Bocuse d’Or o víkendu vyhrál Dominik Unčovský

Bocuse d’Or o víkendu vyhrál Dominik Unčovský

autor: Red. foto: se svolením Bocuse d‘Or Czech

V pražském O2 universu skončila 6. května třídenní kuchařská soutěž – české národní kolo nejprestižnější světové kuchařské soutěže Bocuse d’Or. Rozhodnutím mezinárodní poroty se vítězem stal Dominik Unčovský, na druhém místě skončil Patrik Bečvář a bronzovou medaili si odnesl Vojtěch Petržela. Vítěz velkého finále získal šanci ucházet se o účast v evropském kole Bocuse d´Or, které se bude konat v roce 2024 v Trondheimu.

Světoznámá ikona a pravděpodobně nejuznávanější kuchař novodobé historie - francouzský šéfkuchař Paul Bocuse vytvořil v roce 1987 mezinárodní kuchařskou soutěž Bocuse d'Or, aby rozšířil povědomí veřejnosti o mimořádné oddanosti, tvrdé práci a preciznosti, které jsou zapotřebí k přípravě těch nejlepších pokrmů. Bocuse d'Or se koná každé dva roky ve francouzském Lyonu. Do světového finále soutěže je vybráno 24 zemí, tým každé země se skládá z jednoho kuchaře a jednoho asistenta, tzv. commis. Jde o postupovou soutěž: národní kolo – kontinentální kolo – světové finále. Vítěz každého kola vzejde z bodování technické a degustační poroty. Hodnotí se především celková harmonie chutí v pokrmu, prezentace talíře, použité techniky a originalita pokrmu, ale také efektivita práce týmů, zpracování a výtěžnost surovin, čistota pracoviště či dodržení stanoveného časového limitu. Vítěz národního kola však nepostupuje automaticky do kontinentálního kola a pravděpodobnost, že se to podaří českému zástupci, v porovnání s výkony zahraničních soutěžících, se limitně rovná nule. Zde si můžete prohlédnout galerii výrobků z letošního světového finále Bocuse d'Or 2023. 

Deset finalistů, mladých profesionálních kuchařů, do národního kola Bocuse d’Or vybrala odborná komise. Finalisté spolu se svým týmem museli během 5 hodin a 35 minut kompletně připravit dva teplé pokrmy. Povinnou součástí prvního pokrmu, servírovaného na velkém podnosu, byl králičí hřbet a králičí stehno. Pro téma na talíři pak bylo zvoleno teplé vegetariánské jídlo s dvěma povinnými surovinami – bramborami a česnekem v různých odrůdách. Generálním partnerem Bocuse d‘Or Czech je společnost Makro ČR, kde Dominik Unčovský působí jako ambasador Makro akademie. Výherci samozřejmě gratulujeme, ale zda je toto spojení šťastné a pro ostatní mladé nadšence v oboru motivující, to nechť posoudí laskavý čtenář sám.  

Zdroj: Tisková zpráva Bocuse d'Or

Přihlásit se k odběru newsletteru

Chcete dostávat pravidelně exkluzivní obsah přímo do vaší emailové schránky?
Odesláním formuláře souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů.

Prosím, povolte javascriptu odeslat tento formulář