UPB představili novou tvář rumu Don Papa a současně ohlásili ukončení spolupráce

UPB představili novou tvář rumu Don Papa a současně ohlásili ukončení spolupráce

autor: Red. foto: se svolením Ultra Premium Brands

Společnost Ultra Premium Brands představila novou tvář rumu Don Papa a přidala tak další zásadní a zároveň i poslední kapitolu společného příběhu.

Společnost Ultra Premium Brands (UPB) oficiálně představila další z variant prémiového rumu Don Papa: Don Papa MassKara. Neonová show Neon by Nature v pražské Holešovické tržnici navodila atmosféru podobnou té, která vládne na jednom z největších a nejbarevnějších filipínských festivalů MassKara a která se stala inspirací pro vznik této varianty. UPB tak přidalo další kapitolu společného příběhu, který se píše už více než 10 let. Jde však zároveň o poslední společný počin. Po převzetí značky Don Papa nadnárodní firmou Diageo totiž úspěšná spolupráce na konci roku 2023 skončí.

Začátek spolupráce a správná intuice

Cesta značky Don Papa na českém trhu odstartovala krátce po jejím světovém uvedení na londýnském Rumfestu v roce 2012. Bezprostředně po skončení tohoto rumového svátku kontaktovali Jiří Rabel a Jakub Janeček, spolumajitelé české společnosti Ultra Premium Brands, Stephena Carrolla, zakladatele značky Don Papa, aby mu odprezentovali svoji vizi rozvoje rumového trhu. Záměrem UPB bylo nabídnout spotřebiteli nejrozmanitější zážitky, na které je právě svět rumu tak bohatý, a Don Papa díky své unikátnosti do tohoto záměru skvěle zapadal. Po společném setkání se dohodli na exkluzivním zastoupení pro ČR a Slovensko. UPB správně předpovídalo rumu Don Papa obrovský potenciál, možná větší, než tušil sám zakladatel značky. Český trh se stal teprve druhým mezinárodním trhem pro tehdy začínající značku a kroky, které UPB podniklo pro její podporu na místním trhu, se ukázaly být velice důležité pro budoucí růst značky i na ostatních trzích. Prémiový filipínský rum Don Papa se vyznačoval zcela odlišným chuťovým profilem než tehdy již populární rum Zacapa či rostoucí Diplomático, které do té doby tvořily páteř portfolia UPB sestaveného k obohacení českého rumového trhu. Díky unikátní chuti a neotřelému marketingu UPB popularita rumu Don Papa raketově rostla a tato filipínská perla se u nás pomalu, ale jistě stávala love brandem. V roce 2021 byla Česká republika pro značku Don Papa dokonce 4. největším trhem na světě za největšími rumovými zeměmi, jakými jsou Německo, Francie a Itálie.

Exotika Filipín na dosah

Společnost UPB během deseti let spolupráce nachystala řadu aktivit, kterými podpořila pochopení identity značky Don Papa. Don Papa mimo jiné zprostředkovává rozmanitost Filipín, konkrétně pak svého domovského ostrova Negros. Atmosféru exotického ostrova navodila značka v listopadu roku 2018 na teď již legendární Mask party v tropickém skleníku Fata Morgana v pražské botanické zahradě. Brány do Sugarlandie (místní označení pro ostrov Negros) se pro české zákazníky otevřely také na Designbloku 2019 prostřednictvím neobvyklé expozice: zvenku nenápadný kontejner uvnitř ukrýval divokou filipínskou džungli, včetně autentických zvuků a vůní. Nechyběly samozřejmě ani drinky z tamního rumu. Na tento úspěšný projekt UPB navázalo i v letošním roce. Expozici na Designbloku 2023 vyšperkovalo fenomenální velkoplošnou audiovizuální animací od umělkyně Mischy Ying.

Spojení se světem umění

Don Papa je se světem umění spojen velice úzce. A to nejen svými originálními tubami, které chrání lahev, a za něž získal mnohá ocenění, ale i podporou umělců. V roce 2015 odstartovala na Filipínách soutěž Don Papa Art Competition. Filipínští umělci měli za úkol ztvárnit svou vizi Sugarlandie, tedy domova rumu Don Papa. Vítězný návrh se promítl na limitovanou edici tuby. V říjnu roku 2017 značka přivítala v Praze vítězku druhého ročníku této soutěže, vizuální umělkyni Henrielle Pagaliwangan, čímž se začalo toto propojení rozvíjet i u nás. Na uměleckou linku Don Papa v ČR navázala spolupráce s výtvarnicí Eliškou Podzimkovou. Po své cestě na Filipíny vytvořila několik děl inspirovaných tamní exotickou krajinou. Zapojila pro ni tak typickou rozšířenou realitu. Díla ze série „Filipínské zvířectvo“ byla v roce 2021 vystavena na festivalu nového cirkusu Letní Letná. Expozici doplňovaly i dnes již legendární Don Papa střelnice a přilehlý bar. O rok později se marketingu UPB podařil další majstrštyk: Eliška Podzimková vytvořila souhrnné dílo, které se ve výsledku promítlo i na obalovou tubu Don Papa Baroko. Šlo o první Don Papa tubu na světě, na které byla použita rozšířená realita. Křtem díla Elišky Podzimkové byl zároveň zahájen první ročník soutěže Don Papa Art Competition u nás:  Česká republika byla po Filipínách a Francii třetím trhem na světě, kde tato soutěž proběhla. 45 umělců odevzdalo svá díla ztvárňující dalekou Sugarlandii, během jara 2023 bylo v Domě RADOST na pražském Žižkově vystaveno 10 finálových děl. Vítěz soutěže Petr Hajdyla vyhrál uměleckou stáž na Filipínách.

Všechny tváře Don Papa

UPB uvedlo během deseti let spolupráce se značkou Don Papa řadu variant, klasických i speciálních edic. České fanoušky zásobilo vzácnými limitovanými edicemi dárkových tub. Značce Don Papa pomohlo odhalit všechny stránky, které Don Papa ukrývá. Tradiční Don Papa Rum a Don Papa Baroko přibližují bujný život filipínské džungle, vůně i chutě exotické Sugarlandie. Filipíny mají i svou tajemnou tvář, zastoupenou šamany, léčiteli a legendami o mystických bytostech. Této tváři Filipín vzdává hold Don Papa Gayuma, pro který UPB nachystalo speciální event v roce 2022. Představením novinky Don Papa MassKara byla odkryta i třetí Don Papa tvář, totiž nespoutanost a barevnost, charakteristické pro  již zmíněnou filipínskou slavnost, po které nese novinka své jméno.

Zdroj: Tisková zpráva společnosti Ultra Premium Brands

Nejlepší skotské whisky se spojily a vytvořily vzácné sběratelské portfolio inspirované zeměmi z celého světa. Vzniklé portfolio potěší nejen sběratele a milovníky kvalitních whisky, ale i všechny...
Prestižní žebříček byl vyhlášen na akci v Paříži 12. listopadu. Jmenovány byly bary ze 122 měst v 53 různých zemích světa. Austrálie zamíchala kartami, výborně si vede asijská metropole Hongkong.
Během celého prosince a také kolem Vánoc čekají na hosty hotelu Prague Marriott a restaurace The Artisan nabité brunche s lokálními produkty, slavnostní večeře i party na konci roku.
The Artisan Bar představuje novou knihu signature koktejlů, která chce hosty vzít na nevšední cestu po chuťových zákoutích Česka. Přírodou inspirovaný koncept se má stát ojedinělým zážitkem.
Na konceptu značky se mimo jiné podílel Zdeněk Kaštánek, výrazná osobnost české i světové barmanské scény.
Poháněna vášní pěti generací Maestros Roneros a více než 135 lety mistrovství ve výrobě rumu, dominikánská značka ultra-prémiových rumů Brugal nyní představuje první edici limitované série rumů,...
Známý slovenský šéfkuchař, Head Chef vídeňského podniku Das LOFT Restaurant, Bar & Lounge a vítěz slovenského kola Bocuse d’Or 2021, Peter Duranský, bude hostovat v piešťanské pětihvězdě.
Česká centrála cestovního ruchu – CzechTourism mění vedení. Novým ředitelem bude od 1. listopadu 2023 na základě výběrového řízení dosavadní ředitel marketingu a zahraničních zastoupení František...
V interiéru nejrozkvetlejší restaurace PRU58 v pražských Holešovicích představila své nové večerní menu. Stojí za ním executive chef a majitel v jedné osobě Štěpán Návrat a tamní nový šéfkuchař...