Je to vegan, je to sexy! Šest nových vzrušujících vegan restaurací světa je tu

Je to vegan, je to sexy! Šest nových vzrušujících vegan restaurací světa je tu

autor: Red. foto: se svolením Jam Delish

Za poslední dobu vzniklo ve světě šest nových veganských restaurací, které zkoumají různé druhy kuchyně a nabízejí zajímavé pokrmy s použitím zeleniny a alternativních bílkovin v dosud nepoužívané podobě. Znáte jich snad ještě víc?

Lidé si stále více uvědomují zdravotní a ekologické přínosy veganské stravy, což vytváří nový a hodně trendy trh veganských restaurací - od špičkových gurmánských podniků až po provozy zaměřené na běžné každodenní stravování.

Jam Delish – Londýn, Velká Británie

Nezávislá rodinná karibská veganská restaurace a koktejlový bar v londýnské čtvrti Angel v Islingtonu. Zakladatelé Jam Delish začínali ve Wimbledonu s kuchyní určenou pouze pro rozvoz a teprve v prosinci loňského roku otevřeli svou první vlajkovou restauraci. Všechny pokrmy - od rybích tacos přes tofu špízy až po dužnaté hlívy ústřičné na smetaně, se podávají s lákavými omáčkami, neobvyklými zeleninovými pyré a tropickým ovocem.

Kromě moderního pojetí karibských jídel je v koktejlovém baru Jam Delish k dispozici kompletní nabídka veganských vín, piv, lihovin a tropických koktejlů.

Vegan India – Bristol, Velká Británie

Rostlinná obdoba restaurace Tikka Express – to je Vegan India. A právě ona se brzy rozšíří do stejnojmenné nové provozovny v Bristolu, kde se bude poprvé ve své gastronomické historii podávat výhradně rostlinné kari. Vegan India podle magazínu vegconomist nabízí mimo jiné i lahodnou zeleninu s exotickým indickým kořením, rostlinnou kuřecí kormu, bezmasou koftu chilli masala, veganské krevety a nan. „Jsme hrdí na to, že podáváme pouze rostlinné menu, takže se nemusíte obávat záměny s neveganským jídlem," uvádí se na webových stránkách restaurace.

Niku Nashi – Los Angeles, Spojené státy americké

Koncept Niku Nashi, který otevřel teprve na konci letošního února, nabízí pouze veganský certifikovaný alkohol, řemeslné koktejly a veganské sushi. A to je vše. Jídelní lístek restaurace Niku Nashi zatím nebyl zveřejněn v plném rozsahu. Tamní šéfkuchař Niko Zaragoza (ze společností Ooka Sushi, Teppanyaki House a Sushi R91) uvedl, že bude používat veganské alternativy mořských plodů k přípravě krabích závitků a další bílkovinné alternativy, jako jsou například pečené houby maitake. Podle IG profilu restaurace či samotného šéfkuchaře první pokrmy jsou krásně barevné, fotogenické a atraktivní.

Pastan – Bristol, Velká Británie

Veganský řetězec Pastan, který se specializuje na kraftově vyráběné těstoviny, nedávno otevřel novou restauraci v Bristolu. Ano – to místo je skutečně často považováno za hlavní město veganů ve Velké Británii. Pastan nabízí různé těstovinové pokrmy - carbonara, cacio e pepe nebo klasické mac and cheese. Nabízí také saláty a domácí tiramisu.

Mimochodem, tento výrobce veganských těstovin nedávno oznámil budoucí spolupráci se společnostmi Heura a OmniFoods, aby mohl svým zákazníkům nabídnout další nové pokrmy na rostlinné bázi.

Simi’s World – Hyderabad, India

Restaurace Simi's World, kterou založila Sarada Kuragayala, jež tvrdí, že jako první indická veganka zdolala horu Kilimandžáro, nabízí jídla západního stylu i oblíbené indické pokrmy. Ovšem vše vegan.

Restaurace se zaměřuje na zdravý životní styl, nabízí řadu domácích pokrmů včetně buchet, wrapů, zmrzliny a veganských dortů, které se připravují z čerstvých surovin z místních zdrojů bez jakýchkoli přísad. Simi's world také vyznává filozofii nulového odpadu, recykluje a upcykluje své rostlinné suroviny na výrobu fermentovaných potravin nebo kompostu.

Kusaki – západní Los Angeles, Spojené státy americké

Kusaki, pojmenovaná podle japonského slova "rostlina", je nová sushi restaurace a Omakase bar inspirovaný japonskými rostlinami. Šéfkuchař a jeho tým, z nichž mnozí dříve pracovali v restauracích oceněných michelinskou hvězdou, strávili devět měsíců vytvářením menu, které podle nich „posouvá rostlinnou kuchyni na dosud nepoznanou úroveň".

Kusakiho menu nabízí předkrmy a širokou škálu sushi a nigiri, přičemž uvádí, že nejlepší rostlinné produkty získává z farmářských trhů po celém Los Angeles. „Naše poslání je jednoduché: podávat chutná jídla bez krutosti, která jsou stoprocentně rostlinná," říkají kuchaři další zajímavé vegan restaurace v Los Angeles.

Když Veronica Fil poprvé ochutnala sýr z květáku a konopí, který vytvořil její manžel, šéfkuchař Shaun Quade, řekla: „Uvědomuješ si, co jsi udělal? Tohle by mohlo být obrovské.“ Měla pravdu....
Za poslední dobu vzniklo ve světě šest nových veganských restaurací, které zkoumají různé druhy kuchyně a nabízejí zajímavé pokrmy s použitím zeleniny a alternativních bílkovin v dosud nepoužívané...
Konečně i v mainstreamové televizi používají populární kuchaři to slovo na "V". A ne - nejde o vegetariány. Připravili jsme pro vás 10 nejzajímavějších veganských momentů z pořadů o vaření na Food...
Před koncem loňského roku uvedl výrobce rostlinného masa Hello Plant Foods na trh ve Španělsku "Hyper-Realistic" foie gras, veganskou alternativu foie gras, Hello Fuah. Úspěch byl nečekaně obrovský.
Domovský stadion fotbalového týmu Atlético Madrid (Civitas Metropolitano) v zápase proti FC Barcelona nabídl 100% rostlinné menu a tvrdí, že je prvním stadionem v kontinentální Evropě, který nabízí...
Celosvětová nezisková organizace Veganuary vydala šikovnou pomůcku: „The Vegan Kit“. Jedná se o dárkovou krabičku s radami a inspirativními kartičkami, které poskytují vše, co potřebujete vědět při...
Má rozlohu 330 000 m2, nachází se poblíž mezinárodního letiště Al Maktoum v Dubai World Central a ročně má vyprodukovat více než 1 milion kilogramů vysoce kvalitní listové zeleniny včetně salátů,...
Od zcela veganské pobočky v Londýně až po nabídku všech položek na menu v bezmasé alternativě v Německu. Co vlastně v budoucnu plánuje Burger King?
Společnost MyForest Foods Co., výrobce houbové slaniny MyBacon, otevřela novou vertikální farmu Swersey Silos. Zvýší tím kapacitu výroby jejich oblíbené houbové slaniny.