Tříhvězdičkové French Laundry a menu za 850 USD

Tříhvězdičkové French Laundry a menu za 850 USD

autor: Red. foto: Archiv společnosti

V době, kdy se svět vezl na vlně blahobytu a nikdo nekoukal na korunu, se Thomas Keller nemusel bát si za svoje menu říct i 350 USD. Ostatně mohl si to dovolit, jeho francouzská kuchyně se chlubila třemi hvězdičkami Michelin a pro mnoho z nás byla návštěva jeho kalifornské restaurace životním zážitkem.

Dnes, kdy se nejen americký trh se službami a gastronomií potápí, přichází yountevilleská French Laundry s drobnou inovací. Zdražila a za možnost posadit se v jedné ze tří místností restaurace zaplatíte 850 USD za osobu. Menu pro dva až osm musí být uhrazeno předem a očividně se najde mnoho hostů, kteří si tento zážitek rádi dopřejí. K dispozici jsou vždy pouze tři stoly a privátní atmosféra je garantována (zážitek hodný filmu Spalující touha). Zda se zde hosté nebudou bát, není jisté, na toaletě mohou totiž potkat duchy špatně placených pradlen, které zde dřely do úmoru v dosti nuzných podmínkách (French Laundry v překladu znamená francouzská prádelna).

Pro vysvětlení, v mnoha amerických státech stále platí zákaz nebo přísná pravidla pro stolování uvnitř a tak se z běžného posezení v restauraci stal vlastně zážitek sám o sobě. Na to zřejmě Thomas Keller sází a potvrzuje tím tak trend, kdy střední třída restaurací pomalu, ale jistě přestane existovat. Buď půjdete do bistra nebo do drahé zážitkové restaurace. A nebo do mekáče, což je kategorie sama pro sebe.

A co za svých 850 USD dostanete? Lahev Dom Perignon 2006, lanýže, Regiis Ova kaviár, husí játra, japonské hovězí Wagyu a pár drobností kolem, jako jsou kanapky a dezerty. Prostě jídlo hodné toho největšího desperáta, který na to má. Bobby "Axe" Axelrod si rezervaci určitě už udělal, i když v jeho případě se tato večeře asi spíše odehraje u něj v obýváku.

Thomas Keller je světová extra třída ve svém oboru a je uznávaný i u široké veřejnosti. Jistě mu nemůže mít nikdo za zlé, že se prostě snaží, byť se najde jistě mnoho kritiků tvrdících, že takové menu je výsměch všem, kdo v dnešní době trpí a ještě trpět budou. Na druhou stranu nemá moc možností, jak své schopnosti uplatnit. Pojištění, které krylo právě případy výpadku tržeb, mu pojišťovna odmítla vyplatit, jedna z jeho restaurací je zavřená zcela a jeho snaha o vyjednání záchranného balíčku pro americké restaurace se minula účinkem (o setkání s prezidentem D. Trumpem jsme psali zde).

Jistě by se dalo oněch 850 dolarů využít lépe a mnoho místních podniků by z takové tržby vyžilo týdny, ale za to pana Kellera vinit nemůžeme.  

Přihlásit se k odběru newsletteru

Chcete dostávat pravidelně exkluzivní obsah přímo do vaší emailové schránky?
Odesláním formuláře souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů.

Prosím, povolte javascriptu odeslat tento formulář