Nejlepší sýr světa pochází ze Španělska

Nejlepší sýr světa pochází ze Španělska

autor: Red. foto: se svolením Julián Rus García

Měkký španělský kozí sýr dokázal v letošním ročníku soutěže World Cheese Awards dostatečně okouzlit porotce, když byl sýr Olavidia vyhlášen nejlepším sýrem na světě a porazil dalších 4000 přihlášených sýrů z více než 40 zemí pěti kontinentů.

"Chtěl jsem s ním jít do postele," řekl Brit Jason Hinds, jeden z 250 porotců na této akci, když popisoval bohatý a krémový sýr během slavnostního ceremoniálu, vysílaného živě z Ovieda v severním Španělsku. "Tento sýr mě okouzlil a ukradl mi srdce. Nepodobá se ničemu, co jsem kdy viděl. Jeho vzhled je tak originální a nezklamal mě. Je neokoukaný, svůdný, polštářovitý, hřejivý a uklidňující."

Malá rodinná španělská sýrárna Quesos y Besos (Sýry a polibky pozn. red.) se sídlem v jihošpanělském Jaenu začala sýry vyrábět teprve před pěti lety. Hlavní sýrařka Silvia Peláezová byla vítězstvím nadšená a řekla: "Vítězství je pro mě velkým překvapením. Všechno, co děláme, je inspirováno naší láskou k rodině, včetně samotného názvu podniku, takže je to pro nás opravdu výjimečný okamžik. Naším posláním je, abychom do všech našich sýrů promítli podstatu naší rodiny."

Vítězný sýr zrající s Penicillium Candidum, jehož středem prochází výrazná vrstva popela z olivových peckovin, přináší výjimečný vzhled, vůni, texturu a chuť spolu s velkým množstvím originality.

Světoví sýrařští giganti z Francie získali s měkkým sýrem z Fromagerie Berthaut 98 bodů. Byl to jeden ze dvou francouzských sýrů, které se dostaly mezi 16 nejlepších, zatímco Nizozemsko se umístilo na třetím místě s 97 body za goudu zrající v jeskyni. Status Super Gold získaly také výrobky z Japonska, Velké Británie, Maďarska, Itálie, Rakouska a Švédska.

Loňským vítězem se stal Rogue River Blue, ekologický modrý sýr z amerického Oregonu.

Přihlásit se k odběru newsletteru

Chcete dostávat pravidelně exkluzivní obsah přímo do vaší emailové schránky?
Odesláním formuláře souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů.

Prosím, povolte javascriptu odeslat tento formulář