MICHELIN Guide kousek od nás – Nizozemci mohou slavit

MICHELIN Guide kousek od nás – Nizozemci mohou slavit

autor: Red. foto: Archiv restaurace

Tento týden se v Nizozemí odevzdávala ocenění The MICHELIN Guide Netherlands 2021. Bilance? Dvě nové dvojhvězdy a osm nových jednohvězd. Vládci gastronomie zůstávají Jonnie Boer a Jannis Brevet.

Zástupci prestižního průvodce v rámci letošního vydání představili celkem 113 restaurací s jednou či více hvězdami. Chválili vytrvalost a odhodlání šéfkuchařů a jejich týmů.

„Doba je extrémně náročná pro gastro byznys. Bylo pro nás velmi důležité vydat letos The MICHELIN Guide Netherlands i proto, abychom povzbudili restauratéry, vyzvedli jejich skutečně výjimečné odhodlání a talent, které předvádějí. V uplynulém roce pro nás bylo obrovským potěšením kromě skvělých gastronomických zážitků sledovat, jak šéfkuchaři a jejich kolegové dělají maximum pro kuchařské umění i hosty. Aby je tak motivovali k návratu zpět do restaurací. Je to skutečně obdivuhodné a dokazuje to, že restaurace v Nizozemsku neztratily nic ze své kreativity a odhodlání, zejména pokud jde o udržitelnou gastronomii,“ konstatoval Gwendal Poullennec, International Director of the Michelin Guides.

Nizozemské gastronomické scéně i nadále vládnou dvě restaurace se třemi hvězdami MICHELIN Guide – De Librije ve městě Zwolle a Inter Scaldes ve Kruiningenu. Mistrovství Jonnie Boera a Jannisa Breveta je prostě výjimečné. Profesionalita a smysl pro pohostinnost, kterými v restauracích vládnou jejich manželky Therese a Claudia, mění každou návštěvu na naprosto jedinečný zážitek.

Dvě nové dvojky

Nizozemsko má dvě nové dvojhvězdy. V Amsterdamu to zacinkalo v Restaurantu 212 a ve městě Reijmerstok v restauraci Brut172.

Restauraci 212 vede kuchařská dvojice Thomas Groot a Richard van Oostenbrugge. Oba před tím pracovali v jednohvězdě Bord'Eau, kde si aktuální „dvěstědvanáctku“ vysnili a v roce 2018 i otevřeli. Komisaři MICHELIN Guide zde oceňují vysokou úroveň preciznosti, kterou mají možnost hosté sledovat díky otevřené kuchyni. Koncepčně se jedná o vynalézavou, jemnou kuchyni s akcentem na každý detail. Skvělé jsou chuťově intenzivní omáčky, což svědčí o klasickém kuchařském vzdělání. Podle průvodce si tato originální kuchyně zaslouží mimo hvězd dokonce i standing ovation.

Brut172 – by se dala charakterizovat jako luxusní farma. Styl (někteří dokonce říkají, že stavení je architektonickým skvostem), kreativita a spousta přírody uprostřed provincie Limburk. Šéfkuchař Hans van Wolde je podle komisařů velmi progresivní a neustále objevuje místní suroviny. I zde menu dominují hodně koncentrované omáčky. Kulinářsky je velmi osobitý, díky čemuž vás vezme s sebou na velmi originální gastronomický trip limburskou krajinou.

Osm nových jednohvězd a osm zelených v premiéře

Letos nadělil průvodce MICHELIN Guide také osm parádních nových jedniček.

Amsterdamskou Wils vede Joris Bijdendijk a hostům servíruje delikátní pokrmy s dokonale zvládnutou technikou vaření na ohni. Jeho soused Dennis Huwaë, který šéfuje další novou jednohvězdu Daalder, je ceněný u michelinských komisařů kvůli své kreativitě a vlivům asijské kuchyně na talíři, který klade před hosta. Šéfkuchař Emile van der Staak ve své tzv. botanické kuchyni restaurace De Nieuwe Winkel dostává maximu ve veganských jídlech právě ze zeleniny a vytváří tak nabušené gurmánské pokrmy. Restaurace Pieters v Bergamachtu láká především milovníky klasiky a klasické kuchyně, zatímco Zeezout v Rotterdamu je skvělá díky pokrmům z mořských plodů.

Kontrastem k tomu se může zdát restaurant Tilia – moderní, progresivní kuchyně vystavěná pouze z regionálních produktů, včetně místního chřestu z Etter-Leur, humra i čokolády. Styl vaření šéfa Thijs Meliefste v jeho restaurantu Meliefste, která se nachází ve Wolphaartsdijku, zapůsobí na gurmány svým moderním nádechem, smyslem pro detail, kreativitou a vášní. Průvodce restauraci doporučuje jako skutečně ojedinělý gurmánský zážitek s přehlídkou množství kuchařských technik. Výčet nových jednohvězd v rámci nizozemského průvodce MICHELIN Guide uzavírá šéf Ollie Schuiling v restauraci Kasteel Heemstede v Houtenu. Ano, skutečně se jedná o zámek v pravém slova smyslu, kde šéfkuchař kombinuje tradiční a moderní receptury, ke kterým vám do skleničky rozlévá prvotřídní vína. Delikátní, chuťově plná a intenzivní jídla z čerstvých ingrediencí jsou přesně tím, co si zde pochvalují gurmáni i komisaři.

Stejný počet, tedy osm zelených hvězd rozdal letos v rámci nizozemské mutace průvodce MICHELIN Guide. V čele se zmíněnou restaurací De Librije, která má v této chvíli mimo tří hvězd i jednu zelenou, se další podniky za podpory prestižního průvodce budou snažit inspirovat své kuchařské kolegy k udržitelnějšímu a všeobecně zodpovědnějšímu zpracování surovin a práci v kuchyni vůbec. Takový závazek a ocenění letos kromě De Librije převzaly restaurace Bolenius, De Kas, Aan Sjuuteeänjd, Het Seminar, Lokaal, De Nieuwe Winkel a restaurant One.

Zbrusu nový průvodce The MICHELIN Guide Netherlands 2021 označuje také 118 restaurací titulem Bib Gourmand. 13 z nich si na toto ocenění letos sáhlo poprvé. Jedná se o označení restaurací, které mají pro gurmána nastavené vynikající menu poměr cena-výkon. Menu předkrm-hlavní jídlo-dezert nesmí přesáhnout hodnotu 39 Eur.

Aktuálně mají v Nizozemí:

  • 2 restaurace oceněné třemi hvězdami
  • 18 restaurací se pyšní dvěmi hvězdami (z toho 2 jsou letos nově takto oceněné)
  • 93 restaurací má jednu hvězdu (z toho 8 je letos nově oceněných)
  • 118 restaurací má označení Bib Gourmand (z toho 13 letos poprvé)
  • 8 restaurací má Green Star
Milovníci ovocných destilátů a vyznavači tradičního řemesla mají důvod k oslavě. Společnost RUDOLF JELÍNEK právě uvedla na trh hned čtyři nové limitované sadařské produkty. Ovoce, použité pro jejich...
Dvoudenní akce se ve slovenských Piešťanoch uskuteční už za pár dní. Na pódiu se objeví slovenská kuchařská špička, ale třeba i Rastislav Kasár, vítěz loňského finále londýnské Coffee Masters a...
Mixéry se řadí k základním kamenům každého baru, jsou totiž nedílnou součástí koktejlových hitů i léty ověřených klasik. A proto je vždy vybírejte poctivě a zaměřte se na kvalitu. Tu nabídne třeba...
Pojem pravý český česnek dostává nový rozměr. Velkoobchod makro ČR pro své zákazníky z řad českých restaurací zařadil do sortimentu v rámci Iniciativy České pole novinku.
Většina Italů si užívá výhled na moře s ginem a tonikem s přidáním plátku čerstvě utrženého citronu, pomeranče nebo grapefruitu. Super-prémiové giny Malfy jsou ztělesněním té pravé Itálie. Právě...
Brunche jsou všeobecně osvědčená záležitost. V pražské restauraci The Artisan bude na hosty čekat vždy více než 45 chodů a suroviny českých farmářů.
Oblíbený gin přímo ze srdce naší země se nově představuje v unikátní příchuti kopřivy. Novinka je zároveň limitkou, je to originalita v každém loku. Voňavý a chutný Bohemian svět v krásné lahvi.
Flor de Caña, proslulý rum z Nikaraguy, se těší celosvětové oblibě. Jeho milovníci z oboru se nyní mohou zúčastnit soutěže, během které budou mít jedinečnou příležitost: zaregistrovat do konce léta...
Plzeňský Prazdroj výrazně akceleroval svůj program Fresh Outlet zaměřený na vylepšování exteriérů hospod a restaurací, do kterých dodává pivo. V posledním roce s ním zamířil i do menších měst a na...