Hra na oliheň - jak si doma vyrobit korejskou sušenku Dalgona

Hra na oliheň - jak si doma vyrobit korejskou sušenku Dalgona

autor: Red. foto: se svolením Netflix.com

Pokud jste ještě nezačali sledovat nový seriál z dílny Netflixu, upozorňujeme, že by se mohlo jednat o spoiler! A protože je to seriál parádní, doporučujeme se čtení tohoto článku prozatím vyhnout. 

Pro ty z vás, kteří tu jsou stále s námi, jsme zjišťovali, co vlastně stojí za šílenstvím na sociálních sítích, a proč je seriálová sušenka poctěna takovou pozorností. Jak přesně chutná a hlavně, jak bychom si ji mohli sami vyrobit?

Dalgona je tradiční korejské sladké pečivo, které si snadno vyrobíte doma - a to pouze ze dvou ingrediencí, bílého cukru a jedlé sody. Sušenka má tvrdou strukturu připomínající medovou plástev. Pouliční prodavači ji připravují pomocí polévkové naběračky a vytvářejí z ní kulaté sušenky s tvarem uprostřed. Obvykle se jedná o kruh, hvězdu, trojúhelník nebo deštník.

V seriálu Hra na oliheň mají hráči za úkol vyřezávat tyto tvary za pomoci špendlíku. Tato tradiční korejská hra se nazývá "Ppopgi", což znamená "vybírat", a v 60. a 70. letech 20. století to byla v Koreji velmi populární hra. Dalgona pak znamená "sladký", ale obsahuje pouze 70 kalorií. Sušenky prodávali pouliční stánkaři, především před školami. Děti přijímaly výzvu, aby nerozbily středový tvar a pomocí párátka nebo olizování pak soutěžili, kdo bude rychlejší. Bylo pravidlem, že kdo uspěl, dostal za odměnu ještě jednu sušenku zdarma. Co se stalo těm, kteří neuspěli, to jsme nezjistili. 

Abyste si mohli vyrobit Dalgonu doma, přinášíme vám stručný návod. Věříme, že na desátý pokus to vyjde. Pokud ne, vyzkoušejte verzi se samopalem v zádech, časový limit je deset minut. Třeba to klapne hned na poprvé, pod tlakem jdou věci prý lépe od ruky.  

Návod zde:

  • Připravte si plech s pečicím papírem nebo ideálně silikon 
  • Do velmi malé pánve přidejte tři lžíce bílého cukru a na mírném ohni za stálého míchání asi dvě minuty rozpouštějte. Ideální je ovšem polévková naběračka a přímý kontakt s ohněm
  • Jakmile se všechen cukr rozpustí (míchejte dřevěnými jídelními hůlkami, stáhněte pánev / naběračku z ohně a přidejte 1 špetku jedlé sody
  • Opět míchejte, dokud směs nezíská světle hnědou barvu
  • Směs nalijte na silikon a zarovnejte do tenké placky pomocí presu na hamburgery nebo jinou hladkou pánví nebo hrncem
  • Pomocí vykrajovátka na cukroví pevně zatlačte do cukroví (ne skrz), abyste vytvořili požadovaný tvar
  • Nechte jednu minutu vychladnout a máte vyhráno ... postupujete do dalšího kola.

Přihlásit se k odběru newsletteru

Chcete dostávat pravidelně exkluzivní obsah přímo do vaší emailové schránky?
Odesláním formuláře souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů.

Prosím, povolte javascriptu odeslat tento formulář