Hvězda v centru města, ovšem bez hvězdy

Hvězda v centru města, ovšem bez hvězdy

autor: Ján Chovanec foto: se svolením JB Restaurant

Pro nás velké překvapení – JB Restaurant uprostřed Lublaně. Dokonalý servis, klasický, luxusní interiér a v kuchyni Janez Bratovž, jeden z nejlepších kuchařů, které v novodobých dějinách tato země zrodila.

Hned v úvodu předesíláme, že je (snad i pro samotného šéfkuchaře) dost udivující, že v kontextu slovinských michelinských ocenění právě on svou hvězdu nemá.  Přitom je jeho JB Restaurant jedním z těch, které mají mezi slovinskými podniky jednu z nejlepších prezentací jak na sociálních sítích, tak vlastně i na talíři; esem v rukávu je skvělý a známý šéf kuchyně nebo třeba výborná adresa.

JB Restaurant se totiž nachází v centru Lublaně, v secesní budově, kterou navrhl i u nás známý slovinský architekt Jože Plečnik. Především ve 30. letech minulého století jako hlavní architekt zasahoval do podoby Pražského hradu, jak jej známe i dnes. Pokud třeba chodíte na farmářské trhy na pražské Náměstí Jiřího z Poděbrad, tak ten moderní kostel uprostřed je také jeho dílem.

Ale zpátky do Lublaně. JB Restaurant poznáte i podle loga – zdeformovaná vidlička. Jídlo je tak skvělé, že samým blahem ohnete i příbor… Ok, to je nadsázka. Pravdou ale je, že je zdejší jídlo pojaté mnohem progresivněji než u mnoha slovinských konkurenčních podniků. Přitom stále vychází z tradic místní kuchyně a u platingu kuchaři myslí na detail.

Vše skvěle zapadá. Naše večerní návštěva restaurace s interiérem ve stylu art deco a stěnami plnými různých obrazů, doplněnými o další umělecké artefakty přímo mezi hosty, byla působivě doladěná o decentní, až intimní osvětlení.

Silným nástrojem je zde i samotný servis. Pokud totiž nahlédnete do menu, vyberete si pouze 6, 9 nebo 12chodové degustační menu, případně můžete svůj večer kulinářsky směřovat sami za pomoci À la carte nabídky. Pomoc je to ale nevelká – Tuna 15 €, Sweetbread 18 €, Ravioli JB 18 € atd. Jenom číšník ví a do ucha vám sdělí, jaké jsou další ingredience daného pokrmu, a co lze tedy očekávat jak na talíři, tak i na jazyku. Angličtinu mají, na rozdíl od některých jiných slovinských restaurací (ale domluvíte se všude, žádný strach), perfektní.  

Chutě jednotlivých pokrmů jsou vyvážené, koncentrované, kombinace nejsou nutně tradiční, ba naopak. U platingu, občas malinko extravagantního, ale pokaždé zajímavého, se někdy ani nechce věřit, že šéfkuchař skutečně vychází z tradičních receptů. Využívá lanýže, chobotnice, fíky… vše ale ku prospěchu věci. Ostatně díky svému věhlasu si mohl dovolit vydat vlastní výpravnou knihu plnou velkorysých fotografií, příběhů konkrétních slovinských surovin a čtyřicet šéfkuchařových receptů, kde mnohé vysvětlí.

Nikam nespěchejte, klidně si vyhraďte večer tři hodiny, stojí to za to. Gurmán se tu rozhodně potěší, ten, kdo hledá kulinární inspiraci, si přijde na své, a ani milovník vín nepřijde zkrátka. I zde totiž platí – slovinské víno až na prvním místě. Navrch přidají prvotřídní sofistikovanou obsluhu, perfektní pozici restaurace v rámci hlavního města, kde nic není moc daleko.

Přihlásit se k odběru newsletteru

Chcete dostávat pravidelně exkluzivní obsah přímo do vaší emailové schránky?
Odesláním formuláře souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů.

Prosím, povolte javascriptu odeslat tento formulář