MICHELIN Guide Budapest 2021: Totální novinka a překvapení

MICHELIN Guide Budapest 2021: Totální novinka a překvapení

autor: Red. foto: Archiv restaurace Salt

Maďarské hlavní město se dočkalo vlastního průvodce. Je to dobře? Kdo dostal hvězdu a za co?

Dvě restaurace v hlavním městě Maďarska mají nově jednu hvězdu od prestižního průvodce MICHELIN Guide. Jedná se o restaurace Essência a Salt, díky kterým se celkový počet místních jednohvězd zvýšil na sedm.

Dvě nové jedničky

Restauraci Essência provozují Portugalec - šéfkuchař Tiago a jeho maďarský protějšek Éva. Z toho vychází i jejich nabídka, můžete si vybrat jak portugalské, tak maďarské menu. Dle komisařů je restaurace stylová, vedená emocemi a srdcem, oslavuje obě národnosti, každou po svém. Nejlepší je objednat si degustační menu, které kombinuje obě varianty v řadě elegantních pokrmů. Pokud se usadíte v přední části restaurace, budete mít o satisfakci navíc, uvidíte totiž kuchařům přímo pod ruce. Zástupci michelinského průvodce ocenili sebevědomost jídel, jejich chuťovou vyváženost, stejně tak profesionální a pozornou obsluhu.

Druhým nováčkem v rámci budapešťských jednohvězd je restaurace Salt. Sofistikovaná restaurace se nachází v butikovém hotelu, kde se její otevřená kuchyně stala nedílnou součástí příjemně osvětleného prostoru. Šéfkuchař Szilárd Tóth podává chytře vystavěné a skvěle připravené pokrmy, z nichž mnohé jsou moderní verzí klasických maďarských receptů. Zdejší kuchaři hojně využívají techniky fermentace a nakládání, preferují bylinky a rostliny, které prý většinou sbírá šéfkuchař osobně. Restaurace se prezentuje také akcentem na udržitelnost, což průvodce hodně oceňuje.

"Obě tyto restaurace jsou skvělým příkladem dynamické budapešťské gastronomické scény. Nejenže nabízejí fantastické jídlo a dělají něco tak trochu jinak, ale zároveň respektují maďarské kulinářské tradice," komentoval nová ocenění Gwendal Poullennec, International Director Michelin Guides.

MICHELIN Plate a digitalizace

Dalších šest budapešťských restaurací bylo zařazeno do průvodce s označením The MICHELIN Plate, konkrétně Hoppá! Bistro, Felix, Stand25 Bisztró, Spago by Wolgang Puck, Rumour, a moderní Pasztell.

"Budapešť nabízí úžasný výběr restaurací mnoha různých stylů a cenových kategorií. Některé vedou šéfkuchaři a restauratéři, kteří vyrostli na domácí scéně, jiné ti, kteří získali zkušenosti v zahraničí a nyní se vrátili do vlasti. Právě to dodává městu vitalitu a nese sebou do budoucna hodně příslibů," řekl dále Gwendal Poullennec.

Průvodce MICHELIN Guide Budapest 2021 vychází už pouze v digitální podobě. Inspektoři MICHELIN tvrdí, že díky tomu mohli na selekci pracovat delší dobu, což se ukázalo jako zásadní vzhledem ke všem výzvám, s nimiž se muselo pohostinství vypořádat. Přesto prý použili stejnou metodiku a hledali stejné standardy jako i v minulých letech. Prohlašují, že si práci nezjednodušili a nepoužili žádné zkratky, které by ohrozily význam průvodce.

Gwendal Poullennec řekl, že „posledních 18 měsíců bylo pro gastronomii na celém světě nesmírně obtížných a my stále myslíme na ty, kteří kvůli pandemii trpěli. Průvodce Michelin je víc než jen ocenění nejlepších šéfkuchařů; jde o to přiblížit širokému publiku veškerou tvrdou práci a nasazení celého tohoto odvětví".

Zdroj: MICHELIN Guide

Milovníci ovocných destilátů a vyznavači tradičního řemesla mají důvod k oslavě. Společnost RUDOLF JELÍNEK právě uvedla na trh hned čtyři nové limitované sadařské produkty. Ovoce, použité pro jejich...
Dvoudenní akce se ve slovenských Piešťanoch uskuteční už za pár dní. Na pódiu se objeví slovenská kuchařská špička, ale třeba i Rastislav Kasár, vítěz loňského finále londýnské Coffee Masters a...
Mixéry se řadí k základním kamenům každého baru, jsou totiž nedílnou součástí koktejlových hitů i léty ověřených klasik. A proto je vždy vybírejte poctivě a zaměřte se na kvalitu. Tu nabídne třeba...
Pojem pravý český česnek dostává nový rozměr. Velkoobchod makro ČR pro své zákazníky z řad českých restaurací zařadil do sortimentu v rámci Iniciativy České pole novinku.
Většina Italů si užívá výhled na moře s ginem a tonikem s přidáním plátku čerstvě utrženého citronu, pomeranče nebo grapefruitu. Super-prémiové giny Malfy jsou ztělesněním té pravé Itálie. Právě...
Brunche jsou všeobecně osvědčená záležitost. V pražské restauraci The Artisan bude na hosty čekat vždy více než 45 chodů a suroviny českých farmářů.
Oblíbený gin přímo ze srdce naší země se nově představuje v unikátní příchuti kopřivy. Novinka je zároveň limitkou, je to originalita v každém loku. Voňavý a chutný Bohemian svět v krásné lahvi.
Flor de Caña, proslulý rum z Nikaraguy, se těší celosvětové oblibě. Jeho milovníci z oboru se nyní mohou zúčastnit soutěže, během které budou mít jedinečnou příležitost: zaregistrovat do konce léta...
Plzeňský Prazdroj výrazně akceleroval svůj program Fresh Outlet zaměřený na vylepšování exteriérů hospod a restaurací, do kterých dodává pivo. V posledním roce s ním zamířil i do menších měst a na...