Den díkuvzdání je za dveřmi. Poznejte nejvýznamnější americký svátek

Den díkuvzdání je za dveřmi. Poznejte nejvýznamnější americký svátek

autor: Red. foto: se svolením Warehouse #1

Thanksgiving day neboli Den díkuvzdání patří k nejvýznamnějším americkým svátkům, se kterým se tradičně pojí bohatá rodinná večeře s pečeným krocanem, brusinkovou omáčkou a dýňovým koláčem. Zpestřete si podzim tímto významným svátkem i vy, a připijte si na něj třeba pořádným americkým bourbonem, který by při každoročních setkáních rozhodně neměl chybět.

Den díkuvzdání se slaví od roku 1620, kdy podle pověsti připluli z Anglie Otcové poutníci, kteří v Americe chtěli začít nový život. Přicestovali před zimou a bez zásob, přežili jen díky indiánům. Ti je pak postupně naučili pěstovat nové plodiny a na konci žní se poté všichni sešli a oslavili úspěšný rok plný hojnosti. „Thanksgiving day“ tak symbolicky znamená poděkování za úrodu, kdy je po žních čas na odpočinek a oslavy.

Americký prezident Abraham Lincoln ustanovil Den díkuvzdání státním svátkem v roce 1863. Dnes každoročně připadá na čtvrtý čtvrtek v listopadu. Typickým pokrmem se stal krocan, a to z toho důvodu, že noví osadníci neměli zkušenosti s tamními zemědělskými podmínkami. Úrodnost nebyla taková jako v Evropě, a proto se tradičním způsobem obživy stal i lov, kdy byl nejčastějším úlovkem právě krocan. Ten se postupem času, především díky jeho velikosti, stal nedílnou součástí bohaté večeře na Den díkuvzdání. Dnes při oslavách tradičně nechybí krocan s nádivkou a brusinkovou omáčkou včetně dýňového koláče. A právě s lovem na divoké krocany, který Dnu díkuvzdání předcházel, se pojí bourbon Wild Turkey 101.

Z lovu krocanů k ikonám americké whiskey

Značku Wild Turkey založili v druhé polovině 19. století irští bratři James a Johan Rippeyovi. Přestože se téměř ihned po založení museli potýkat s tvrdou prohibicí, dokázali podnik udržet a nadále se zdokonalovat v produkci prémiového bourbonu. Ve čtyřicátých letech se pak slavná Rippey destilerie přejmenovala na Wild Turkey. Psal se rok 1942, kdy se při lovu na divoké krocany Thomas McCarthy, výkonný ředitel společnosti, rozhodl o svůj bourbon podělit i se svými přáteli. Ten všem velmi zachutnal a vysloužil si tak přezdívku „divoký krocan“. A tak se v roce 1942 zrodil bourbon dnes známý jako Wild Turkey, tedy zmíněný Divoký krocan.

Tento krocan vás osloví nevšedním kontrastem jemnosti a síly. Dle ambasadorů z Warehouse#1 je chuť nejprve sladká, s charakteristickými tóny vanilky a karamelu, poté se projeví dřevo a v závěru je patrné pečící koření a pomerančová kůra. Od svých počátků se vyrábí na základě tajné směsi kukuřice a kvalitních obilovin a následně zraje 6-8 let v dubových sudech vypálených na nejvyšší stupeň, který je označován jako „alligator char“. Její název odkazuje na sílu, při které je lahvovaná, tedy 101 proof neboli 50,5 % alkoholu.

Nejlepší skotské whisky se spojily a vytvořily vzácné sběratelské portfolio inspirované zeměmi z celého světa. Vzniklé portfolio potěší nejen sběratele a milovníky kvalitních whisky, ale i všechny...
Prestižní žebříček byl vyhlášen na akci v Paříži 12. listopadu. Jmenovány byly bary ze 122 měst v 53 různých zemích světa. Austrálie zamíchala kartami, výborně si vede asijská metropole Hongkong.
Během celého prosince a také kolem Vánoc čekají na hosty hotelu Prague Marriott a restaurace The Artisan nabité brunche s lokálními produkty, slavnostní večeře i party na konci roku.
The Artisan Bar představuje novou knihu signature koktejlů, která chce hosty vzít na nevšední cestu po chuťových zákoutích Česka. Přírodou inspirovaný koncept se má stát ojedinělým zážitkem.
Na konceptu značky se mimo jiné podílel Zdeněk Kaštánek, výrazná osobnost české i světové barmanské scény.
Poháněna vášní pěti generací Maestros Roneros a více než 135 lety mistrovství ve výrobě rumu, dominikánská značka ultra-prémiových rumů Brugal nyní představuje první edici limitované série rumů,...
Známý slovenský šéfkuchař, Head Chef vídeňského podniku Das LOFT Restaurant, Bar & Lounge a vítěz slovenského kola Bocuse d’Or 2021, Peter Duranský, bude hostovat v piešťanské pětihvězdě.
Česká centrála cestovního ruchu – CzechTourism mění vedení. Novým ředitelem bude od 1. listopadu 2023 na základě výběrového řízení dosavadní ředitel marketingu a zahraničních zastoupení František...
V interiéru nejrozkvetlejší restaurace PRU58 v pražských Holešovicích představila své nové večerní menu. Stojí za ním executive chef a majitel v jedné osobě Štěpán Návrat a tamní nový šéfkuchař...