Sobotní velké finále KU Young Chef 2020

Sobotní velké finále KU Young Chef 2020

autor: Red. foto: Archiv společnosti

V rámci slavnostního finálového večera, který se dnes koná v 16:00 hodin v restauraci Perfect Canteen AVAST, se utkají tři finalisté – mladé kuchařské talenty. Soutěž KU Young Chef může odstartovat jejich kariéru.

Soutěž KU Young Chef 2020 byla odstartována v pondělí 28. 7. 2020 a v tuto chvíli má úspěšně za sebou 2 nominační týdny, ve kterých soutěžilo 18 žáků ze 14 škol. Z těch postoupilo 12 žáků do finálového vyřazovacího týdne, který probíhal od pondělí 7. 9. do čtvrtka 10. 9. 2020. Odtud známe jména 3 finalistů. Hanka Budková postoupila do finále z 1. místa, Ondra Kubů z 2. místa a ze 3. místa postoupil do finále Martin Havlíček. Tato trojice se dnes utká o celkové vítězství a titul KU Young Chef 2020 ve velkém finále.

Do master class a do poroty se v rámci soutěže zapojilo celkem 23 zkušených šéfkuchařů, 1 zkušený šéfpekař a 3 zkušení šéfcukráři. Cílem vzdělávacího programu Kulinářské umění a soutěže KU Young Chef je:

  • Poskytnout žákům gastronomických a hotelových škol profesionální gastronomické vzdělávání, které je připraví na požadavky současné moderní gastronomie.
  • Poskytnout profesionální vzdělávání a praktický trénink Kulinářského umění také pro učitele gastronomických a hotelových škol.
  • Zlepšit úroveň gastronomického vzdělávání na všech úrovních, od učitelů až k žákům.
  • Prezentovat soutěžícím KU Young Chef potenciál a příležitosti v profesionální gastronomii a motivovat je v první fázi jejich kariéry ke sbírání zkušeností od zkušených profesionálů.
  • Zorganizovat soutěž pro mladé talentované studenty, kteří chtějí nastartovat úspěšnou kariéru v gastronomii, a ve které budou studenti nejen soutěžit, ale také se hlavně učit od zkušených a úspěšných šéfkuchařů, svých budoucích kolegů.
  • Umožnit mladým talentovaným studentům nastartovat svou kariéru u zkušených profesionálů a perspektivních zaměstnavatelů, kteří je dokáží motivovat k profesionálnímu přístupu a setrvání u oboru.

Chtěli jsme prostě vytvořit prostředí, ve kterém se talentovaní studenti setkají se zkušenými šéfkuchaři a perspektivními zaměstnavateli a získají možnost konkrétních pracovních nabídek u jednoho z nich. Chceme vytvořit takový každoroční „letní veletrh“ gastronomického talentu a perspektivních zaměstnavatelů / šéfkuchařů / restauratérů, kde se obě skupiny potkají v pozitivním a oboustranně výhodném duchu,“ říká o záměru soutěže KU Young Chef její zakladatel, Jiří Roith.

„Zapojení do vzdělávacího programu Kulinářské umění a soutěže KU Young Chef beru jako naprosto přirozený krok. Předávání našich zkušeností a práce s mladými talenty české gastronomie je téměř naše povinnost. Už se tomu skoro nechce věřit, ale i my jsme byli mladí, a to, co dnes umíme, nám někdo na naší cestě předal. Celý vzdělávací program Kulinářské umění a soutěž KU Young Chef zavádí do české gastronomie tolik potřebnou profesionalitu a systematickou výuku kulinářských technik, která už od dob Escoffiera funguje ve vyspělém gastronomickém světě. A to prostě podporovat musíme! Učit se zastaralé receptury jako básničku už je naštěstí minulost a je čas posunout se ještě dál k výuce profesionální gastronomie, způsoby směrem na západ běžnými. Děkuji Kulinářskému umění, tedy Jirkovi Roithovi, za obrovský přínos, který jako blesk z čistého nebe vnesl do českého vzdělávacího systému,“ říká Filip Sajler, zakladatel Perfect Canteen.

„Velice nás těší, že můžeme být součástí. Na KU Young Chef se rodí budoucí hvězdy v oboru. Když si uvědomím, že i my jsme se třeba jen malou troškou podíleli na formování jejich schopností a profesionálního směrování, mám z toho velkou radost,“ vysvětluje motivaci společnosti Pavel Staněk, spoluzakladatel společnosti Potten & Pannen – Staněk. Ta do soutěže dodala měděné nádobí Mauviel, které má výsadní postavení v restauracích ověnčených michelinskými hvězdami. 9. září budou muset prokázat své dovednosti s malými kuchyňskými elektrospotřebiči italské značky Smeg, jejichž výhradním distributorem v Čechách a na Slovensku je též Staňkova firma. „Mladé talenty si musíme hýčkat. Od začátku by přitom měli být vedeni k tomu, aby vařili jako profesionálové, i když mají před sebou pořád dlouhou cestu. Nikdy není příliš brzy myslet na budoucnost sebe sama, i celého profesního odvětví,“ usmívá se kulinářský guru.

Seznam zapojených šéfkuchařů a šéfcukrářů do KU Young Chef 2020:

Filip Sajler, Martin Staněk, Tomáš Kourek, Radek David, Zdeněk Křížek, Karel Kaše, Pavel Roubíček, Tomáš Kněž, Jakub Kotyza, Jaroslav Švihlík, Martin Hanus, Jan Pýcha, Lukáš Uher, Radek Kotlán, Lukáš Paluska, Jan Horák, Jan Heřmánek, Marek Svoboda, Přemysl Douša, Zdeněk Marcín, Tomáš Konopka, Vojtěch Petržela, Miroslav Kubec, Lucie Průšová, Martin Beránek, Josef Maršálek a Jiří Roith.

Partneři KU Young Chef 2020:

Bidfood ČR, Perfect canteen & catering by Filip Sajler, Kulinářská Akademie Grosseto, Nespresso, Intergast, Hollandia, AKC ČR, Nože DICK – noze.cz, Bonduelle, Premium Gastro, Proficook, Aramark, Avast, Robot coupe, Potten & Pannen – Staněk, Mauviel, Smeg, Photoone Mikuláš Gottwald, O2 Arena, Skupina Příležitosti, Zenova, Monaco International, Kulinářské umění.

Přihlásit se k odběru newsletteru

Chcete dostávat pravidelně exkluzivní obsah přímo do vaší emailové schránky?
Odesláním formuláře souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů.

Prosím, povolte javascriptu odeslat tento formulář