Gastronomický svět opustil ve věku 92 let velikán kuchařského umění Pierre Troisgros

Gastronomický svět opustil ve věku 92 let velikán kuchařského umění Pierre Troisgros

autor: Red. foto: Archiv rodiny

Troisgros, známý svým knírkem a širokým úsměvem, zemřel doma v Coteau, poblíž Roanne, kde provozoval svůj slavný restaurant. Za pouhé dva roky jsme se tak museli rozloučit už se třetím titánem francouzské gastronomie. V roce 2018 jej totiž předešli Paul Bocuse a Joel Robuchon.

Narozen v roce 1928 v Chalon-sur-Saone, se Troisgros začal učit řemeslu v rodinném podniku svých rodičů, a po přestěhování do Paříže se pod vedení Lucase Cartona dále zdokonaloval. Zde také navázal celoživotní přátelství se svým vrstevníkem Paulem Bocusem.

Troisgros se v padesátých letech vrátil do rodného města a spolu se svým bratrem Jeanem získali první hvězdu Michelina. Psal se rok 1955 a jeho rodinný restaurant s hotelem byl přejmenován na Les Freres Troisgros. Cesta za špičkovou moderní francouzskou kuchyní (Nouvelle Cuisine) netrvala dlouho a v roce 1968 se mohl jeho podnik pyšnit třemi hvězdami.

Je právem považován za předchůdce a průkopníka lehké, ale tradiční francouzské gastronomie, jak ji známe dnes. Jeho ,,Saumon à l’oseille‘‘ (losos se šťovíkem) je dodnes považován za zázrak dekády.

V roce 1983 se do společného podniku zapojil i jeho syn Michel a dnes můžete potkat ve vyhlášené rodinné restauraci také Pierrova vnuka Césara.

Přihlásit se k odběru newsletteru

Chcete dostávat pravidelně exkluzivní obsah přímo do vaší emailové schránky?
Odesláním formuláře souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů.

Prosím, povolte javascriptu odeslat tento formulář