„Kdy se staneš veganem, kámo?“ Gordon Ramsay se stále více otvírá veganství

„Kdy se staneš veganem, kámo?“ Gordon Ramsay se stále více otvírá veganství

autor: Red. foto: se svolením BBC One a BOSH!

Prohlášení slavného kuchaře, že je „na vegany alergický“, už neplatí. Vegan byznys je sexy.

Znáte Future Food Stars? Nejnovější soutěžní pořad slavného šéfkuchaře Gordona Ramsayho se stal na chvíli totálně bezmasým. Stalo se to díky vegan hvězdám sociálních sítí - Iana Theasbyho a Henryho Firtha. Že je neznáte? Měli byste! Duo stojí za virální veganskou senzací BOSH!

Ramsayho pořad Future Food Stars, jehož první sezóna právě běží na britské BBC One, nabízí 12 nadějným podnikatelům v potravinářském a nápojovém průmyslu šanci soutěžit o mentoring a investici 150 000 liber od samotného šéfkuchaře. „Odvětví potravin a nápojů nebylo nikdy tak vzrušující, ale také nikdy nebylo těžší uspět," prohlašuje osobně Ramsay na začátku každé epizody. „Chci někoho katapultovat na vyšší level."

V průběhu celé soutěže prověřuje michelinský šéfkuchař dovednosti a obchodní talent soutěžících řadou individuálních i týmových výzev. Nedávno měli budoucí podnikatelé za úkol vytvořit 30sekundové video na TikToku, které by propagovalo Ramsayho „oblíbené téma", veganství.

Sociální sítě jsou pro nejslavnějšího kuchaře světa obrovsky důležité. Ramsay, který s více než 95 miliony sledujících drží titul nejsledovanějšího šéfkuchaře napříč sociálními médii, upozornil na důležitost jejich využití. Dle jeho slov tak získáte nové trhy, můžete být krok před trendy a navázat kontakt se sledujícími, což jsou všechno aspekty moderního úspěšného podnikání.

V rámci vegan epizody se objevilo zmíněné duo Theasby a Firth z megapopulární platformy BOSH! S ní nasbírali více než 2 miliardy zhlédnutí a  mají úctyhodné 3 miliony sledujících na sociálních sítích. V epizodě se připojili k Ramsaymu a společně hodnotili videotvorby soutěžících.

BOSH! je veganské impérium

Theasby a Firth spustili BOSH! v roce 2018 nejdříve jako videokanál na Facebooku a rychle si získali velké množství příznivců. Hned první video dua, které divákům ukázalo, jak připravit melounový punč jägerbomb, získalo během hodiny milion zhlédnutí a v průběhu prvních několika týdnů téměř 50 milionů zhlédnutí.

Od té doby dvojice autorů pěti nejprodávanějších kuchařek (šestá kniha, BOSH! On a Budget, vyjde letos v létě), moderuje třeba pořad o veganském vaření a v neposlední řadě se domluvili s řetězcem Tesco, pro který navrhli veganské dorty. Zakoupíte je v supermarketech Tesco po celém Spojeném království.

Ramsay ocenil, že BOSH! se zasloužil o to, aby se veganství dostalo na mapu. Pro Theasbyho a Firtha nebylo spojení s Ramsayem ničím menším než dalším významným signálem. A Ramsay si to užíval. „Byl to fantastický zážitek a úžasné znamení doby, kdy se veganské jídlo objevuje v hlavním vysílacím čase celostátní televize," pochvalovala si dvojice BOSH!. „Dokonce i ti největší šéfkuchaři na světě teď berou veganskou stravu vážně."

Gordon Ramsay miluje vegany. Tedy od teď

Slavný šéfkuchař sice v poslední době začal veganství přijímat, ale dříve byl zarytým kritikem a zašel tak daleko, že prohlásil, že je na vegany „alergický".

Loni na jaře Ramsay přivítal Josie Clemensovou ve 20. sérii své megaslavné kuchařské soutěže Hell's Kitchen. Ta se tak stala první veganskou soutěžící v sedmnáctileté historii pořadu. Kuchařka narozená v Michiganu prozradila, že její komunikace s Ramsayem začala poprvé na sociálních sítích poté, co mu na Twitteru napsala „Kdy staneš veganem, kámo?", což Ramsayho přimělo sledovat Clemensovou na Twitteru.

A pak že vegan byznys není sexy!

Nedávno se stal Ramsay dokonce tváří nové kampaně veganského ovesného mléka Silk. V kampani, která oslavuje ovesné mléko Silk jako mléko Greatest of All Time (G.O.A.T.), vystupují slavní ambasadoři, kteří jsou G.O.A.T. sami o sobě. Ramsay, známý svou neomaleností a často hlasitou kritikou nekvalitní kuchyně, pokrmů a šéfkuchařů, byl jmenován G.O.A.T. ve smyslu nejhlasitějšího tvora v kuchyni. V rámci kampaně se šéfkuchař objevuje na sociálních sítích kde vysvětluje, že se stává fanouškem rostlinné kuchyně. „No, musely mě k tomu dostat moje děti, ale teď už opravdu rád vařím více rostlinných jídel doma i ve svých restauracích," uvedl šéfkuchař. „Řeknu vám, že když ochutnám něco skvělého, poznám to a ovesné mléko Silk Oatmilk miluji jak do sladkých, tak do slaných receptů."

Ramsayho změna názoru je patrná i na jídelníčku jeho restaurací, kde už šéfkuchař představil nespočet veganských jídel. V roce 2019 například Ramsay zahájil Veganuary tím, že ve své londýnské restauraci Bread Street Kitchen představil veganské menu. Loni zase otevřel svou první restauraci v Chicagu a dohlédl se o to, aby měly na jídelním lístku své místo taky veganské burgery. Stejnojmenná restaurace Gordon Ramsay Burger je postavena na osmi charakteristických burgerech, z nichž jeden je Vegan Burger. Je to burger z veganské placky, hlávkového salátu, rajčat, avokáda, česnekové majonézy bez vajec a bez mletého masa.

Zdroj: vegnews.com

Přihlásit se k odběru newsletteru

Chcete dostávat pravidelně exkluzivní obsah přímo do vaší emailové schránky?
Odesláním formuláře souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů.

Prosím, povolte javascriptu odeslat tento formulář