Ryby během pandemie nakupujeme častěji než dřív

Ryby během pandemie nakupujeme častěji než dřív

autor: Red. foto: se svolením MAKRO Cash & Carry CR

Češi si důležitost ryb a jejich vliv na zdraví uvědomují, proto rybí pokrmy zařazují do svých jídelníčků stále častěji. To se projevuje i v rostoucích prodejích.

Zdravá výživa a posilování imunity je nyní důležitější než kdy dříve. Nedílnou součástí zdravého stravování jsou také ryby a mořské plody, na které však Češi ve svém jídelníčku často zapomínají. Ve velkoobchodě makro, který je svou bohatou nabídkou ryb vyhlášený, sice vzrostl jejich prodej během pandemie ve srovnání s předchozím obdobím o 10 %, přesto je konzumace ryb a rybích produktů v České republice stále o téměř dvě třetiny pod doporučenou úrovní. Makro proto hledá další způsoby, jak nabídku ryb zpestřit a jejich prodej podpořit. Soustředí se přitom na špičkovou kvalitu, udržitelnost produkce a co možná nejvyšší zapojení českých dodavatelů.

Síť velkoobchodů makro sází na lokálnost, proto i své dodavatele vybírá mezi místními. Nákup ryb není výjimkou. Rybníkářství a chov kaprů mají v České republice dlouhou historii. „Český kapr je chován v čistém prostředí, často v rybnících, které jsou součástí chráněných krajinných oblastí, jako je CHKO Třeboňsko. Rybníky poskytují kaprům kvalitní přirozenou potravu. To se promítá nejen do zdravotní nezávadnosti masa, ale také do jeho vysoké kvality a specifické chuti,“ vysvětluje Bernard Schaut, vedoucí nákupčí ryb makro. Český kapr je významným zdrojem vitamínu D, proto je skvělou volbou právě v zimních měsících, kdy se ho lidem nedostává ze slunce.

Ryba jako zdroj zdraví

„Ryby obsahují velmi důležité nenasycené omega3 mastné kyseliny, které si naše tělo neumí vyrábět tak, jak bychom potřebovali. Proto je musíme získávat ze stravy, a to hlavně konzumací ryb a rybích výrobků nebo používáním vhodných rostlinných olejů,“ doplňuje Bernard Schaut. Vyšší podíl omega3 mastných kyselin obsahuje speciální kapr z farmy Fakulty rybářství a ochrany vod Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, kterého k prodeji nabízí právě makro. Od produkce běžného kapra se jeho chov liší především využitím inovativní krmné směsi založené na přírodních komponentech jako je řepka a len.  Omega3 kapr je od poloviny prosince dostupný ve všech pražských prodejnách a také v Českých Budějovicích. Živého omega3 kapra mohou zákazníci nakupovat od 114 Kč/kg.

Češi si důležitost ryb a jejich vliv na zdraví uvědomují, proto rybí pokrmy zařazují do svých jídelníčků stále častěji. To se projevuje i v rostoucích prodejích. „Prodej ryb v makro během pandemie vzrostl ve srovnání s předcházejícím obdobím o 10 %. U sladkovodních ryb činí tento nárůst 7 %. Navíc sledujeme trend v posunu prodejů od živých ryb k filetům, a to vzhledem k rostoucí popularitě ryb mezi zákazníky, kteří vedle podnikání nakupují v makro i pro vlastní spotřebu,“ podotýká Bernard Schaut. I přes stávající nárůst prodeje rybího masa ho však Češi nadále jedí velmi málo. Průměrný Čech zkonzumuje ročně zhruba 6,5 kg ryb, optimum je však podle odborníků alespoň 17 kg ryb na osobu. Průměrná spotřeba v EU přitom dosahuje téměř 24,5 kg.

Aquaponické pěstování

Kromě široké nabídky ryb a jejich propagace se makro také snaží hledat nové udržitelné zdroje. Jedním z inovativních směrů je v tomto ohledu aquaponie. „Aquaponické pěstování je systém, který funguje na základě přirozených biologických procesů a spojuje dynamiku rostlin, ryb a živin do jednoho přirozeného ekosystému. Kombinace chovu ryb ve vodních kádích s pěstováním rostlin bez půdy je udržitelným příkladem celoročního zemědělství, které nezatěžuje okolní prostředí,“ vysvětluje Martin Čivrný, manažer udržitelnosti makro. Rybí maso, které pochází z aquaponického systému se vyznačuje vysokou kvalitou. Velkoobchod makro v tomto případě nemusel hledat daleko a dodavatele našel hned ve Středočeském kraji. „Spolupráce s lokálními producenty je pro nás velice důležitá. Neustále se proto snažíme vyhledávat nové dodavatele, abychom zákazníkům nabídli nejen kvalitní a lokální čerstvé produkty, ale také abychom podpořili český trh. Z našeho pohledu jde o důležitý prvek odpovědného a udržitelného podnikání makro. S lokálními dodavateli navazujeme velice úzký kontakt a pomáháme jim nastavit vysoké standardy pro zajištění bezpečnosti a špičkové kvality potravin,“ dodává Bernard Schaut.

Jedním z produktů našeho aquaponického dodavatele je například sumeček africký. „Sumeček africký může bez problémů na štědrovečerní tabuli nahradit tradičního kapra, který ne každému vyhovuje. Je to velmi kvalitní maso s pevnou strukturou. Jeho barva je narůžovělá a nemá typickou zemitou chuť. Navíc je vhodný i pro ty nejmenší, jelikož do svaloviny nezasahují kosti,“ říká Petr Stádník, šéfkuchař makro akademie. Kromě ryb odebírá velkoobchod makro z aquaponického systému také další produkty, jako jsou bylinky a zelenina. Na pražských prodejnách najdou zákazníci například ostřejší Pražskou pažitku nebo chutný salát Mangold.

Zdroj: Tisková zpráva společnosti MAKRO Cash & Carry ČR

Přihlásit se k odběru newsletteru

Chcete dostávat pravidelně exkluzivní obsah přímo do vaší emailové schránky?
Odesláním formuláře souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů.

Prosím, povolte javascriptu odeslat tento formulář