Hnutí No Shit Food startuje!

Hnutí No Shit Food startuje!

autor: Red. foto: se svolením No Shit Food Movement

Veganský aktivista a farmář Joost van Strien na své farmě v Nizozemsku právě dokončuje svou první certifikovanou veganskou sklizeň cibule. Sklizeň znamená začátek No Shit Food, nového udržitelného standardu, který pracuje výhradně s rostlinnými hnojivy.

Na své farmě Zonnegoed v Ensu v regionu Flevopolder patří Joost k několika prvním zemědělcům, jejichž práce je ekologická a zároveň výhradně rostlinná. Jeho hnutí No Shit Food Movement bylo založeno s cílem vytvořit z veganské zeleniny nový standard v oblasti udržitelných potravin.

Noví veganští farmáři

Spotřebitelé si již mohou koupit certifikovanou veganskou zeleninu v Německu, Švýcarsku a Řecku pod značkou BioCyclicVegan. Pokud se však zeptáte na veganskou zeleninu v Nizozemsku, setkáte se pouze se zdviženým obočím. Přesto jsou výhody pěstování bez živočišného hnoje značné. No Shit je ekologické, ale není závislé na zvířecím hnoji. Oddělením pěstování orné půdy od hnojení i chovu hospodářských zvířat dosáhnete značného pokroku, pokud jde o dopad na životní prostředí: s No Shit je pěstování klimaticky neutrální, spotřeba vody klesá a bojuje proti nadměrnému hnojení, zasolování a rozšiřování pouští.

Pěstování na bázi rostlin je zajímavé také z hlediska potravinové bezpečnosti. Na krmení hospodářských zvířat se využívá 80 % dostupné zemědělské půdy, ale živočišné produkty poskytují pouze 20 % kalorií. Kdyby všichni přešli na rostlinnou stravu, potřebovali bychom k nasycení světa jen pětinu zemědělské půdy, která se v současnosti využívá. Pak je ale také třeba pěstovat plodiny bez živočišného hnoje.

Zakořenění veganské zeleniny

Osm let trvající studie o pěstování zeleniny, která byla zveřejněna počátkem roku 2021, ukazuje, že úrodnost půdy lze dokonale udržet pomocí zeleného hnojení. Zemědělci ze Zonnegoed se o hodnotě způsobu práce No Shit přesvědčují každý den na vlastní oči. „Zlepšuje se struktura půdy a biodiverzita a vidíme, že plodiny dobře rostou i s menším množstvím vody. Úroda se vyrovná tomu, čeho jsme dříve dosahovali při ekologickém pěstování s použitím živočišného hnoje."

Každý, kdo si myslí, že veganská zelenina není "the shit", může hnutí sledovat na stránkách noshitfood.nl, a pomoci šířit informace sdílením na sociálních sítích. „Veganské pěstování má tolik výhod, je to prostě opravdu dobrý příběh. Problém, kterému nyní čelíme, je, že o jeho existenci skoro nikdo neví. Včetně zemědělců. Doufáme, že se nám to brzy podaří změnit. Připadá nám, že je to na vrcholu příliš osamělé."

Zdroj: vegconomist.com

Přihlásit se k odběru newsletteru

Chcete dostávat pravidelně exkluzivní obsah přímo do vaší emailové schránky?
Odesláním formuláře souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů.

Prosím, povolte javascriptu odeslat tento formulář