Boeing: letecká doprava se vrátí do normálu až v roce 2024

Boeing: letecká doprava se vrátí do normálu až v roce 2024

autor: Red. foto: Shutterstock.com

Společnost Boeing ve své každoroční dlouhodobé prognóze poptávky uvádí, že celosvětová letecká doprava se vrátí na úroveň před pandemií až v roce 2024.

Boeing dále uvádí, že poptávka po vnitrostátní letecké dopravě povede k oživení v roce 2022 a v roce 2023 se očekává, že budou následovat vnitroregionální trhy, protože se zmírní zdravotní a cestovní omezení. V roce 2024 pak bude následovat mezinárodní cestování.

Americký výrobce letadel uvádí, že zavádění vakcín Covid-19 má zásadní význam pro "krátkodobé oživení osobní letecké dopravy", přičemž země s rozsáhlou distribucí očkování vykazují rychlé oživení letecké dopravy. Podle výrobce se předpokládá, že růst osobní dopravy se bude zvyšovat v průměru o 4 % ročně, což se oproti loňskému roku nezměnilo.

Výrobce zvýšil svou prognózu dodávek letadel v příštích 20 letech a předpovídá, že do roku 2040 bude potřeba 43 610 nových letadel v hodnotě 7,2 bilionu USD - to je o 500 více než v předchozí prognóze před rokem.

Společnost také uvádí, že celosvětový komerční letecký park do roku 2040 přesáhne 49 000 letadel, přičemž Čína, Evropa, Severní Amerika a asijsko-pacifické země se na nových dodávkách budou podílet zhruba 20 %.

Dvacetileté prognózy výrobce, týkající se poptávky po dvoumístných modelech, se oproti roku 2020 mírně zvýšily, ale oproti roku 2019 zůstávají o 8 % nižší. Očekává se, že dopravci budou do roku 2040 potřebovat 7 670 širokotrupých letadel, aby "podpořili obnovu flotily a dlouhodobý růst poptávky po osobní a nákladní letecké dopravě na trzích delších tratí".

Poptávka po jednoplošných letadlech je podobná jako před pandemií, tedy 32 660 dodávek v příštích 20 letech. Stan Deal, prezident a generální ředitel společnosti Boeing Commercial Airplanes, k tomu uvedl: "Letecký průmysl dosáhl významného pokroku v oživení a prognóza společnosti Boeing na rok 2021 odráží naši důvěru v odolnost trhu. Přestože zůstáváme realističtí pokud jde o přetrvávající problémy, uplynulý rok ukázal, že osobní doprava se rychle zotavuje, když mají veřejnost a vlády jednotlivých zemí důvěru ve zdraví a bezpečnost při letecké dopravě. Naše odvětví i nadále plní zásadní úlohu při setkávání lidí a přepravě důležitých dodávek."

Přihlásit se k odběru newsletteru

Chcete dostávat pravidelně exkluzivní obsah přímo do vaší emailové schránky?
Odesláním formuláře souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů.

Prosím, povolte javascriptu odeslat tento formulář