Michelin Guide UK 2023: Dvacet nových jednohvězd a tři dvojhvězdy

Michelin Guide UK 2023: Dvacet nových jednohvězd a tři dvojhvězdy

autor: Red. foto: se svolením Alex Dilling at Hotel Café Royal

Prestižní průvodce po Velké Británii a Irsku před pár dny oznámil, které restaurace získaly, udržely nebo ztratily své prestižní hvězdy. Letos Michelin na seznam sice nepřidal žádnou novou restauraci s třetí hvězdou, zbytek jsou ale slušné žně. Vyhlášeno bylo také několik zvláštních ocenění.

Ačkoli seznam zahrnuje Anglii, Wales, Skotsko a Irsko, v průvodci pro rok 2023 spolehlivě dominuje Londýn se 74 restauracemi. Právě v metropoli se nachází nejvíce restaurací oceněných michelinskou hvězdou v celém Spojeném království. Z restaurací oceněných třemi hvězdičkami na letošním aktualizovaném seznamu se všechny kromě tří nacházejí v Londýně. Získání tří michelinských hvězdiček znamená, že restaurace podává „výjimečnou kuchyni, která stojí za zvláštní cestu". Mezi londýnské restaurace v nejvyšší michelinské kategorii patří třeba i podnik Sketch – ano, to je ten excentrický podnik s kabinkami ve tvaru vajíčka namísto klasických toalet, do vybrané skupiny trojhvězd náleží i Restaurant Gordon Ramsay.

Tři restaurace letos nově získaly dvě hvězdy, včetně restaurace Dede v Custom House, která postoupila z předchozího jednohvězdičkového hodnocení. Podle Michelinu tyto destinace "stojí za zajížďku". Krásných 20 restaurací získalo svou první hvězdičku, šest restaurací bylo z průvodce standardně vyškrtnuto, protože byly během roku uzavřeny.

Tara Ozolsová byla oceněna trofejí Sommelier Award 2023 za svůj vinný lístek v londýnské restauraci SO|LA. A poprvé Michelin vyhlásil cenu zaměřenou na umění mixologie. Tuto cenu získal Makis Kazakis se svým týmem z restaurace a baru Park Chinois v Londýně.

20 restaurací má nově ocenění Bib Gourmands, které je vyhrazeno místům, jež jsou považována za cenově dostupnější. Kritériem jsou tři chody v ceně do 30 britských liber na strávníka, k tomu si připočtěte jeden nebo dva nápoje a s tou cenovou dostupností to v Londýně přestává být tak slavné...

V roce 2020 Michelin Guide také zavedl zcela novou kategorii Green Stars, která podle průvodce oceňuje restaurace, jejichž služby odrážejí kombinaci kulinářské dokonalosti se silným závazky vzhledem k ekologii a udržitelnosti. Toto ocenění získaly čtyři nové restaurace, včetně cornwallské farmářské restaurace Crocadon a londýnské restaurace Apricity.

Přehled nových hvězd:

Nové dvojhvězdy:

Alex Dilling at Hotel Café Royal, Londýn

Dede, Baltimore

The Ledbury, Londýn

 

Nové jednohvězdy:

Àclèaf, Plymouth

Ben Wilkinson at The Pass, Horsham

Cycene, Londýn

Gidleigh Park, Chagford

Grace & Savour, Hampton in Arden

Heft, Newton in Cartmel

Heron, Leith

Luca, Londýn

Lumiére, Cheltenham

Pentonbridge Inn, Penton

Restaurant Twenty-Two, Cambridge

Sō–lō, Aughton

Solstice By Kenny Atkinson, Newcastle upon Tyne

St. Barts, Londýn

Store, Stoke Holy Cross

Taku, Londýn

Terre, Castlemartyr

The Samling, Ambleside

The Tudor Pass, Egham

Timberyard, Edinburgh

 

 

Nové Green Stars:

Apricity, Londýn

Crocadon, St Mellion

CULTURE, Falmouth

Osip, Bruton

 

Zdroj: Michelin Guide

Přihlásit se k odběru newsletteru

Chcete dostávat pravidelně exkluzivní obsah přímo do vaší emailové schránky?
Odesláním formuláře souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů.

Prosím, povolte javascriptu odeslat tento formulář