Amsterdam: Do roku 2030 se 50 % lidí bude živit rostlinnou stravou. Jak na to?

Amsterdam: Do roku 2030 se 50 % lidí bude živit rostlinnou stravou. Jak na to?

autor: Red. foto: se svolením Iamsterdam.com

Jedním z cílů nové amsterdamské iniciativy je zvýšit podíl rostlinných potravin v jídelníčku občanů ze současných 39 % na nejméně 50 % do roku 2030. A na 60 % do roku 2040.

Městská rada v Amsterdamu představila plány, jak do roku 2030 přimět své občany, aby se alespoň z 50 % živili rostlinnou stravou. Zákazem nezdravých potravin v ulicích města se Amsterdam oficiálně zavázal k vytvoření zdravého a udržitelného potravinového prostředí, jak informoval deník Het Parool.

Jedním z cílů nové amsterdamské iniciativy je zvýšit podíl rostlinných potravin v jídelníčku občanů ze současných 39 % na nejméně 50 % do roku 2030 a na 60 % do roku 2040. Aby toho město dosáhlo, plánuje rozšířit nabídku zdravých a udržitelných potravin v ohrožených čtvrtích nebo v okolí škol a veřejných budov.

Restaurace a supermarkety musí také zlepšit nabídku potravin rostlinného původu a klást větší důraz na lokální potraviny. Nová povolení, vydávaná pro většinou ne moc zdravé fast foody, budou výrazně omezena. Iniciativu podporuje několik ministerstev a možná bude zanedlouho zavedena i v dalších městech.

Ačkoli jsou výhody rostlinné stravy z hlediska boje proti klimatickým změnám dobře zdokumentovány, hlavní důvod kroku nizozemského hlavního města je zdraví obyvatelů. Obezita je v Nizozemsku na vzestupu, v roce 2018 mělo nadváhu každé osmé dítě a také přibližně polovina dospělých. Pokrokové město si zřejmě uvědomilo, že zdravá populace vytváří zdravější společnost a podpora rostlinné stravy je nejlepším způsobem, jak toho dosáhnout.

Přihlásit se k odběru newsletteru

Chcete dostávat pravidelně exkluzivní obsah přímo do vaší emailové schránky?
Odesláním formuláře souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů.

Prosím, povolte javascriptu odeslat tento formulář