Poptávka po rostlinné stravě na palubách letadel Emirates stoupla o 40 procent. Výrazně roste na linkách do Asie a Afriky

Poptávka po rostlinné stravě na palubách letadel Emirates stoupla o 40 procent. Výrazně roste na linkách do Asie a Afriky

Redakce Redakce foto: se svolením Emirates

Už 10 let upozorňuje iniciativa Veganuary na výhody veganské stravy. Společnost Emirates tak i díky ní zaznamenala čtyřicetiprocentní nárůst poptávky zákazníků po rostlinných pokrmech. Aby ji uspokojila, představí ještě letos na palubě letadel a ve svých salóncích řadu novinek a svých 300 veganských receptů obohatí o další pokrmy.

V minulém roce Emirates naservírovala na palubě více než 450 000 rostlinných jídel (v roce 2022 to bylo 280 000). Spotřeba veganských jídel meziročně vzrostla ruku v ruce s objemem cestujících o 40 procent, v některých regionech jej spotřeba dokonce překonala – například v Africe s dodatečným nárůstem o 4 procenta, v jihovýchodní Asii o 5 % a na Blízkém východě, který vykazuje výrazný dodatečný nárůst, o 34 %. K největšímu nárůstu spotřeby veganských jídel došlo v ekonomické třídě, výrazná poptávka pak byla zaznamenána zejména na linkách do Číny, Japonska a na Filipíny.

K rostlinné stravě se hlásí i mnoho členů palubního personálu, pro který společnost zavedla veganské stravování v roce 2018. Rostlinné pokrmy jsou k dispozici ve všech letových třídách.

Například ve třídě Economy si zákazníci Emirates mohou pochutnat na cizrnové palačince plněné mrkví, paprikou, houbami a rajčaty, dýňové frittatě s texturou, tofu tikka masala nebo na vydatném dušeném cizrnovém zelí s petrželovou pilaf rýží a baby špenátem. Mezi vynikající veganské dezerty v Economy patří kokosová pěna s mangovým kompotem, vláčný banánový dort s čokoládovou drobenkou nebo šťavnatý čokoládový pudink.

V Premium Economy je to chlebové kari s rýží basmati nebo sytý dušený dýňový kaštan se sladkou tečkou v podobě lehkého čokoládového tofu cheesecake nebo jemného malinového parfaitu s pomerančovým kompotem.

V Business Class cestující ochutnají pečený květák, karamelizovanou hrušku s pestem z libečku nebo hřejivé ragú z asijského tofu a houby shitake se skleněnými nudlemi. Ti, co mají místo na dezert, si mohou pochutnat na tropickém kokosovém ananasovém dortu nebo si dopřát čokoládový cheesecake s doutníkem z tmavé čokolády či jahodový kompot.

Ve First Class čeká na cestující krémový polentový koláč s tymiánovým houbovým ragú a restovaný špenát zalitý bohatým jus z kořenové zeleniny. Další příval sofistikovaných chutí nabídne lilkové kari s rýží a bramborami na kurkumě s příměsí kokosu a mátového čatní. Vytříbené kontrasty dekadentních dezertů nabídne rebarbora s jahodovou Šarlotou, Chantilly krém s malinami nebo teplý čokoládový fondant přelitý slanou karamelovou omáčkou a šlehačkou z kešu oříšků.

V letošním roce Emirates uvede na trh další výběr nových veganských hlavních jídel, například ovocné muffiny či veganskou pizzu a řadu lahodných dezertů včetně čokoládového ořechového dortu, pistáciového malinového dortu a malinového dortu s tonkou.

Veganské pokrmy lze objednat předem na palubě, napřímo ve First Class a také v salóncích Emirates. Zákazníci si mohou veganská jídla objednat na všech letech společnosti Emirates a ve všech cestovních třídách až 24 hodin před odletem.

Nejlepší veganské ingredience z celého světa

Emirates nabízí vysoce kvalitní produkty ze všech koutů světa, například výrobky od kalifornské společnosti Beyond Meat, sójové proteiny od singapurské společnosti Arlene ze Spojených arabských emirátů, lisované tofu Qian Ye z Japonska, organickou hořkou veganskou čokoládu od francouzské společnosti Linnolat, veganský margarín od německé společnosti MeisterMarken, veganskou kari pastu od thajské společnosti Pantai, mandlové mléko Koita z Itálie a mnoho dalších. Společnost také zařazuje do svého menu čerstvou lokálně pěstovanou kapustu a salát z Bustanica - největší hydroponické vertikální farmy na světě, která je investicí společného podniku Emirates Flight Catering. Produkty Bustanica jsou pěstovány bez pesticidů, herbicidů a chemikálií a cestující první a business třídy si mohou v některých pokrmech pochutnat na čerstvé listové zelenině z farmy, včetně hlávkového salátu, rukoly, směsi salátů a špenátu.

Od náboženství po životní styl

Společnost Emirates nabízí veganská jídla již od 90. let 20. století. Zpočátku na specifických trasách, například do Addis Abeby, kde veganská jídla v určitých obdobích roku vyžadují vyznavači etiopské ortodoxní víry, nebo v regionech, kde k rostlinné stravě vybízí náboženství. V posledních letech však veganská jídla rychle získávají na oblibě i na trasách do USA, Austrálie, některých evropských a asijských zemí. V roce 2022 bylo ve First a Business Class zavedeno zcela nové gurmánské veganské menu, které nabízí ještě větší výběr pro zákazníky společnosti Emirates vyznávající veganský životní styl nebo jednoduše hledající zdravou a lehkou stravu na cestách.

Zdroj: Tisková zpráva Emirates

Blízký východ se připravuje na výjimečný rok v oblasti pohostinství a pozornost se obrací k řadě velkolepých projektů, které budou otevřeny v tomto roce.
Kubánská značka rumu uvádí na trh svůj exkluzivní 20letý rum Extra Añejo, který je výsledkem výběru pouze z malého množství sudů v jedné z nejstarších výroben na Kubě. Pro Česko bylo uvolněno pouze...
Berlínská restaurace Rutz Marca Müllera se poprvé umístila na prvním místě v žebříčku nejlepších německých restaurací - Marco Müller je nejlepším šéfkuchařem v Německu
Maxime Frédéric at Louis Vuitton – tak se jmenuje pařížský podnik, který díky těmto dvěma jménům před několika měsíci rozvířil hladinu nejen světové cukrářské scény. V těchto dnech francouzský módní...
Všechno má svůj čas a ty nejlepší věci musí pořádně dozrát, řekli si ve společnosti Stock Plzeň-Božkov. Ten správný čas právě nadešel pro novou českou whisky. Jmenuje se Prádlo a Stock ji nově...
Více než 80 vzácných lahví zmizelo ze sklepa vítěze Grand Award zřejmě během nedávné rekonstrukce.
Představte si hořkosladké tóny výběrové kávy v likéru Gloria v kombinaci s osvěžujícím charakterem prémiového Fever-Tree Indian Tonic, který vás pohltí v každém doušku. Nechte se unášet harmonií...
Máme za sebou jeden z nejočekávanějších michelinských večerů letošního roku. Gastronomický trh Velké Británie totiž patří spolu s Francií a nordickými zeměmi k tomu nejrespektovanějšímu, co se na...
Společnosti Coca-Cola Company a Pernod Ricard oznámily globální spolupráci, díky které bude v roce 2024 uveden na trh koktejl Absolut Vodka & Sprite.