The European Food Summit 2021 - Lublaň

The European Food Summit 2021 - Lublaň

autor: Red. foto: Nino Verdnik

The European Food Summit 2021 (EFS), ústřední gastronomická událost Slovinska a jedna z nejvýznamnějších evropských kulinářských akcí, se uskutečnila minulý týden v Lublani.

EFS je jedinečná platforma, která spoluvytváří udržitelnou budoucnost evropské gastronomie. Vyvrcholila 8. listopadu ve slovinské Lublani sympoziem FOOD for future's GOOD, kterého se zúčastnilo 24 zástupců zahraničních médií a influencerů z oblasti gastronomie a udržitelnosti ze 14 zemí. Naše redakce mezi nimi samozřejmě nemohla chybět!

Slovinsko se zviditelňuje v oblasti gastronomie

Slovinsko udělalo v posledních letech v oblasti gastronomie velký pokrok a stává se stále viditelnější kulinární destinací. Gastronomie je jedním z klíčových turistických produktů slovinského cestovního ruchu, který významně přispívá k tomu, že je cestovatelům do Slovinska nabízena výrazně vyšší přidaná hodnota. Gastronomie navíc významně přispívá k pozici Slovinska jako destinace skvělých zážitků tím, že vytváří jedinečné moderní produkty založené na tradici. V oblasti rozvoje udržitelné gastronomie učinila Slovinská centrála cestovního ruchu (STB) v loňském roce významné kroky, zejména zahrnutím gastronomie do "Zeleného schématu" slovinského cestovního ruchu, který umožňuje různým poskytovatelům potravin a restauracím získat značku "Slovenia Green Cuisine".

Vzor pro Českou republiku

V roce, kdy je Slovinsko držitelem prestižního titulu Evropský gastronomický region, upozorňují na tuto skutečnost také špičkoví gastronomičtí průvodci, jako jsou Michelin a Gault&Millau. V posledních dvou letech se STB zaměřila na gastronomii jako ústřední dvouleté téma a v mnoha marketingových nebo propagačních aktivitách doma i v zahraničí výrazně podporuje domácí gastronomickou scénu. Důkazem budiž 8 hvězd průvodce Michelin, 53 restaurací v samotném průvodci a skvěle zpracovaný portál se slovinskou gastronomií - Taste Slovenia.

EFS hostila řadu významných hostů ze Slovinska i zahraničí

Během čtyř dnů se v Lublani uskutečnila řada akcí, včetně sympozia s názvem "FOOD for future's GOOD" a zážitkové večeře s michelinskými kuchaři v nově otevřené městské galerii Cukrarna. Kurátor celé akce Andrea Petrini vyzývá k akci: "Probuďte se! Je čas oživit příběhy, vymyslet poezii, prolomit hranice a spojit se do nových aliancí, sdílet zkušenosti z našich životů a společně pracovat na výživnějším a lepším světě. "Oživit" neznamená, že se musíme rozdělit na dva póly, nevěříme na rozdělení a hony na čarodějnice - ani v oblasti potravin, ani jinde. Výzva k probuzení je pozvánkou k tomu, abychom si ušpinili ruce - a bavili se při tom. Nyní už nejde o prezentaci, ale o činy. Přidejte se k probuzeným!"

Největší jména a výjimečné osobnosti z oblasti gastronomie, vědy, umění a médií, mezi nimi světová kuchařská jednička René Redzepi (Noma, Dánsko), šéfkuchař Ángel León (Aponiente, Španělsko), šéfkuchař Nicolai Nørregaard (Kadeau, Dánsko), šéfkuchař Colombe Saint-Pierre (Chez St-Pierre, Kanada), šéfkuchařka Rebecca Clopath (Švýcarsko), zakladatelka a předsedkyně fóra Parabere Maria Canabal (Francie), novinářka a aktivistka Marie-Claude Lortie (La Presse, Kanada), spisovatel John Lanchester (Velká Británie), kurátor a umělecký kritik Nicolas Bourriaud (Francie). Ti všichni inspirovali svými příběhy a vyzvali gastronomickou veřejnost k přemýšlení o lepší a udržitelnější budoucnosti.

V rámci sympozia proběhla také diskuse u kulatého stolu s názvem "Odpovědné a butikové zemědělství v reakci na krizovou situaci", kterou moderovala dvouhvězdičková kuchařka Ana Roš. Představila příklady úspěšných místních jednotlivců, kteří se ocitli v obtížné situaci, ať už geografické, ekonomické, sociální nebo sociologické, a založili udržitelné a společensky odpovědné podniky, které reprezentují úspěšné příběhy a mají ohlas daleko za hranicemi Slovinska.

Akce se zúčastnilo 24 zástupců renomovaných zahraničních médií ze 14 zemí

Možnost poznat slovinskou gastronomii jako celek využila nejvlivnější evropská a světová média, jako jsou italský deník La Reppublica, britský The Guardian, americký Forbes nebo nizozemský Telegraaf. Mezi oborová média pak patřil rakouský Falstaff, německý Kulinariker, Fine Dining Lovers a neposlední řadě redakce magazínu VisitChef.

Přihlásit se k odběru newsletteru

Chcete dostávat pravidelně exkluzivní obsah přímo do vaší emailové schránky?
Odesláním formuláře souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů.

Prosím, povolte javascriptu odeslat tento formulář