Češi získali 3. místo v jedné z nejprestižnějších kuchařských soutěží na světě

Češi získali 3. místo v jedné z nejprestižnějších kuchařských soutěží na světě

autor: Red. foto: se svolením Radka Davida

Již po sedmé se slavné soutěže International Catering Cup, která se konala 18. – 19. ledna 2023 ve francouzském Lyonu, zúčastnil i tým z České republiky, letos ve složení Jan Horký, Petr Hajný a Radek David, kteří patří k předním českým šéfkuchařům. Tým České republiky získal v letech 2015 a 2019  na této soutěži ocenění za nejlepší chod z vepřového masa a stal se tak vlastně nejúspěšnějším týmem v přípravě pokrmů z vepřového masa.

„Minulého ročníku jsme se nemohli zúčastnit kvůli COVIDU. Na letošní 8.ročník jsme jeli bez očekávání a s velkou pokorou. I proto, že soutěž prošla velkou proměnou. O to více nás tento úspěch potěšil,“ řekl Radek David.

Zadání letošního ročníku:

Mini předkrmy (presované kuře, kuřecí ravioli s kaviárem a zeleninový předkrm s kaviárem)

Rybí balotina a vol-au-vent plněný rybami a mušlemi

Variace z vepřového masa (panenka, bůček, líčka), chorizo omáčka a příloha ze zeleniny zakoupené v Metro

Čokoláda a káva (dort o průměru 16 cm, mini dezert, kávové soufflé s čokoládovým středem)

Připravit se na soutěž je hodně náročné a pravidla jsou naprosto jasná. Je striktně daný čas na přípravu i prezentaci, hodnotí se práce v kuchyních, práce se surovinami, technika práce, technologické postupy. „Nejdůležitější je chuť pokrmů, originalita, dodržení zadání, estetický dojem, ale i předepsaný váhový limit,“ vysvětlil komisař Petr Hajný. Suroviny v prvotřídní kvalitě dodává pořadatel akce.

Samotná soutěž trvá čtyři dny. První den se „zabydlujete“ v kuchyních, které vám jsou přiděleny. Druhý den je ve znamení nákupu surovin na přílohu k vepřovému chodu v Metru. Na nákup máte limit 50 € a přílohu musíte připravovat přímo na výstavišti. Tato novinka ještě více přiblížila International Catering Cup k nejslavnější kuchařské soutěži na světě - Bocuse d’Or. Třetí den vaříte deset hodin. Uděláte si přípravu, kterou pak musíte za dvě hodiny zabalit a přenést do chladícího auta.

Čtvrtý den pak probíhá na výstavišti Sirha v hale Paula Bocuse. Vše dohotovujete v otevřených kuchyních a postupně vydáváte v přesně stanovených časech. Atmosféra přímo na výstavišti se podobá víc napínavému fotbalovému utkání než kuchařské soutěži. Soutěžnímu klání přihlíží několik tisíc diváků a nechybí povzbuzování týmů, vlajky a pořádný hluk. „Navíc si ve Francii šéfkuchařů nesmírně váží. I z nás se na těch pár dní staly celebrity”, říká s úsměvem Jan Horký.  

Každý tým má v degustační komisi své zastoupení, svého komisaře, a letos nad nimi všemi dohlížel Regis Marcon, který je honorární prezident nejprestižnější soutěže na světě Bocuse d'Or. Členem degustační komise a zároveň koučem českého týmu byl Petr Hajný.

Po degustaci se jídlo vystaví na bufet, který si předtím připravíte a vyzdobíte tím, co jste si mohli přivézt. I to se hodnotí.

International Catering Cup je naprosto precizně připravená soutěž, kterou letos vyhrál tým USA, na druhém místě skončil tým z Francie a na třetím pak tým z České republiky.

Přihlásit se k odběru newsletteru

Chcete dostávat pravidelně exkluzivní obsah přímo do vaší emailové schránky?
Odesláním formuláře souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů.

Prosím, povolte javascriptu odeslat tento formulář