MICHELIN Guide Slovenia 2021: přibyla jedna nová hvězda, hvězdná Ana Roš zůstává na dvojce

MICHELIN Guide Slovenia 2021: přibyla jedna nová hvězda, hvězdná Ana Roš zůstává na dvojce

autor: Red. foto: Archiv Suzan Gabrijan

Slovinské vydání pro rok 2021 se může pochlubit celkem 53 adresami, včetně 1 nové jednohvězdy, 1 nové MICHELIN Green Star, 1 nového ocenění Bib Gourmand a 2 dalších restaurací, které vstupují do průvodce poprvé.

Je to historicky druhé vydání a všechny nově či původně oceněné restaurace společně potvrzují vynikající úroveň slovinské gastronomické scény. Slovinsko je z tohoto pohledu snad až nadprůměrně úspěšná země, daří se zde gastronomii i farmářům, kterým se dokonce dostává mezinárodního uznání. Přidání nové hvězdy do průvodce je pro Slovinsko uznáním bohatství kulinářských talentů, které v této zemi působí.

Není žádným překvapením, že si restaurace Hiša Franko šéfkuchařky Any Roš udržela dvě michelinské hvězdy, což je jen dobře, protože na jejím tetování a tetování personálu věnovanému tomuto úspěchu, kterého loni dosáhli, sotva zaschl inkoust.

Novým přírůstkem na seznamu jednohvězd je restaurace Gostišče Grič, kterou vede majitel a šéfkuchař v jedné osobě, Luka Košir (na titulní fotografii s kachnou). Se svým podnikem sídlí v malé vesničce Šentjošt nad Horjulom v srdci zemědělské oblasti. Už delší dobu razí cestu udržitelné gastronomie, zajímá jej ekologie, stará se o zahradu, kterou vlastní restaurace, a k restauraci náleží i kachní farma.

Gostišče Grič se tak dostal do vybrané společnosti slovinských restaurací oceněných jednou hvězdou MICHELIN Guide, kam patří Gostilna pri Lojzetu, Dam, HišaDenk, Restavracija Atelje a Vila Podvin. Poslední zmíněný podnik letos obdržel také ocenění MICHELIN Green Star.

Spolu s restauracemi Mahorčič, Gostilna Rajh, Gostilna na Gradu, GostilnaRepovž, Gostilnica Ruj a Jožef, které byly ve vydání průvodce v roce 2021 opět doporučeny označením Bib Gourmand, je restaurace TaBar letos jediným nováčkem v této skupine s BiB-em. TaBar je brasserií, nacházející se v centru Lublaně, a nabízí především tapas se slovinským touchem a surovinami. Velmi důležitou roli zde hrají vína a podle průvodce vám „sommeliér restaurace k jídlu najde dokonalé párování z výhradně slovinského vinného lístku“.

 V průvodci MICHELIN debutují také dvě nové restaurace: Vila Planinka ve Zgornje Jezersko a Landernik v Lublani, čímž se počet restaurací s označením MICHELIN Plate zvýšil na 39.

Zdroj: MICHELIN Guide

Přihlásit se k odběru newsletteru

Chcete dostávat pravidelně exkluzivní obsah přímo do vaší emailové schránky?
Odesláním formuláře souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů.

Prosím, povolte javascriptu odeslat tento formulář