešť nabízí úžasný výběr restaurací mnoha různých stylů a cenových kategorií. Některé vedou šéfkuchaři a restauratéři, kteří vyrostli na domácí scéně, jiné ti, kteří získali zkušenosti v zahraničí a nyní se vrátili do vlasti. Právě to dodává městu vitalitu a nese sebou do budoucna hodně příslibů," řekl dále Gwendal Poullennec.

Průvodce MICHELIN Guide Budapest 2021 vychází už pouze v digitální podobě. Inspektoři MICHELIN tvrdí, že díky tomu mohli na selekci pracovat delší dobu, což se ukázalo jako zásadní vzhledem ke všem výzvám, s nimiž se muselo pohostinství vypořádat. Přesto prý použili stejnou metodiku a hledali stejné standardy jako i v minulých letech. Prohlašují, že si práci nezjednodušili a nepoužili žádné zkratky, které by ohrozily význam průvodce.

Gwendal Poullennec řekl, že „posledních 18 měsíců bylo pro gastronomii na celém světě nesmírně obtížných a my stále myslíme na ty, kteří kvůli pandemii trpěli. Průvodce Michelin je víc než jen ocenění nejlepších šéfkuchařů; jde o to přiblížit širokému publiku veškerou tvrdou práci a nasazení celého tohoto odvětví".

Zdroj: MICHELIN Guide

V kalendářích i v menu Trezoru Marka Fichtnera v pražské restauraci Červený Jelen neochvějně vládne jaro.
Odrůda Riesling je ve světě vína opravdovým pojmem. A právem! V Monarchu se 14. května v rámci řízené degustace zaměří na oblast Mosel.
Mattoni Grand Drink 2024 již zná svého vítěze, po jedenácti letech se jím opět stal český reprezentant. Martin Vogeltanz s koktejlem Nature před mezinárodní odbornou porotou vybojoval vítězství nad...
V pražském baru Pruts nedávno proběhlo české finále Grahamʼs Blend Series Cocktail Competition. Osm finalistů připravilo svůj originální koktejl, jehož dominantní složkou byl Grahamʼs Blend Nº5...
Více než 60 slovinských vinařů dostalo v pondělí 22. dubna jedinečnou příležitost prezentovat svá prémiová vína. Na neformálním setkání v Kaiserštejnském paláci, které se konalo pod záštitou...
Ve významné mezinárodní soutěži kvality výrobků Monde Selection Quality Awards potvrdila pálenka Baron Hildprandt Ze zralých hrušek vysokou úroveň českých ovocných destilátů i um zkušeného mistra...
Ako môže vyzerať podujatie, kde sa stretnú nadšenci kávy, kávoví odborníci a umelci na jednom mieste? V piatok 10. a v sobotu 11. mája sa otvoria brány bratislavskej Novej Cvernovky, kde sa už po...
20 ostrovních restaurací bylo nově oceněno tzv. „Bibem“ za nabídku kvalitní a cenově výhodné kuchyně.
Kávy od české pražírny výběrové kávy doubleshot dostaly nové obaly, které lépe odrážejí to, jak značka přemýšlí o své kávě.