Catering Emirates Flight otevřel největší vertikální farmu na světě. Produkce se odhaduje 3 000 kg salátů denně, ušetří až 95 % vody

Catering Emirates Flight otevřel největší vertikální farmu na světě. Produkce se odhaduje 3 000 kg salátů denně, ušetří až 95 % vody

autor: Red. foto: se svolením Crop One

Má rozlohu 330 000 m2, nachází se poblíž mezinárodního letiště Al Maktoum v Dubai World Central a ročně má vyprodukovat více než 1 milion kilogramů vysoce kvalitní listové zeleniny včetně salátů, rukoly, salátových směsí a špenátu. Na provoz je potřeba o 95 % méně vody než u konvenčního zemědělství.

Hydroponickou farmu si jako pilotní projekt nového společného podnikání otevřela pod značkou Emirates Crop One jedna z největších světových cateringových společností, obsluhující více než 100 leteckých společností Emirates Flight Catering (EKFC), spolu s lídrem v oboru vertikálního zemědělství založeného na technologiích, firmou Crop One.

Podle informací od Emirates je celý projekt nastavený velmi precizně a udržitelně. Uzavřený systém farmy je navržen tak, aby voda cirkulovala mezi rostlinami a minimalizovala se tak její spotřeba a maximalizovala účinnost. Když se voda vypaří, je zpětně získána a recyklována do systému, čímž se ročně ušetří 250 milionů litrů vody ve srovnání s tradičním venkovním zemědělstvím při stejném výkonu.

Potravinová soběstačnost

Důležité je, že jsou to saláty bez pesticidů, herbicidů a chemikálií. V jednu chvíli bude zařízení pěstovat více než 1 milion kultivarů, tedy rostlin, které zajistí produkci 3 000 kg denně, přičemž první rostliny by už v tuto dobu měly být podávány na palubách letadel společnosti Emirates, které startují z Dubaje. Spotřebitelé ve Spojených arabských emirátech budou moci brzy zakoupit tuto zeleninu také v supermarketech. Farma plánuje další rozšíření produkce na prodej ovoce a zeleniny.

O technologii se postarala společnost Bustanica, která využívá neustálý upgrade strojů, umělou inteligenci a další pokročilé metody, plus specializovaný tým profesionálů, který zahrnuje odborníky na agronomii, inženýry, zahradníky a rostlinolékaře.

Šejk Ahmed bin Saeed Al Maktoum, předseda představenstva a generální ředitel Emirates Airline a Group, projekt komentoval slovy: „Dlouhodobá potravinová bezpečnost a soběstačnost jsou zásadní pro hospodářský růst každé země a SAE nejsou výjimkou. V našem regionu se potýkáme se specifickými výzvami vzhledem k omezením spojenými s ornou půdou a klimatem. Tato hydroponická farma zahajuje novou éru inovací a investic, které jsou důležitými kroky pro udržitelný růst, a jsou v souladu s dobře definovanými strategiemi naší země v oblasti potravinové a vodní bezpečnosti.“

Emirates Flight Catering je jednou z největších cateringových společností na světě a má více než 100 zákazníků z řad leteckých společností, gastronomických skupin a vládních subjektů SAE. Každý den připraví 11 000 zaměstnanců společnosti v průměru 200 000 jídel. I proto je důležité, aby si lídr těchto rozměrů na trhu uvědomoval svou zodpovědnost.

Děláme to pro lidi

„Společnost Emirates Flight Catering neustále investuje do nejnovějších technologií, aby se zavděčila zákazníkům,“ pokračuje Ahmed bin Saeed Al Maktoum. „Optimalizujeme provoz a minimalizujeme naši ekologickou stopu. Společnost Bustanica pomáhá zabezpečit náš dodavatelský řetězec a zajišťuje, že si naši zákazníci mohou vychutnat výživné produkty z místních zdrojů. Přiblížením výroby a místa spotřeby zkracujeme cestu potravin z farmy až na vaši vidličku. Gratuluji týmu společnosti Bustanica k dosavadním pozoruhodným úspěchům a k tomu, že stanovil celosvětové standardy a měřítka v oblasti agronomie."

Je to první z farem, které jsou dále v plánu. Po úspěchu prvního pilotního projektu se Emirates Crop One zaměří na další rozšíření výroby udržitelného ovoce a zeleniny v regionu, kde by se těmto produktům za běžných podmínek nedařilo.

„Všichni jsme spokojeni," řekl na závěr Craig Ratajczyk, výkonný ředitel společnosti Crop One. „Po náročném plánování a výstavbě a po překonání nepředvídatelných problémů spojených s pandemií jsme nadšeni, že můžeme společně s naším partnerem ve společném podniku, společností Emirates Flight Catering, oslavit tento obrovský milník. Naším posláním je pěstovat udržitelnou budoucnost, která uspokojí celosvětovou poptávku po čerstvých místních potravinách, a tato první velkoformátová farma je důkazem plnění našeho závazku. Nový projekt má sloužit i jako vzor toho, co je možné nastavit po celém světě."

Zdroj: businesstraveller.com

Přihlásit se k odběru newsletteru

Chcete dostávat pravidelně exkluzivní obsah přímo do vaší emailové schránky?
Odesláním formuláře souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů.

Prosím, povolte javascriptu odeslat tento formulář