Thomas Kellner má novou knihu: The French Laundry, Per Se

Thomas Kellner má novou knihu: The French Laundry, Per Se

autor: Red. foto: Archiv restaurace

Více než dvacet let poté, co legendární šéfkuchař vydal ikonickou The French Laundry Cookbook, spatřila světlo světa novinka The Frenc Laundry, Per se. Má inspirovat zkušené i mladé kuchaře a také fanoušky domácího vaření.

S akcentem na jedinečný vztah mezi jeho dvěma tříhvězdovými restauracemi – The French Laundry v Yountville (Kalifornie) a Per Se v New Yorku, připravil Thomas Keller asi stovku svých receptů, včetně technických tipů, a příběhů, které stojí za jeho dodavateli, například farmáři. V knize se ukrývají léta jeho kuchařských zkušeností.

Fanoušci tohoto šéfkuchaře budou moci po zakoupení knihy spolu s legendárním šéfkuchařem tvořit tak ikonická jídla jako The Whole Bird, Tomato Consommé a Peaches ‘n’ Cream. Keller v knize předvádí, jak docílit nejlepší verze beurre manié, bešamelu a dokonce i ramenu (aka Super Stock).

Díky nové knize mohou kuchaři vylepšit svou prezentaci za pomoci Kellerovych technik koncentrování chutí a vylepšování textur. Naučíte se, jak díky dehydrování koncentrovat ovoce a zeleninu, jak fermentovat zeleninové odřezky, které pak zesílí omáčky či zálivky, a další dovednosti, které jsou nezbytné, pokud chcete vařit jako ve French Laundry.

Kromě receptů kniha nabízí i Kellerovy eseje The Lessons of a Dishwasher, Inspiration Versus Influence and Patience a Persistence, jejichž prostřednictvím autor promlouvá k odborníkům v oboru.

Pokud jste si ji nestihli objednat do Vánoc, je dobré odměnit se i po Novém roce. Dá se sehnat za cenu do 1500 korun. Sám Keller přiznává, že kniha, na které pracoval dva roky, přišla na trh v hodně zajímavém okamžiku, kdy vychutnat si jídlo od špičkového šéfkuchaře znamená riziko nakažení se koronavirem. Mimochodem je to téma, které Keller komentuje i na svém instagramovém profilu. „I když se hodně změnilo, tak to, co zůstává nezměněné, je naše lidskost, potřeba někam patřit a naše schopnost být velkorysý. Nová kuchařka, stejně jako obě restaurace (The French Laundry a Per Se, poz. red.), je míněna jako pocta těmto vlastnostem,“ píše Keller.

Přihlásit se k odběru newsletteru

Chcete dostávat pravidelně exkluzivní obsah přímo do vaší emailové schránky?
Odesláním formuláře souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů.

Prosím, povolte javascriptu odeslat tento formulář