MICHELIN Guide Budapest 2021: Totální novinka a překvapení

MICHELIN Guide Budapest 2021: Totální novinka a překvapení

autor: Red. foto: Archiv restaurace Salt

Maďarské hlavní město se dočkalo vlastního průvodce. Je to dobře? Kdo dostal hvězdu a za co?

Dvě restaurace v hlavním městě Maďarska mají nově jednu hvězdu od prestižního průvodce MICHELIN Guide. Jedná se o restaurace Essência a Salt, díky kterým se celkový počet místních jednohvězd zvýšil na sedm.

Dvě nové jedničky

Restauraci Essência provozují Portugalec - šéfkuchař Tiago a jeho maďarský protějšek Éva. Z toho vychází i jejich nabídka, můžete si vybrat jak portugalské, tak maďarské menu. Dle komisařů je restaurace stylová, vedená emocemi a srdcem, oslavuje obě národnosti, každou po svém. Nejlepší je objednat si degustační menu, které kombinuje obě varianty v řadě elegantních pokrmů. Pokud se usadíte v přední části restaurace, budete mít o satisfakci navíc, uvidíte totiž kuchařům přímo pod ruce. Zástupci michelinského průvodce ocenili sebevědomost jídel, jejich chuťovou vyváženost, stejně tak profesionální a pozornou obsluhu.

Druhým nováčkem v rámci budapešťských jednohvězd je restaurace Salt. Sofistikovaná restaurace se nachází v butikovém hotelu, kde se její otevřená kuchyně stala nedílnou součástí příjemně osvětleného prostoru. Šéfkuchař Szilárd Tóth podává chytře vystavěné a skvěle připravené pokrmy, z nichž mnohé jsou moderní verzí klasických maďarských receptů. Zdejší kuchaři hojně využívají techniky fermentace a nakládání, preferují bylinky a rostliny, které prý většinou sbírá šéfkuchař osobně. Restaurace se prezentuje také akcentem na udržitelnost, což průvodce hodně oceňuje.

"Obě tyto restaurace jsou skvělým příkladem dynamické budapešťské gastronomické scény. Nejenže nabízejí fantastické jídlo a dělají něco tak trochu jinak, ale zároveň respektují maďarské kulinářské tradice," komentoval nová ocenění Gwendal Poullennec, International Director Michelin Guides.

MICHELIN Plate a digitalizace

Dalších šest budapešťských restaurací bylo zařazeno do průvodce s označením The MICHELIN Plate, konkrétně Hoppá! Bistro, Felix, Stand25 Bisztró, Spago by Wolgang Puck, Rumour, a moderní Pasztell.

"Budapešť nabízí úžasný výběr restaurací mnoha různých stylů a cenových kategorií. Některé vedou šéfkuchaři a restauratéři, kteří vyrostli na domácí scéně, jiné ti, kteří získali zkušenosti v zahraničí a nyní se vrátili do vlasti. Právě to dodává městu vitalitu a nese sebou do budoucna hodně příslibů," řekl dále Gwendal Poullennec.

Průvodce MICHELIN Guide Budapest 2021 vychází už pouze v digitální podobě. Inspektoři MICHELIN tvrdí, že díky tomu mohli na selekci pracovat delší dobu, což se ukázalo jako zásadní vzhledem ke všem výzvám, s nimiž se muselo pohostinství vypořádat. Přesto prý použili stejnou metodiku a hledali stejné standardy jako i v minulých letech. Prohlašují, že si práci nezjednodušili a nepoužili žádné zkratky, které by ohrozily význam průvodce.

Gwendal Poullennec řekl, že „posledních 18 měsíců bylo pro gastronomii na celém světě nesmírně obtížných a my stále myslíme na ty, kteří kvůli pandemii trpěli. Průvodce Michelin je víc než jen ocenění nejlepších šéfkuchařů; jde o to přiblížit širokému publiku veškerou tvrdou práci a nasazení celého tohoto odvětví".

Zdroj: MICHELIN Guide

Přihlásit se k odběru newsletteru

Chcete dostávat pravidelně exkluzivní obsah přímo do vaší emailové schránky?
Odesláním formuláře souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů.

Prosím, povolte javascriptu odeslat tento formulář