Čerstvé čaje – vlaštovky, které přinášejí jaro

Čerstvé čaje – vlaštovky, které přinášejí jaro

autor: Jiří Boháč foto: Shutterstock

Jsou křehoučké, šťavnaté, plné jarní mízy a vitality. A to z nich dělá nejdelikátnější čajový list roku.

Asi není třeba vysvětlovat, proč jsou jahody nejlepší v červnu. Proč se vinná réva sklízí v období, kdy bobule absorbují poslední paprsky babího léta, a proč jsou zlatavé lány obilí zdrojem inspirace impresionistům stejně, jako výrobcům kvalitní whisky. Prostě všechno chce svůj čas.

S jarem přichází sezóna čaje. Zahrady, které odpočívaly v období vegetačního klidu na jaře obrazí mladými výhonky. Probouzející se keř do nich vkládá jednoduše vše, tedy veškerou sílu znovuzrození. Osobně bych to nazval jakýmsi fluidem, které ve své lehkosti a optimismu dokonale podporuje jarní náladu.

Cena jarních sklizní odpovídá jejich výjimečnosti. Pro mnohé producenty dělá produkce jarních sklizní až 70 % celoročního obratu. A není se čemu divit. Zájem je opravdu veliký. Pro koncového spotřebitele se do ceny často započítává i vyšší cena dovozu, která je v případě jarních sklizní letecká. U čerstvých čajů se prostě hraje o čas.

E-shopy a obchody s čajem se plní výzvami k ochutnání novinek a se vrůstající komunitou čajových nadšenců a gurmánů se plní i diskusní fóra s doporučeními, kdo má ty nejlepší úlovky.

Pro mnohé je tato stránka čajové kultury neznámá. Platí zde rčení: ,,Kdo jednou zkusil, nechce jinak“. A proto bych každému, kdo se považuje za gurmána doporučil ochutnat.

Pokud se chcete cítit jako Pepek námořník po dávce špenátu, pak vám nesmí uniknout japonská shincha, sladká jako ranní rosa. Jedná se o zelený japonský čaj Sencha sbíraný na jaře. Další volbou může být plná, květy prostoupená a přesto svěží chuť i vůně prvních sklizní z Darjeelingu, ty okouzlí každého.

Darjeeling patří do skupiny tmavých čajů, přestože první jarní sklizeň známky tmavého čaje nevykazuje. List je na první pohled světlejší a nálev nezapře jiskru. First Flash, jak se těmto vysokohorským čajům z podhůří Himaláje říká, má v dnešní divoké době mnohem větší cenu, neboť sběraček mohlo být v zahradách kvůli restrikcím o polovinu méně a některé sběrací dny byly úplně zrušeny. Producenti tak přišli o celé loty čerstvých lístků.

Přesto se obchůdky plní a my máme co ochutnávat.

Pro svoji sladkost dobře chutnají i v pokojové teplotě. Hotovému nálevu, který pozvolna vychladne, následně sluší karafa nebo lahvování do transparentních sklenic. Takto předpřipravené čaje dokáží vyzdobit nejedno degustační menu.

Přihlásit se k odběru newsletteru

Chcete dostávat pravidelně exkluzivní obsah přímo do vaší emailové schránky?
Odesláním formuláře souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů.

Prosím, povolte javascriptu odeslat tento formulář