Hans Peter Spak: kompenzace ztrát

Hans Peter Spak: kompenzace ztrát

Redakce Redakce foto: Archiv společnosti

Jak kompenzovat ztráty z koronavirové krize? Úspěšný podnikatel, majitel firmy Spak a vášnivý motorkář, ročník 1945.

Pocházíte z Vídně a vaše rodina má kořeny v ČR. Řekl byste nám o svém životě něco více?

Jsem ročník 1945. Po maturitě jsem studoval potravinářskou chemii, pak jsem pracoval v zahraničí a v roce 1974 jsem převzal firmu od otce. Tehdy to byla ještě malá společnost. A od roku 1990 působíme také tady v ČR.

Proč jste se rozhodl rozšířit podnikání právě do České republiky?

Říká se, že opravdový „Vídeňák“ můžete být, jen když máte v rodokmenu nějakého Čecha. Například rakouský spolkový kancléř se jmenoval Vranický (Franz Vranitzky). To jsou samozřejmě důsledky společné historie našich zemí.

Dále za to mohly mé rodinné vazby do Česka. Zároveň je ČR sympatická sousední země a pro středně velký podnik, jako jsme dnes my, to je zejména pocitové rozhodnutí. Já jsem byl v Praze koncem roku 1989 a velice pozitivně jsem vnímal otevření hranic. Tehdy jsem si řekl, že tady budu působit.

Slogan „Spak má šmak“ je u nás už zavedený. Odkdy se používá a máte stejný slogan i v zahraničí? Jak vás napadl?

V Rakousku máme slogan „Ani jeden den bez Spaku“. V roce 1991 jsme potřebovali skvělý slogan v češtině. Ale ten rakouský nezněl v českém překladu dobře, tak jsme vymysleli a uvedli „Spak má šmak“.

Koronavirus zasáhl spoustu odvětví včetně gastronomie. Dotkl se i vás a jak to zvládáte?

I my jsme byli koronavirem dotčeni. V Česku a na Slovensku se gastro trh propadl krátkodobě o desítky procent. Ale my jsme to naštěstí byli schopni kompenzovat lepším prodejem v maloobchodu a v exportu. Takže jsme nakonec ani nežádali stát o finanční podporu, což se nám nakonec jevilo poměrně složité, takže jsme od toho upustili.

Vaší vlajkovou lodí je oblíbený kečup. Mění se jeho chuť v průběhu let, nebo zachováváte stále stejnou recepturu?

Chuť našich Gourmet kečupů je již 30 let stejná. Od našich úplných začátků produkujeme výrobky evropské kvality. Pro český trh jsme ani tenkrát nevyráběli v odlišné kvalitě. Stejný kečup, jako se vyrábí pro Českou republiku, Slovensko nebo Rakousko, se tedy vyváží i do Itálie, Německa a dalších zemí, a má vždy tutéž chuť a kvalitu. Některé velké firmy kvůli nižším cenovým nákladům vyráběly pro český trh potraviny podle jiné receptury. My ale od samého začátku dbáme na to, abychom zákazníkům nabídli všude stejně výbornou kvalitu.

Je o vás známo, že jste vášnivý motorkář. Jak jste se k tomuto koníčku dostal?

Je to hezké, když projíždíte na motorce krajinou, kterou vidíte a cítíte. Je to jiné, než když sedíte v klimatizovaném autě. Na motorce přírodu opravdu cítíte… baví mě to. Na motorce jsem začal jezdit asi před 50 lety a jezdím dodnes. Mimoto miluji veterány – mé nejoblíbenější kousky jsou Mercedes 220 Cabriolet, rok výroby 1957, a Jaguar E-type, dvanáctiválec, rok výroby 1968.

Nadace Tales of The Cocktail v minulém týdnu představila bary zařazené do letošní Spirited Awards® 2024 Regional Top 10 Honorees. Vyhledávaný bratislavský bar opět dokázal, že patří mezi evropskou...
Už tento týden - 23. dubna máte jedinečnou příležitost ochutnat nejslavnější a pro mnohé i nejlepší vinařství apelace Cornas ze severní Rhony, Thierry Allemand. Ačkoliv Thierry Allemand je ve světě...
Pokiaľ milujete kávu, a radi objavujete jej chute a vône, poteší vás široká škála kávových vystavovateľov z celého Slovenska. Na koho sa môžete tešiť?
Milovníci bublinek se mohou těšit na blížící se Mezinárodní den cavy, který připadá na 23. dubna. A jak lépe oslavit takový den než s novinkou od ikonické značky katalánských šumivých vín Codorníu,...
Cenu převzal ředitel nákupu makro ČR Jan Jindra, který stál u zrodu celého projektu. „České pole má za cíl rozvíjet pěstování a chov tradičních kvalitních produktů českého zemědělství a podporovat...
Skvělá volba pro přicházející teplé měsíce se výborně kombinuje s citronovou limonádou nebo tonikem a nabízí tak ideální základ pro osvěžující koktejly nadcházející sezóny.
Až do 19. června 2024 se mohou mladí kuchaři, včetně zástupců z Česka, přihlásit do celosvětové renomované soutěže S. Pellegrino Young Chef Academy a představit pokrm, který vyjadřuje jejich...
Nepřehlédnutelná proměna obalů, v nichž káva míří za zákazníky, a také rozhodnutí podělit se o cenné know-how v unikátním online kurzu Kavárenská akademie. Právě tyto dárky provázejí aktuální 10....
Restaurace Triton zve na vzrušující cestu časem a v rámci jarního menu představuje s největší pravděpodobností první pokrm v Praze vytvořený s pomocí umělé inteligence.