Bylinkové nebe nebo bylinkové peklo?

Bylinkové nebe nebo bylinkové peklo?

autor: Red. foto: Shutterstock.com

Naplňuje vás pohled na svazky koriandru láskou nebo odporem? Rozděluje vaši domácnost jeho hojné používání nebo naopak nedostatek? Nebo byste prostě raději žili bez něj? A proč někomu chutná jako mýdlo?

Zatímco většina lidí si užívá citrusový bonus, který koriandr přináší do pokrmů, jako jsou pad thai nebo pikantní guacamole, ne každý je jeho fanouškem, a to z dobrého důvodu. Pro někoho zanechává koriandr v ústech nepříjemnou mýdlovou nebo bublinkovou chuť a může v podstatě zničit pokrm.

John Gerard ve své knize z roku 1597 - The Herball or General Historie of Plants shrnuje, jak někteří lidé vnímají koriandr. Nazývá ho "velmi páchnoucí bylinou" s listy "jedovaté kvality". Pokud máte ke koriandru takový odpor, nejste sami. A navzdory tomu, co se říká, to není způsobeno vybíravostí, ale geny.

Až každý pátý člověk tvrdí, že koriandr má mýdlovou chuť. Je to pravděpodobně způsobeno přecitlivělostí na chemické látky zvané aldehydy a odchylkou ve skupině genů pro čichové receptory, které jsou přítomny jak v koriandru, tak v parfémech, mýdlech a čisticích prostředcích, a proto ta souvislost s chutí.

Výzkumná práce "Genetická varianta v blízkosti genů čichových receptorů ovlivňuje preferenci koriandru" naznačuje, že nechuť ke koriandru může pramenit z genetických variant v čichových receptorech. Brittanica souhlasí a tvrdí, že existují určité důkazy o tom, že při opakovaném vystavení bylině koriandr mohou nenávistníci svou averzi překonat. Běžně se však lidé drží svých genetických dispozic a mýdlové chuti se vyhýbají. Takže bylinkové nebe, nebo bylinkové peklo? Není moc na výběr. Vše záleží na vaší genetické výbavě.

Přihlásit se k odběru newsletteru

Chcete dostávat pravidelně exkluzivní obsah přímo do vaší emailové schránky?
Odesláním formuláře souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů.

Prosím, povolte javascriptu odeslat tento formulář