Slovinsko jako evropská gastronomická destinace 2021

Slovinsko jako evropská gastronomická destinace 2021

autor: Red. foto: Archiv společnosti

Nevelká, ale působivá země zahájila letošní rok titulem European Region of Gastronomy 2021. Má ale postavený plán podpory a rozvoje gastroturistiky až do roku 2023.

Prostřednictvím tohoto plánu se chce Slovinsko mezinárodně zviditelnit a pozvednout tak celosvětové povědomí o místní gastronomii. Podle dokumentu zástupci pro tento projekt definovali typické slovinské pokrmy, nápoje a jednotlivé ingredience.

Slovinsko už má za sebou několik významných gastronomických událostí. Mimo loňské první udělování prestižních ocenění v rámci MICHELIN Guide, o kterých jsme na stránkách VisitChef informovali ZDE, se země spolupodílela na organizaci European Food Summit, podporuje mezinárodně významné akce typu Festival oranžového vína a Masterclass Brda, Home of Rebula. Slovinsko výrazně kampaní podpořilo i populární Týden restaurací v sousedních zemích.

Zviditelnit chce postupně i slovinský gastronomický brand Taste Slovenia, který chtějí zástupci slovinského gastromarketingu co nejvíce propojovat se světoznámými značkami gastro surovin. Dle organizátorů do roku 2018 Slovinsko postrádalo mezinárodně uznávané značky kvality v oblasti gastronomie. Zásadní průlom nastal v listopadu 2018, kdy poprvé vyšla slovinská verze průvodce Gault & Millau. Na ni pak v loňském létě navázalo zmíněné první vydání MICHELIN Guide Slovenia.

V posledních letech se Slovinsko gastronomicky vyšvihlo na velmi dobrou úroveň a může se pochlubit zajímavou skupinou gastronomických osobností v čele s Anou Roš a její restaurací Hiša Franko. Navštívit (až to bude možné) je ale potřeba i Gregora Vračka (Hiša Denk), Jure Tomiče (Ošterija Debeluh), Tomaže Kavčiče (Gostina pri Lojzetu), Janeze Bratovže (JB Restaurant) a další.  Ale skvěle se najíte i u Slovinců doma - na farmách. Slovinská kuchyně je díky poloze více než rozmanitá. Mísí se v ní vlivy středomořské i balkánské gastronomie. 

Neméně významnou destinací je Slovinsko také pro znalce vína. I v České republice je možné se díky několika dovozcům přesvědčit, že tamní producenti dělají skutečně skvělá vína. A to včetně naturálních. Město Maribor se může pochlubit nejstarší plodící vinnou révou na světě (téměř 450 let starý keř si Slovinci velmi považují), kolem které se každoročně odehrává slavnost „Staré Trty“.

Slovinsko je také zemí lanýžů, prvotřídních uzenin a skvělých sýrů. Místní farmáři, pěstitelé a výrobci různých delikates se mohou s přehledem porovnávat s evropskou špičkou. Do Slovinska si rozhodně zajeďte pro různé druhy olejů do kuchyně, ochutnejte tamní čerstvou zeleninu a vynikající sladkovodní i mořské ryby. Díky gastronomické tradici je Slovinci umí náramně připravit a naservírovat.

I letos má Slovinsko, navzdory stále probíhající pandemii, v plánu posilovat svou image destinace pro gurmány.

Přihlásit se k odběru newsletteru

Chcete dostávat pravidelně exkluzivní obsah přímo do vaší emailové schránky?
Odesláním formuláře souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů.

Prosím, povolte javascriptu odeslat tento formulář