Lihovar a pivovar Blatná uvádí na trh nové pálenky a fernet Šitner

Lihovar a pivovar Blatná uvádí na trh nové pálenky a fernet Šitner

Redakce Redakce foto: se svolením Premier Wines & Spirits

Pro pálenky značky Šitner je použito výhradně domácí ovoce od pěstitelů z jižních Čech, pouze meruňky se do Blatné vozí z Moravy. „Podhůří Šumavy je specifické, protože díky nadmořské výšce se zde tolik neprojevuje virové onemocnění šarka. Zejména švestky a hrušky z jižních Čech proto patří mezi vůbec nejkvalitnější,“ říká Václav Šitner.

Známý lihovar a pivovar Blatná uvádí na trh delikátní fernet a novou řadu prémiových ovocných pálenek s jemným charakterem a výraznou vůní a chutí ovoce. Celá kolekce nese jméno Šitner po svém tvůrci - mistru destilatérovi a spolumajiteli jihočeského lihovaru Václavu Šitnerovi.

Rodina pálenek z Blatné se rozrůstá o nové členy. Řada Šitner zahrnuje šest druhů ovocných destilátů – slivovici, hruškovici, meruňkovici, jablkovici, višňovici a třešňovici – a také fernet. Všechny ovocné pálenky mají obsah alkoholu 45 %. „Záměrně jsme u nové řady zvolili tento obsah alkoholu, protože vycházíme z našich průzkumů v gastronomii, které ukázaly, že právě taková kompozice dá nejvíce vyniknout ovocnému charakteru destilátu a to lidem chutná,“ uvedl Václav Šitner.

Základ kvalitní pálenky vzniká již při přípravě ovocného kvasu. Ten musí být vyroben jedině ze zralého ovoce bez hnilob či plísní. Teprve dobře vyzrálý kvas lze použít na destilaci. Pálenky Šitner se vyrábějí trojnásobnou destilací, jejímž výsledkem je velmi jemný destilát, který si však zachovává ovocný charakter v chuti i vůni.

Třešňovice získala na prestižní soutěži Pálenka roku 2023 stříbrnou medaili. Tato soutěž je významnou událostí zaštiťující ty nejlepší destiláty a pálenky. Přináší do popředí ty nejlepší nápoje a jejich úspěch zde je zárukou vysoké kvality a mimořádné chuti.    

Pálenky Šitner lze zakoupit na www.1er.cz za cenu 705 Kč.

V lihovaru Blatná se ovšem vyrábějí také řemeslné likéry Šnapsérie, prémiový Rosetown Gin, single malt whisky Martinʼs Barrel nebo nový poctivý 40% Fernet Šitner. V roce 2016 byla navíc po téměř čtyřicetileté pauze obnovena tradice blatenského piva a v Blatné se znovu začal vařit legendární Blatenský kohout.

Lihovar a pivovar Blatná je úzce spjat se šlechtickým rodem Hildprandtů. Lihovar v Blatné založil baron František Hildprandt už v roce 1885. Během nacistické okupace i za socialistického režimu vyvstalo mnoho obtíží, které musela rodina překonat. V 50. letech přišla o veškerý majetek a z Československa byla násilně vyhnána až do Etiopie. Hildprandtové se zpět do vlasti vrátili až po sametové revoluci a navázali na více než stoletou lihovarnickou tradici. U znovuzrození blatenského podniku stáli baron Jan Hildprandt a právě mistr destilatér Václav Šitner, který se postaral o osobitou chuť a vysokou kvalitu zde vyráběných nápojů.

Zdroj: Tisková zpráva společnosti Premier Wines & Spirits

Blízký východ se připravuje na výjimečný rok v oblasti pohostinství a pozornost se obrací k řadě velkolepých projektů, které budou otevřeny v tomto roce.
Kubánská značka rumu uvádí na trh svůj exkluzivní 20letý rum Extra Añejo, který je výsledkem výběru pouze z malého množství sudů v jedné z nejstarších výroben na Kubě. Pro Česko bylo uvolněno pouze...
Berlínská restaurace Rutz Marca Müllera se poprvé umístila na prvním místě v žebříčku nejlepších německých restaurací - Marco Müller je nejlepším šéfkuchařem v Německu
Maxime Frédéric at Louis Vuitton – tak se jmenuje pařížský podnik, který díky těmto dvěma jménům před několika měsíci rozvířil hladinu nejen světové cukrářské scény. V těchto dnech francouzský módní...
Všechno má svůj čas a ty nejlepší věci musí pořádně dozrát, řekli si ve společnosti Stock Plzeň-Božkov. Ten správný čas právě nadešel pro novou českou whisky. Jmenuje se Prádlo a Stock ji nově...
Více než 80 vzácných lahví zmizelo ze sklepa vítěze Grand Award zřejmě během nedávné rekonstrukce.
Představte si hořkosladké tóny výběrové kávy v likéru Gloria v kombinaci s osvěžujícím charakterem prémiového Fever-Tree Indian Tonic, který vás pohltí v každém doušku. Nechte se unášet harmonií...
Máme za sebou jeden z nejočekávanějších michelinských večerů letošního roku. Gastronomický trh Velké Británie totiž patří spolu s Francií a nordickými zeměmi k tomu nejrespektovanějšímu, co se na...
Společnosti Coca-Cola Company a Pernod Ricard oznámily globální spolupráci, díky které bude v roce 2024 uveden na trh koktejl Absolut Vodka & Sprite.