Čtyři pražské bary mají letos jistou pozici v žebříčku TOP 500 barů světa. Rozhodla umělá inteligence

Čtyři pražské bary mají letos jistou pozici v žebříčku TOP 500 barů světa. Rozhodla umělá inteligence

autor: Red. foto: se svolením Hemingway baru

Pražské podniky Black Angel´s Bar, Hemingway Bar, L´Fleur a AnonymouS Bar se letos dostaly do řebříčku TOP 500 Bars. Na pozice je vyslalo hodnocení návštěvníků a uživatelů prostřednictvím algoritmu.

TOP 500 BARS je relativně nový žebříček nejlepších barů světa, který svou TOP pětistovku poprvé představil v roce 2019. Zásadní u něj je, že místo živých hodnotitelů bary na jejich místa dostane vyhodnocující algoritmus. I když zakladatelé žebříčku hlásají, že je stvořený „lidmi pro lidi“. Z jistého úhlu pohledu mají pravdu.

„Shromáždili jsme data z více než dvou tisíc internetových zdrojů, ve více než dvaceti jazycích. A k doplnění souboru jsme využili nejen názory odborníků, novinářů a influencerů, ale také žebříčky, recenze na platformách, sociálních médiích a vyhledávače. Tento soubor dat umožňuje shromáždit co největší počet názorů po vzoru ´moudrosti lidu´, a to vytvořením tohoto žebříčku pomocí algoritmu z tisíců dat. Je to doplňující žebříček k těm již existujícím, který si váží každodenní práce jednotlivce. Ta je motorem tohoto odvětví. Protože nakonec se každý názor počítá,“

Spoluzakladatelem Top 500 Bars je Anthony Poncier, a právě on stojí také za projektem Le Cocktail Connoisseur, který podle jeho slov vznikl proto, aby dal prostor skvělým barmanům. „Barmani vždy vyjadřovali frustraci z toho, že se u různých ocenění a v žebříčcích objevují stále stejné bary, přestože existuje i mnoho dalších skvělých podniků. Chápali jsme jejich rozhořčení, ale současně také víme, že není v lidských silách porotců navštívit stovky barů po celém světě. Právě v tom má žebříček sestavený porotou své největší rezervy," vysvětluje Poncier. Navzdory tomu, ale vlastně zcela logicky, na prvním místě skončil londýnský prestižní a hojně oceňovaný Connaught Bar, Jigger & Pony ze Singapuru je druhý a první trojici uzavírá další luxusní počin, bar Atlas, opět ze Singapuru.

„Mé vzdělání souvisí i s digitálními technologiemi, takže využití technologií k vyřešení této výzvy pro mě nebylo žádnou překážkou. Jen sem potřeboval nějaký čas, abych se ujistil, že je to proveditelné a relevantní," dodává Poncier. Před několika málo dny tak vyšel žebříček pro rok 2021.

Prahu (jakožto jediné české město v tomto žebříčku) reprezentují dobře známé bary Black Angel´s (236. místo), Hemingway Bar (237. místo), L´Fleur bar (318. místo) a nakonec AnonymouS Bar, který má v pětistovce letos své 348. místo. Není se čemu divit. Všechny podniky sídlí v centru metropole, díky své práci jsou dlouhodobě známé i v zahraničí, a bez problémů mohou svými koktejly i servisem konkurovat světové barové špičce.

Ze slovenské barové scény se do letošního přehledu Top 500 Bars dostal jediný bar a to bratislavský Antique American Bar, jehož tváří je jeden z nejslavnějších a nejuznávanějších barmanů současnosti, Erik Lörincz.

Celý žebříček naleznete ZDE.

Přihlásit se k odběru newsletteru

Chcete dostávat pravidelně exkluzivní obsah přímo do vaší emailové schránky?
Odesláním formuláře souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů.

Prosím, povolte javascriptu odeslat tento formulář