Letošní Rudolf Jelínek Cup vyhrál Marek Šimůnek z pražského L´Fleur baru

Letošní Rudolf Jelínek Cup vyhrál Marek Šimůnek z pražského L´Fleur baru

autor: Red. foto: se svolením České barmanské asociace

Soutěžní drink, nazvaný Forget, z dílny Marka Šimůnka přesvědčil letošní porotu nejvíc. Za Markem na druhém místě skončil Filip Kanda z bratislavského Mirror Cocktail Baru a jako třetí se umístil Jan Zlámaný.

Oslava ovocných sadů jako významného krajinotvorného prvku i zdroje skvělých surovin byla tématem letošního 23. ročníku barmanské soutěže International Rudolf Jelínek Cup, kterou pořádala společnost Rudolf Jelínek ve spolupráci s Českou barmanskou asociací.

Soutěž v úterý 19. září hostily prostory pražského Muzea slivovice. Zúčastnilo se jí 26 barmanů a barmanek, z toho 21 z Česka a 5 ze Slovenska. Jejich úkolem bylo připravit odborné porotě koktejl na bázi zlaté Vizovické slivovice 2021 a představit jeho příběh spjatý s 20. výročím založení vizovických švestkových sadů společnosti Rudolf Jelínek.

Zatímco před sto lety rostlo ve Vizovicích více než 70 tisíc ovocných stromů, na počátku 21. století to už byl jen zlomek původního množství. „S první výsadbou jsme začali v roce 2003 na kopci Těchlov a postupně jsme ji rozšiřovali na Janovu horu, do Kostelan u Kroměříže, Lípy u Zlína nebo jihomoravských Starovic a Velkých Němčic. Dnes jsme největšími pěstiteli švestek v Česku a jedněmi z mála, kteří výměru sadů nadále zvětšují,“ uvádí obchodní a marketingový ředitel společnosti RUDOLF JELÍNEK Miroslav Motyčka.

Podle něj je firma v letech příznivé sklizně soběstačná z 15 až 20 procent u surovin potřebných k výrobě švestkových destilátů a okolo 30 procent u surovin potřebných k výrobě meruňkových destilátů. „Ovoce z vlastních sadů používáme především v odrůdových ročníkových pálenkách, které odrážejí terroir místa i podnebí daného roku,“ dodává Miroslav Motyčka.

Se soutěžním zadáním International Rudolf Jelínek Cupu se nejlépe vypořádal a prize money ve výši 500 euro získal Marek Šimůnek z pražského baru L’Fleur. Ve svém drinku Forget použil kromě vizovické slivovice také vermut Sedmero infuzovaný sušeným rajčetem, třešňový likér Luxardo Maraschino a Fernet Bitter No 21 Dark.

„Chtěl jsem připomenout věci, na které v životě všichni občas zapomínáme. Ať už je to důležitost sadů nebo klasický koktejl Martinez, který mi byl inspirací. V současných barech na něj narazíte zřídka,“ vysvětluje barman, který slaví své vůbec první soutěžní vítězství. „Díky soutěžení jsem vlastně před nedávnem získal práci v L’Fleuru, když jsem o sobě dal trošku vědět. Snažím se dál zdokonalovat,“ podotýká.

Druhý v pořadí skončil Filip Kanda z bratislavského Mirror Cocktail Baru a jako třetí se umístil zkušený barman Jan Zlámaný. Porota, v níž usedli prezident CBA Aleš Svojanovský, úřadující barmanka roku Carola Urru, majitel českobudějovického baru Žlutá ponorka Miroslav Řehoř a dva vyhlášení slovenští barmani Miroslav Telehanič a Dominik Tapušík, udělila také několik dalších ocenění – Jury Talent (Vilém Lánský, Café bar Pilotů Praha), Best Inovation (Samantha Prachař, Antique American Bar Bratislava) a Best Design (Dávid Ďuriš, Bar 1931 Zlín).

Zdroj: Tisková zpráva České barmanské asociace

Nejlepší skotské whisky se spojily a vytvořily vzácné sběratelské portfolio inspirované zeměmi z celého světa. Vzniklé portfolio potěší nejen sběratele a milovníky kvalitních whisky, ale i všechny...
Prestižní žebříček byl vyhlášen na akci v Paříži 12. listopadu. Jmenovány byly bary ze 122 měst v 53 různých zemích světa. Austrálie zamíchala kartami, výborně si vede asijská metropole Hongkong.
Během celého prosince a také kolem Vánoc čekají na hosty hotelu Prague Marriott a restaurace The Artisan nabité brunche s lokálními produkty, slavnostní večeře i party na konci roku.
The Artisan Bar představuje novou knihu signature koktejlů, která chce hosty vzít na nevšední cestu po chuťových zákoutích Česka. Přírodou inspirovaný koncept se má stát ojedinělým zážitkem.
Na konceptu značky se mimo jiné podílel Zdeněk Kaštánek, výrazná osobnost české i světové barmanské scény.
Poháněna vášní pěti generací Maestros Roneros a více než 135 lety mistrovství ve výrobě rumu, dominikánská značka ultra-prémiových rumů Brugal nyní představuje první edici limitované série rumů,...
Známý slovenský šéfkuchař, Head Chef vídeňského podniku Das LOFT Restaurant, Bar & Lounge a vítěz slovenského kola Bocuse d’Or 2021, Peter Duranský, bude hostovat v piešťanské pětihvězdě.
Česká centrála cestovního ruchu – CzechTourism mění vedení. Novým ředitelem bude od 1. listopadu 2023 na základě výběrového řízení dosavadní ředitel marketingu a zahraničních zastoupení František...
V interiéru nejrozkvetlejší restaurace PRU58 v pražských Holešovicích představila své nové večerní menu. Stojí za ním executive chef a majitel v jedné osobě Štěpán Návrat a tamní nový šéfkuchař...